Rośliny do doniczki na balkon i do mieszkania

Jakie rośliny do doniczki na balkon i do mieszkania warto wybrać? Które sadzonki będą prezentować się szczególnie ciekawie – latem na balkonie, a zimą w mieszkaniu? Przyglądamy się dziś bliżej ciekawym propozycjom, dzięki którym latem nasz balkon stanie się prawdziwie tropikalną oazą zieleni!

Rośliny do doniczki na balkon

Anturium czyli inaczej Flamingo Flower, to roślina z ciemnymi błyszczącymi liśćmi w kształcie serca. Kwiaty występują  w kolorach czerwonym, białym i różowym. Wymaga odpowiedniego naświetlenia, ale należy unikać bezpośredniego światła słonecznego, bo może ono poparzyć liście.

Areca Palm znana również jako Golden Palm Cane, to roślina doniczkowa z pierzastymi zielonymi liśćmi, promieniującymi z kilku pni. Wykorzystana w aranżacji doda naszemu mieszkaniu prawdziwie tropikalnego klimatu. Przez NASA została uznana za roślinę wyjątkowo skutecznie oczyszczającą powietrze.

Paproć posiada długie, zielone liście i jest dobrze znaną rośliną doniczkową. Przy hodowli tej rośliny należy unikać bezpośredniego światła słonecznego, paproć woli raczej cień. Doskonale sprawdza się w ciemnych pomieszczeniach czy mieszkaniach usytuowanych od strony zachodniej i północnej.

Angielski bluszcz to klasyczna, elegancka i łatwa w pielęgnacji roślina, która dobrze się sprawdzi zarówno na balkonie, jak i w mieszkaniu. Należy unikać bezpośredniego stałego kontaktu światła słonecznego z rośliną. Bluszcz jest cieniolubny, dobrze radzi sobie w miejscach o ograniczonym dostępie światła.

Rośliny do doniczki na balkon i do mieszkania

Koper to aromatyczne zioło z szerokim zastosowaniem kulinarnym i leczniczym. Będzie świetnym wyborem w sezonie ogrodowym, ponieważ dzięki ciekawym łodygom może stanowić również oryginalną dekorację mieszkania.

Pelargonia jest jedną z najbardziej popularnych roślin do doniczki na balkon. Ma duże pachnące kwiaty, dostępne w bardzo zróżnicowanej kolorystce. Pięknie pachnie, co dodatkowo uprzyjemnia wypoczynek na balkonie, choć dla osób bardzo wrażliwych na zapachy może to być zbyt intensywna woń.

Mięta czy inne śródziemnomorskie zioła ogrodowe to świetny wybór do doniczek balkonowych i na parapet w mieszkaniu. Takie sadzonki są bardzo funkcjonalne – dają jednocześnie efekt estetyczny, aromaterapeutyczny i walory kulinarne. Warto rozważyć wzbogacenie o nie swojej kolekcji roślin.

Orchidea to jeden z najbardziej popularnych gatunków kwiatów. Roślina ma piękne i eleganckie liście, które upiększają nasze parapety również w przerwie od kwitnienia. Przy hodowli należy unikać bezpośredniego kontaktu ze światłem słonecznym, bo może ono poparzyć roślinę.

Rośliny do doniczki na balkon i do mieszkania

Pietruszka to jedno z najbardziej znanych ziół, powszechnie stosowane w kuchni i medycynie. Wspomaga trawienie, dodaje smaku potrawom, a jej liście prezentują się naprawdę pięknie. Zaleca się hodowlę pietruszki w jasnym świetle, doskonale poradzi sobie również w bardziej nasłonecznionych przestrzeniach.

Lilie charakteryzują się ciemnozielonymi błyszczącymi liśćmi o długich białych kwiatach. Będą doskonałym wyborem do doniczek balkonowych – w sezonie dodadzą aranżacji wyjątkowego uroku. Nie należy hodować ich bezpośrednio na słońcu i należy pamiętać o ich regularnym podlewaniu.

Rubber Plant to rośliny posiadające grube, błyszczące, owalne liście, zazwyczaj zielone lub w ciemnoczerwonym kolorze. Będą stanowić piękny dodatek do aranżacji balkonu czy mieszkania, który będzie dodawał aranżacji uroku również w sezonie zimowym.

Truskawka będzie świetnym pomysłem na oryginalną roślinę doniczkową. Drobne roślinki pięknie się prezentują, a truskawki zrywane prosto z krzaka smakują wyjątkowo dobrze. Żeby zaowocowały, w sezonie letnim muszą mieć do nich dostęp owady – na wyższych piętrach będzie trzeba przeprowadzić zapylanie ręcznie.

Rośliny do doniczki na balkon i do mieszkaniaAutor: Aga z Meblobranie.pl
Zostaw komentarz:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu..

Bądź pierwszy! Powiedz nam co myślisz!

Wszystkie treści wykorzystywane na blogu są objęte prawem autorskim i ich jakiekolwiek wykorzystywanie jest zabronione!