Rośliny odstraszające komary – naturalny sposób na komary w ogrodzie

Siedzimy w słoneczne popołudnie w miłym towarzystwie, na horyzoncie obserwujemy przepiękny zachód słońca, i wtedy pojawiają się one – komary! Zmora letnich wieczorów, która skutecznie zniechęca nas do przebywania na świeżym powietrzu. Są jednak naturalne sposoby, które pozwolą nam zmniejszyć ich uciążliwość – rośliny odstraszające komary, które może nie wybiją pogłowia tych męczących owadów w okolicy, ale na pewno zmniejszą ich ilość w okolicach naszego tarasu.

Sposób na komary w ogrodzie - rośliny odstraszające komary

Tych roślin komary nie lubią

Okazuje się, że komary nie przepadają za roślinami o intensywnym zapachu, posiadającymi dużo olejków eterycznych. Świetnie się składa, bo akurat my takie aromaty lubimy i ich obecność z pewnością umili nam wypoczynek. Wśród roślin odstraszających komary znajduje się wiele ziół, które można wykorzystać potem w kuchni czy na grillu, a także pięknie pachnące rośliny ozdobne. Wybrałam spośród nich dla Was 7 propozycji roślin odstraszających komary – moim zdaniem najbardziej interesujących. Oto one:

Sposób na komary w ogrodzie - rośliny odstraszające komary - bazyliaBazylia to mój numer jeden przede wszystkim ze względu na jej wszechstronne zastosowanie. Bardzo popularna i chętnie wykorzystywana w kuchni roślina, świetnie się też sprawdzi jako odganiacz komarów. Możemy swobodnie zasadzić ją na rabacie czy postawić na stole w doniczce – wówczas będziemy mieli ją pod ręką, żeby dodatkowo doprawić przygotowane na grillu danie.

Sposób na komary w ogrodzie - rośliny odstraszające komary - lawendaLawenda to kolejne pięknie pachnące zioło, które zniechęca komary do przebywania w okolicy. Jednocześnie jej zapach ma bardzo dobroczynne skutki dla przebywających w pobliżu osób – uspokaja i relaksuje. Jest to więc świetny wybór na przytarasową rabatę. Warto też wiedzieć, że suszoną lawendę można umieścić w szafie jako skuteczny środek na mole.
Sposób na komary w ogrodzie - rośliny odstraszające komary - mięta
Mięta pieprzowa o pięknym dla nas aromacie, również jest niemiłym towarzystwem dla komarów. Dla nas nie tylko pięknie pachnie, ale też ma wiele dobroczynnych właściwości. Przede wszystkim pozytywnie wpływa na trawienie, co przy ciężkich daniach z grilla może być prawdziwym wybawieniem. Koniecznie wrzućmy jej kilka listków do naszej letniej lemoniady.

Sposób na komary w ogrodzie - rośliny odstraszające komary - geraniumGeranium i pelargonie to jedna rodzina bylin o pięknie pachnących liściach i drobnych kwiatach. Okazuje się, że te popularne na balkonach i taras kwiatki nie tylko pełnią funkcję dekoracyjną, ale też odstraszają niechcianych w naszym ogrodzie gości. Największe znaczenie mają liście – to właśnie one wydzielają niemiły dla komarów olejek eteryczny.
Sposób na komary w ogrodzie - rośliny odstraszające komary - komarzyca
Komarzyca, czyli właściwie plektrantus, już po swojej nazwie może być rozpoznana jako sprzymierzeniec w walce z komarzym wrogiem. To roślina o pięknych liściach – zielonych, wykończonych białą obwódką. I to właśnie w tych liściach kryją się olejki eteryczne odstraszające komary. Komarzyca to gatunek pnący, więc nadaje się do doniczek wiszących i na rabaty z podporami.

Sposób na komary w ogrodzie - rośliny odstraszające komary - kocimiętkaKocimiętka z pewnością jest znana właścicielom kotów – jej zapach działa na niektóre koty odurzająco. Co przyciąga koty, odstrasza jednak komary, a oto nam właśnie chodzi. Kocimiętka przez całe lato pięknie kwitnie, a jej fioletowe kwiaty mogą stanowić prawdziwą ozdobę rabaty.

Sposób na komary w ogrodzie - rośliny odstraszające komary - surmiaSurmia to szybko rosnące drzewo z dużymi dekoracyjnymi liśćmi i pięknymi kwiatami. Zebrane w grona białe kwiatki z delikatnie wykropkowanych kielichem prezentują się naprawdę efektownie. Olejki, które zawiera ta roślina, potrafią podobno trzymać komary w odległości nawet 10 metrów!Autor: Natalia z Meblobranie.pl
Zostaw komentarz:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu..

Bądź pierwszy! Powiedz nam co myślisz!

Wszystkie treści wykorzystywane na blogu są objęte prawem autorskim i ich jakiekolwiek wykorzystywanie jest zabronione!