Rośliny na zacieniony balkon

Wybranie odpowiednich roślin na zacieniony balkon, wymaga od nas zwrócenia uwagi na gatunki kwiatów i ich potrzeby. Na słonecznym balkonie dużo łatwiej jest stworzyć wymarzoną aranżację, kierując się po prostu swoim gustem. Nie martwcie się jednak, bo oto przychodzimy Wam z pomocą! Proponujemy kilka ciekawych gatunków roślin dobrze radzących sobie w cieniu, przetestowanych w tych warunkach przez naszych specjalistów.

funkia

Funkia z pięknymi biało-zielonymi liśćmi.

Kwiaty na zacieniony balkon

Do najczęściej polecanych kwiatów na zacienione balkony należy niecierpek. Niecierpek to piękna roślina jednoroczna kwitnąca przez cały sezon letni. Występuje w bardzo wielu odmianach – od prostych pojedynczych kwiatów po gatunki o pełnych kwiatach. Do wyboru mamy również bardzo szeroką paletę barw kwiatów, w tym również kwiaty dwubarwne. Jeśli chodzi o pielęgnację, to trzeba pamiętać o regularnym podlewaniu rośliny – potrzebuje ona dość wilgotnej gleby.

barwinek

Drobne kwiatki barwinka wyglądają bardzo urokliwie i świetnie rosną w cieniu.

Drobnym, ale bardzo urokliwym kwiatem – idealnym na zacieniony balkon – jest barwinek. To szybko rozrastająca się roślina płożąca, dobrze rosnąca na żyznych, próchniczych glebach. Kwitnie przez cały sezon, a jej błyszczące, skórzaste liście, cieszą oko również zimą.

bluszczyk kurdybanek idealny na zacieniony balkon

Bluszczy kurdybanek wygląda ładnie i jest prosty w uprawie.

Bluszczyk kurdybanek to z kolei roślina płożąca o drobnych fioletowych albo niebieskich kwiatach. Roślina jest wieloletnia i kwitnie tylko na wiosnę, ale – co ważne – jest zimozielona. Przez cały sezon bluszczyk kurdybanek wydziela intensywny zapach, więc jeśli jesteśmy wrażliwi na zapachy, przed zakupem sprawdźmy, czy aromat liści nam odpowiada. Bluszczyk wymaga umiarkowanie wilgotnej gleby – jeśli go przesuszymy liście i pędy zaczną brązowieć.

tulipany botaniczne

Tulipany botaniczne – odmiana bardziej odporna od tradycyjnych wysokich tulipanów.

Na balkonie pięknie będą wyglądać również odmiany botaniczne rozmaitych roślin – tulipany czy narcyzy. Gatunki botaniczne są bardziej odporne, więc poradzą sobie na mniej nasłonecznionym balkonie dużo lepiej niż ich wysokie odmiany.

fiolek

Popularnie występujący w naturze fiołek wonny również świetnie się sprawdzi na zacienionym stanowisku.

Rośliny na zacieniony balkon

Funkia to wieloletnia roślina o pięknych, ozdobnych liściach. Jej ogromną zaletą jest duża wytrzymałość i odporność na mrozy. Funkia nie wymaga szczególnie troskliwej pielęgnacji. Najlepiej rośnie w lekko kwaśnej, wilgotnej glebie. Kwiaty pojawiają się latem lub jesienią, zależnie od odmiany.

Funkia

Kolorystyka liści funkii jest różna w zależności od odmiany.

Inne rośliny znane z pięknych liści to żurawki, występujące w szerokiej palecie barw – zieleni, czerwieni, fioletu i żółci. Niektóre z odmian żurawek posiadają również bardzo ładne kwiaty. Roślina kwitnie od maja do sierpnia, a jej liście są zwykle zimozielone. Żurawka lubi podłoże próchnicze, przepuszczalne, lekko wilgotne. Przy dużych mrozach trzeba ją osłaniać.

Żurawki

Żurawki – odmiana o czerwono-zielonych liściach.

Oryginalne liście ma również spokrewniona z żurawką tiarella. Roślina kwitnie na wiosnę. Jej kwiaty są drobne, zazwyczaj białe, występują w gronach. Tiarella ma podobne wymagania glebowe do żurawki – lubi podłoże próchnicze i przepuszczalne, dość wilgotne.

Krzewy na zacieniony balkon

Na balkonie świetnie sprawdzi się hortensja – krzew o imponujących, kulistych kwiatostanach. Roślina kwitnie przez całe lato, a zimą ozdobę mogą stanowić jej zasuszone kwiatostany, których czasem używa się do okrywania innych roślin. Krzewy powinny być osłonięte od wiatru i zabezpieczane na okres zimy. Hortensja występuje również w odmianie pnącej.

Hortensja pnąca

Hortensja pnąca kwitnie nieco wcześniej niż jej krzewiasta odmiana.

Jeśli chodzi o iglaki na zacieniony balkon, to najciekawszą propozycją z tej kategorii jest jałowiec Wiltonii. Jest to gatunek płożący. Jeśli posadzimy go w wiszących doniczkach na balustradzie, będzie opadał na dół malowniczą kaskadą. Przy hodowlach balkonowych dobrze jest zabezpieczyć go na zimę – odpowiednio okryć donicę, by korzenie jałowca nie przemarzły.

Jałowiec Wiltoni

Jałowiec Wiltoni to ciekawa roślina płożąca, dobrze znosząca cień.

Czy któraś z roślin szczególnie przypadła Wam do gustu? Jakie jeszcze gatunki polecilibyście na zacienione stanowiska?Autor: Natalia z Meblobranie.pl
Zostaw komentarz:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu..

Bądź pierwszy! Powiedz nam co myślisz!

Wszystkie treści wykorzystywane na blogu są objęte prawem autorskim i ich jakiekolwiek wykorzystywanie jest zabronione!