Rozkładane meble, czyli jak zwiększyć funkcjonalność małego mieszkania

Małe mieszkanie niekoniecznie musi oznaczać zagraconej przestrzeni o kiepskiej funkcjonalności. Bardzo pomocne w tego typu aranżacjach są rozkładane meble, które na co dzień nie zajmują wiele miejsca, ale jeśli potrzebujemy dodatkowego miejsca pozwalają na jego szybkie zdobycie. Może to być zapasowe łóżko, większy stół czy miejsca na posiłek – dziś przyjrzymy się bliżej rozkładanym meblom i funkcjonalnościom, jakie możemy dzięki nim uzyskać.

Actona Faith nowoczesna sofa rozkładana jasnoszara

Rozkładana sofa

Rozkładana sofa czy narożnik to chyba najpopularniejszy rozkładany mebel zwiększający funkcjonalność pomieszczeń. Niekiedy wykorzystywana jest jako codzienne miejsce do spania, które za dnia zmienia się w kącik wypoczynkowy, a w innych przypadkach – jako zapasowa sypialnia dla gości. Ważną zaletą takiego mebla jest pojemnik na pościel ukryty pod siedziskiem, który umożliwia łatwe przechowywanie zapasowej pościeli i szybką przemianę łóżka w miejsce do dziennego wypoczynku.

Narożnik rozkładany z zagłówkami Mexico De Lux Inari 91 Soft 11 Lewy

Rozkładane meble – stół

Drugim typem rozkładanego mebla, który cieszy się największą popularnością, jest rozkładany stół. Składany stół pozwala na zwiększenie ilości miejsca do siedzenia przy okazji świąt czy spotkań, a na co dzień zajmuje jedynie przestrzeń potrzebną domownikom. Rozkładane stoły cieszą się zdecydowanie dużą popularnością i spokojnie można stwierdzić, że obecnie więcej jest propozycji tego typu niż prostych nierozkładanych stołów z blatem o jednym wymiarze.

Stół do kuchni rozkładany wysoki połysk Marszel czarno-biały

Składane krzesła

Skoro była mowa o stole, to trzeba i pomyśleć o krzesłach. Przy dodatkowych miejscach na stole trzeba w końcu móc jakoś usiąść. W kwestii składanych krzeseł mamy dostępne dwa główne rozwiązania – proste krzesła składane, które przechowuje się na płasko, i krzesła nadające się do sztaplowania, które można wynieść do piwnicy czy schowka i które nie zajmą wiele z naszej przestrzeni magazynowej. Warto przemyśleć sprawę i wybrać model, który łatwo będzie przechowywać.

Krzesło sztaplowane do jadalni Espresso

Rozkładane meble – ławostoły

Wracając do listy najpopularniejszych mebli rozkładanych, trzeba koniecznie wspomnieć o ponoszonych i rozkładanych ławostołach. Taki mebel na co dzień pełni funkcję stolika kawowego, a kiedy trzeba może się zmienić w wyższy i większy stół, przy którym da się wygodnie spożyć posiłek. Ławostoły często są wyposażone dodatkowo w inne praktyczne rozwiązania, takie jak półki na gazety czy szuflady na piloty, które dodatkowo zwiększają funkcjonalność tych mebli.

Ławostół rozkładany z podnoszonym blatem Kalifornia

Rozkładane łózka

Kolejnym ciekawym rozkładanym meblem, sprawdzającym się szczególnie w sypialniach młodzieżowych, są rozkładane łóżka. Najczęściej jest to dodatkowy stelaż ukryty pod głównym łóżkiem albo stelaż łączony, który się rozsuwa, a a złożony na pół materac rozkłada na całość powstałego w ten sposób łóżka. Taki mebel przyda się, kiedy nasze pociechy będą odwiedzać z wizytą z nocowaniem szkolni koledzy lub przyjedzie do nas w odwiedziny zaprzyjaźniona rodzina z małymi dziećmi.

Łóżko rozkładane z szufladami Tomasz

Rozkładane meble – biurka

W przypadku rozkładanych biurek można mówić też o mniejszych składanych stołach, które pełnią tę funkcję. Częstym rozwiązaniem są rozkładane powiększane blaty i małe, w pełni składane stoliki, które rozkłada się na czas pracy i chowa w szafie. Bardzo ciekawą propozycją do kawalerek i pokojów studenckich może być też biurko i stół 2w1 – stół o wyjściowych rozmiarach biurka, który w razie wizyty gości czy rodziny można rozłożyć do rozmiarów pełnoprawnego stołu.

Stół biurko 2w1 Lille rozkładane Vintage Marine Wood Stół biurko 2w1 Lille rozkładane Vintage Marine Wood

***

Znasz jeszcze jakieś rozkładane meble, dzięki którym można zwiększyć funkcjonalność mieszkania? A może któraś z naszych propozycji szczególnie Cię zainteresowała? Podziel się wrażeniami w komentarzu!


Polecamy inspiracje:

Autor: Natalia z Meblobranie.pl
Zostaw komentarz:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu..

Bądź pierwszy! Powiedz nam co myślisz!

Wszystkie treści wykorzystywane na blogu są objęte prawem autorskim i ich jakiekolwiek wykorzystywanie jest zabronione!