Styl skandynawski w Twoim mieszkaniu

Trendy panujące wśród aranżacji mieszkań stale się zmieniają – jednak mimo wszystko niektóre rozwiązania zyskują charakter ponadczasowy i okazują się odpowiednie nie tylko na jeden sezon! Dzisiaj prezentujemy Wam styl skandynawski cechujący się prostotą połączoną z funkcjonalnością.

źródło: domowladni.pl źródło: Pinterest źródło: Pinterest źródło: Pinterest

Styl skandynawski – krótka historia

Jasne, przejrzyste, proste wnętrza to wizytówka Skandynawii.

Początki stylu sięgają przełomu XIX i XX wieku. Wszystko rozpoczęło się od Carla Larssona – szwedzkiego malarza i architekta wnętrz. Na przełomie wieków stworzył cykl obrazów ilustrujących życie swojej rodziny, na których widoczny był jego dom, urządzony w zupełnie innym stylu niż popularne wówczas ciemne, zagracone pomieszczenia mieszczańskich mieszkań.

źródło: wymarzone-wnetrza.pl źródło: apolcia.blogspot.com źródło: sophisti.pl źródło: Pinterest

Karin Larsson – żona malarza – postanowiła przełamać panującą modę na ciemne barwy kojarzone z krajami Północy. Jasne kolory, duża ilość światła, naturalne, drewniane meble – to główne akcenty, które stały się wyznacznikiem skandynawskiego stylu. Mieszkanie urządzone w stylu skandynawskim  – nawet jeśli nie jest zbyt wielkie – to przyjemne i przestronne miejsce. Dominujące jasne barwy optycznie powiększają zaaranżowaną przestrzeń i wprowadzają do niego świeżość i naturalność.

Wyznaczniki skandynawskiego stylu

Najczęściej meble stosowane w tego typu mieszkaniach wykonane są z naturalnego drewna – sosny, klonu czy jesionu – olejowanego lub pokrytego białą farbą. Tkaniny to głównie len, bawełna i wełna. Niekwestionowaną królową kolorów jest oczywiście biel. W dodatkach wykorzystuje się także błękit, czerwień oraz (wprawdzie niewiele, ale jednak) czerń.

źródło: deccoria.pl źródło: Pinterest źródło: anitakanisiak.blogspot.com źródło: bedbathmore.com

Styl skandynawski stawia przede wszystkim na funkcjonalność – dlatego też często wykorzystywane są także stare, używane meble. Dzięki możliwości pokrycia ich białą farbą lub odnowienia – uzyskują swe nowe życie. Mieszkania urządzone w tym stylu mają być wygodne i praktyczne – stąd też bierze się ich prostota.

A co Wy sądzicie o tym stylu?Autor: Ewa z Meblobranie.pl
Zostaw komentarz:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu..

Bądź pierwszy! Powiedz nam co myślisz!

Wszystkie treści wykorzystywane na blogu są objęte prawem autorskim i ich jakiekolwiek wykorzystywanie jest zabronione!