Skandynawska kuchnia – jak ją urządzić?

Poste, oszczędne wzory, materiały i formy to cechy charakterystyczne dla wnętrz w stylu skandynawskim. Jak odpowiednio dobrać meble i dodatki, by nasza skandynawska kuchnia była praktyczna i funkcjonalna, a jednocześnie prezentowała się elegancko?

Skandynawska kuchnia - jak ją urządzić?

Skandynawska kuchnia

Pastelowe jasne barwy, naturalne materiały (drewno, wiklina, bambus, korek) i minimalizm wystroju to podstawowe zasady jakimi rządzi się skandynawska kuchnia. Wnętrze powinno być ponadto funkcjonalne i wygodne – tak, by każdy z domowników chętnie spędzał w nim czas. Wystrój warto uzupełnić dodatkami w stylu skandynawskim, by nadać całości odpowiedniego klimatu.

Drewno podstawą aranżacji

Naturalne drewno to zdecydowanie najważniejszy element wnętrz w stylu skandynawskim. Powinien pojawić się zarówno na podłodze, jak i na meblach. Warto wykończyć kuchnię solidnymi panelami z wzorem desek czy też naturalnym drewnem, a meble wybrać drewniane, z drewnianą okleiną lub fornirem. Bardzo popularnym motywem są też krzesła na drewnianych nogach, to charakterystyczny element skandynawskich kuchni. Oprócz tego warto zadbać o dodatki – drewniane deski do krojenia, tace na dania, akcesoria kuchenne i inne tego typu gadżety.

W stronę natury

Oprócz drewna, w skandynawskiej kuchni nie powinno zabraknąć naturalnego korka, zarówno w formie podkładek, jak i zamknięć naczyń. Do uporządkowania zapasów warto wykorzystać plecione kosze z rattanu czy trawy morskiej, sprawdzą się też skrzynki drewniane czy worki plecione ze sznurów. Nie tylko będą dobrze służyć jako pojemniki na drobiazgi, ale też będą pełnić funkcję oryginalnej ozdoby wnętrza. Na podłodze możemy wykorzystać dywaniki z trawy morskiej czy sznurka, szczególnie w okolicy zlewu, gdzie podłoga jest bardziej narażona na zniszczenie.

Kolory i kształty

Wbrew pozorom skandynawska kuchnia to nie tylko pastelowe barwy ziemi i stonowane szarości, ale też mocniejsze kolory. Często jako detal w skandynawskich aranżacjach pojawiają się meble w intensywnych kolorach (na przykład krzesła do jadalni), a także lampy wiszące, dywaniki, elementy zastawy kuchennej czy inne akcesoria. Żółć, turkus, czerwień to jak najbardziej pożądane akcenty w skandynawskim wnętrzu – ożywiają przestrzeń i pobudzają. Warto pamiętać też o dekoracji parapetu – kolorowe doniczki z ziołami będą tu znakomitym dodatkiem.

Grafika i tekstura

Skandynawska kuchnia to miejsce, w którym możemy pozwolić sobie na dość swobodne dekorowanie wnętrza. Mile widziane są tu motywy geometryczne, elementy roślinne, napisy na grafikach zamkniętych w ramkach czy ściany z farbą tablicową, na których domownicy mogą zostawiać dla siebie wiadomości. Bardzo ciekawym trendem są też szafki z otwartymi półkami, na których w słoikach zamknięte są produkty spożywcze różnego rodzaju – w ten sposób nasza funkcjonalna przestrzeń staje się również elementem dekoracyjnym.

***

Aranżując skandynawską kuchnię pamiętajmy, że każdy znajdujący się tam drobiazg powinien mieć swoją określoną funkcję. Dlatego tak ważne jest by zadbać o estetykę i ciekawe wykończenie – każdy kuchenny gadżet czy pojemnik w skandynawskiej kuchni powinien być jednocześnie dekoracją. Warto na początek nie szaleć z akcesoriami i po prostu uzupełniać nasz wystrój z czasem, gdy okaże się że określone elementy są potrzebne. Skandynawska kuchnia ma być miejscem estetycznym, w którym dobrze się gotuje i miło spędza czas – razem z całą rodziną.


Autor: Natalia z Meblobranie.pl
Zostaw komentarz:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu..

Bądź pierwszy! Powiedz nam co myślisz!

Wszystkie treści wykorzystywane na blogu są objęte prawem autorskim i ich jakiekolwiek wykorzystywanie jest zabronione!