Stelaż do ławki ogrodowej – jaki najlepszy?

Oferta ławek jest obecnie bardzo szeroka. Wybierając ławkę do własnego ogrodu, można się pogubić wśród tak różnorodnych modeli. Aby dokonać odpowiedniego wyboru, warto kierować się przede wszystkim przestrzenią, w której ma się znajdować ławka oraz jej przeznaczeniem. Czy będą z niej korzystały dzieci czy głównie dorośli? Czy ma spełniać również funkcję dekoracyjną? W jakiej przestrzeni będzie umiejscowiona? Szukając stelaża, warto poszukać takiego, który okaże się nie tylko ładny, ale również wytrzymały. Należy też pamiętać o dokładnym sprawdzeniu wymiarów, rodzaju wykorzystanego materiału oraz jakości wykonania. Idealny stelaż to gwarancja dobrego wyglądu i bezpieczeństwa ławki.

Stelaż do ławki ogrodowej

W większości parków nadal większość stelaży do ławek wykonana jest z żeliwa

Najpopularniejsze modele ławek

Ławki można podzielić według kilku kryteriów. Biorąc pod uwagę ich przeznaczenie, wyróżniamy ławki parkowe, ogrodowe oraz miejskie. Ławki parkowe powinny mieć uniwersalny rozmiar. Powinny także być wykonane z tworzywa, który zapewni bezpieczeństwo nawet kilku osobom naraz. Nierzadko w parkach ławki spełniają także funkcję ozdobną. Zazwyczaj posiadają oparcie, a niekiedy są nawet wyposażone w zapewniający dodatkowy komfort podłokietnik.  Ławki ogrodowe są zazwyczaj nieco mniejsze i lżejsze. Waga nóg tego typu ławek powinna wynosić 7-9 kilogramów. Podobnie jak w przypadku ławek parkowych, często wybierane są modele ozdobne. Sporą popularnością cieszą się ławki z łączonych materiałów (w szczególności drewna i żeliwa). W wielu ogrodach świetnie sprawdzają się ławki z odlewami żeliwnymi, ozdobionymi koronkowym motywem. Ławki miejskie to zazwyczaj najprostsze i najbardziej uniwersalne modele. Przeznaczeniem tego rodzaju ławek jest zapewnienie przechodniom możliwości krótkiego odpoczynku. Takie ławki nie powinny też odwracać uwagi od otoczenia. To najczęściej modele bez oparcia.

Czym charakteryzuje się stelaż stalowy?

Najpopularniejsze stelaże do ławek na rynku są wykonane ze stali lub żeliwa. Warto wiedzieć, że stelaż stalowy jest bardziej wytrzymały od stelażu żeliwnego. Jest także niezwykle odporny na uderzenia. Z tego powodu stal jest wybierana częściej, gdy chodzi o ławki przeznaczone do przestrzeni publicznej. Ten stop wygląda odpowiednio z drewnianą ławką. Takie połączenie jest nierzadko stosowane również w prywatnych ogrodach. Decydując się na stelaż wykonany ze stali, należy sprawdzić jakość i rodzaj stopu. Im większa jest zawartość węgla w stali, tym twardszy jest materiał końcowy.

Odpowiedni stelaż żeliwny

Stelaże żeliwne są mniej wytrzymałe od tych stalowych, często jednak mają dużo bardziej wyszukane formy. Jeśli ławka ma być również dekoracją ogrodu, będzie prezentowała się idealnie z ozdobnym żeliwnym stelażem, na przykład z fantazyjnym kształtem nóg i wygodnymi podłokietnikami. Decydując się na nogi żeliwne do ławek , warto sprawdzić czy rozważany odlew został odpowiednio zabezpieczony przed korozją (na przykład za pomocą cynkowania ogniowego) oraz upewnić się, w jaki sposób był malowany. Metoda proszkowa zapewnia równomierne nałożenie koloru oraz jego długotrwałość.Autor: Meblobranie
Zostaw komentarz:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu..

Bądź pierwszy! Powiedz nam co myślisz!

Wszystkie treści wykorzystywane na blogu są objęte prawem autorskim i ich jakiekolwiek wykorzystywanie jest zabronione!