Jak wybrać stół kuchenny do małej kuchni?

Gdy kupujemy meble kuchenne, stoły są jednym z ważniejszych elementów. Jest to wręcz podstawowe, niezbędne wyposażenie każdej kuchni. Jak wybrać je mądrze? A w szczególności – jak kupić stół kuchenny do małej kuchni?

stoły kuchenne do małej kuchni

Jakie małe stoły kuchenne kupić?

Pierwszą rzeczą, na jaką zwrócimy uwagę, gdy kupujemy małe stoły kuchenne, będzie ich konstrukcja. Idealnie byłoby, gdyby nasz egzemplarz można było złożyć i rozłożyć. Szczególnie w małych pomieszczeniach funkcja ta jest na wagę złota, pozwala bowiem zaoszczędzić sporo bardzo cennej przestrzeni. Dobrym wyborem może być wówczas komplet stół kuchenny rozkładany z krzesłami.

Inna ważna sprawa to solidność i trwałość wykonania. Oczekujemy w końcu, że nasz stół kuchenny mały będzie stabilny, pewny i niezawodny. Warto zwrócić więc uwagę szczególnie na spasowanie poszczególnych elementów oraz jakość wykonania ewentualnych części ruchomych, które są kluczowe dla jakości wykonania całego mebla.

stoły kuchenne małe

Zastanówmy się wreszcie, z czego mogą być wykonane kuchenne stoły. Popularne materiały, na jakie możemy tu natrafić to drewno, tworzywa sztuczne, a także metale. Niekiedy zdarzają się również szklane blaty. Z każdego z tych surowców można zrobić solidny mebel, śmiało możemy więc wybrać ten, który podpowiadają nam nasze indywidualne preferencje.

Jak wybrać stół kuchenny mały?

Kształt to kolejny ważny element, na jaki warto zwrócić uwagę, gdy do małego pomieszczenia kupujemy meble. Stoły kuchenne spotkać można w rozmaitych wariantach, poza oczywistymi: okrągłym, półokrągłym i prostokątnym (w tym kwadratowym), znaleźć również można np. prostokątny z zaokrąglonymi rogami, a nawet jeszcze bardziej wyszukane rozwiązania.

Omówimy sobie jednak trzy główne opcje, w których najczęściej spotkać można mały stół kuchenny. Okrągły blat jest dobrym rozwiązaniem, gdy zależy nam na elegancji. Sprawi on, że stół kuchenny mały przypominać będzie nieco np. stolik kawiarniany. Niestety, kształt ten sprawia, że mamy do dyspozycji nieco mniej miejsca niż przy meblu kwadratowym o identycznych rozmiarach.

stół kuchenny rozkładany z krzesłami

Prostokątne i kwadratowe stoły kuchenne do małej kuchni są poręczne i praktyczne, a ich wygląd kusi nas swą prostotą. Jeśli należymy do osób, do których nie trafia żadne z tych rozwiązań, możemy zdecydować się na stoły półokrągłe, będące niejako kompromisem, który łączy najlepsze cechy obu omawianych przed chwilą rozwiązań.

Stoły kuchenne do małej kuchni

Małe stoły kuchenne mają nie tylko właściwości użytkowe, ale również estetyczne. Temat ten został fragmentarycznie poruszony przy okazji wyboru kształtu, warto jednak wspomnieć o jeszcze paru aspektach. Przede wszystkim, pamiętajmy, że nasza kuchnia to całość. Krzesła, stoły, meble kuchenne, rodzaj i kolor podłogi i ścian – wszystkie te elementy powinny do siebie pasować, tworząc spójny styl.

Jeśli oglądamy stoły kuchenne małe, bo chcemy kupić taki mebel do już urządzonej kuchni, ważne, by dobrać go należycie. Jeżeli na przykład całe pomieszczenie ma surowy, użytkowy styl, wstawienie tam awangardowego stolika o ekstrawaganckiej, intensywnej barwie może zepsuć estetykę kuchni. Z drugiej strony – dokonanie właściwego wyboru może być prawdziwą kropką nad „i” dla wyglądu całego pomieszczenia.

mały stół kuchenny

Większą swobodę mamy, gdy urządzamy remont generalny. Wówczas możemy nawet zacząć urządzanie od wyboru małego stołu kuchennego. Jeśli nie mamy pomysłu, jak się za to zabrać inspiracji i bieżących trendów możemy poszukać np. w internecie lub w mediach poświęconych aranżacji wnętrz.

Ceny stołów kuchennych

Wszystko, co wspominaliśmy wyżej, ma duże znaczenie dla dokonania właściwego wyboru, oczywiste jest jednak, że gdy kupujemy stół kuchenny, cena mebla również nie jest dla nas zwykle bez znaczenia. Czego więc możemy się spodziewać w tym segmencie? Ceny stołów kuchennych zaczynają się od kwot poniżej trzystu złotych.

Oczywiste jest, że w tym przedziale znajdziemy podstawowe konstrukcje, jednak do wielu kuchni będą one w zupełności wystarczające. Jeśli mamy do wydania nieco więcej, możemy zainteresować się przedziałem 300-500 złotych, który pozwala nam oczekiwać pierwszych mebli z drewna. Nasz wybór pod względem stylu i użytych materiałów jest wtedy również wyraźnie większy niż w wariancie budżetowym.

stół kuchenny cena

W  przedziale 500-1000 złotych (i następnych) nasz asortyment jest rzecz jasna jeszcze większy, rośnie jakość użytych materiałów, znajdziemy też rozwiązania coraz bardziej finezyjne. Ile zatem warto przeznaczyć na ten mebel? Najlepiej będzie, jeśli kwota, którą wydamy, będzie przemyślana na bazie naszych potrzeb, a także stanu naszego portfela.Autor: Dorota z Meblobranie.pl
Zostaw komentarz:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu..

Bądź pierwszy! Powiedz nam co myślisz!

Wszystkie treści wykorzystywane na blogu są objęte prawem autorskim i ich jakiekolwiek wykorzystywanie jest zabronione!