Stół z technorattanu – na czym można zaoszczędzić?

Dziś przyjrzymy się stołom technorattanowym z innego punktu widzenia – od czego zależy ich cena? Z jakich elementów możemy zrezygnować, żeby zaoszczędzić na tym meblu? Czym się różnią poszczególne modele? Dzięki lekturze tego artykułu będziecie wiedzieć wszystko o kategorii stół technorattan i konstrukcji tego rodzaju mebli ogrodowych.

stolik kawowy technorattan z krzesłami

Stół ogrodowy technorattan – jak jest zrobiony?

Stolik technorattan to mebel ogrodowy o konstrukcji analogicznej do innych mebli z technorattanu. Mamy tu metalowy stelaż ukryty pod ręcznym wyplotem wykonanym z technorattanowych włókien. Różnicę stanowi tu blat stołu, który najczęściej wykonywany ze szkła, choć nie jest to jedyna opcja wykończenia. Zapewnia on możliwość swobodnego korzystania ze stołu – sama plecionka jest elastyczna i uginałaby się pod ciężarem naczyń. W kwestii konstrukcji zróżnicowanie cenowe zależy od rodzaju stelaża i rodzaju zastosowanej plecionki.

stół okrągły z technorattanu

Droższe są stelaże aluminiowe, w pełni odporne na warunki atmosferyczne, a tańsze stalowe, które wymagają odpowiedniego zabezpieczenia przed czynnikami zewnętrznymi. W przypadku plecionki tańsze są stoły z płaskim wyplotem, ponieważ ich stworzenie jest mniej pracochłonne, a ilość zużytego na ich konstrukcję materiału mniejsza. Dalej mamy plecionki półokrągłe i okrągłe, które pochłaniają więcej materiału i więcej pracy. Tyle jeśli chodzi o elementy wspólne wszystkich stołów, przejdźmy do szczegółów wykończenia.

stół ogrodowy z technorattanu

Jakie wykończenie blatu wybrać na stolik z technorattanu?

Zacznijmy od elementu istotnego dla funkcji stołu technorattan – blatu. Do wyboru mamy kilka opcji: stoły wypłatane technorattanem i kryte szkłem, stoły ze szklanym blatem w technorattanowej ramce oraz stoliki technorattan z blatem z innych materiałów (np. drewna). Stół ogrodowy z technorattanu ze szklanym blatem to najdroższa, a jednocześnie najbardziej elegancka opcja. Stół jest w tym wypadku w pełni wypleciony – pod przezroczystym szklanym blatem możemy podziwiać technorattanową plecionkę. Kolejna opcja to stół z technorattanu ze szklanym blatem w technorattanowej ramce.

stolik technorattan

W tym wypadku pod szkłem nie ma plecionki, więc zużycie materiału jest mniejsze, a same koszty produkcji niższe. Tańszą opcją są również stoły z blatem wykonanym z innego materiału niż technorattan. Może to być stół do kompletu wykonany po prostu z innego materiału lub też np. drewniany blat otoczony ozdobną technorattanową ramą. Z kwestią blatu wiąże się też temat rodzaju szyby użytej do wykończenia. Mamy do wyboru szyby przezroczyste (stosowane jeśli pod blatem znajduje się plecionka) lub szyby mleczne i dymione, jeśli szkło tworzy jedynie blat wypełniający technorattanową ramę.

stolik z technorattanu

Stół technorattan – jakie nogi wybrać?

Stolik kawowy z technorattanu czy stół technorattan mogą być też zróżnicowane pod względem budowy nóg. Pamiętajcie o podstawowej zasadzie – im więcej materiału zużyjemy do produkcji, tym cena stołu rośnie. Dlatego stolik kawowy technorattan o zabudowanej strukturze będzie kosztował drożej niż stolik o otwartej konstrukcji. Podobnie rzecz ma się z nogami dużych stołów – duże, masywne nogi będą droższe, a cieńsze tańsze. W przypadku dużych stołów obiadowych warto przemyśleć, czy nie lepiej zainwestować w droższe, ale bardziej masywne nogi, które zapewniają lepszą stabilność – szczególnie jeśli w domu są dzieci, które lubią testować wytrzymałość mebli.

stolik kawowy z technorattanu

Jeśli chodzi o stół okrągły z technorattanu czy stół kwadratowy przeznaczony do kawiarni, mamy tu nieco inne opcje wykończeń. Stosowana jest tu często pojedyncza noga – bardziej eleganckie i droższe rozwiązanie. Może występować ona w dwóch wariantach: pojedynczej masywnej nogi umieszczonej centralnie pod blatem lub bardziej ozdobnej nogi środkowej, tworzonej zazwyczaj z połączonych mniejszych nóżek. Zasada pozostaje ta sama – bardziej solidna i funkcjonalna noga jest droższa niż analogiczne rozwiązanie z bardziej delikatnych materiałów.

stolik technorattan

***

Podsumowując – cena stołu technorattanowego zależy przede wszystkim od ilości zużytych materiałów i ich jakości. Lepszy stelaż aluminiowy jest droższy od stalowego, a płaska plecionka technorattanowa jest tańsza niż jej okrągłe odpowiedniki. Mam nadzieję, że zgromadzona tu wiedza pozwoli Wam poczuć się pewniej w świecie technorattanu. A jeśli macie jakieś pytania, zostawcie je w komentarzu – chętnie na nie odpowiem.Autor: Natalia z Meblobranie.pl
Zostaw komentarz:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu..

Bądź pierwszy! Powiedz nam co myślisz!

Wszystkie treści wykorzystywane na blogu są objęte prawem autorskim i ich jakiekolwiek wykorzystywanie jest zabronione!