Styl industrialny, czyli fabryka udomowiona

Styl industrialny we wnętrzach

Było już o loftach, teraz przyszedł czas na poznanie stylu, który bardzo się z nimi kojarzy. Styl industrialny, bo o nim mowa, pojawił się na początku lat pięćdziesiątych XX wieku. Od tego czasu stale ewoluuje i nadal zyskuje nowych zwolenników. Coraz większym uznaniem cieszy się także w Polsce. Dlaczego? Co wyróżnia ten styl i kiedy warto się na niego zdecydować?

 

Styl industrialny w architekturze

Industrial narodził się zaraz po II wojnie światowej, kiedy to w zniszczonej Europie trzeba było produkować szybko, dużo, a przede wszystkim tanio. Materiałami, które spełniały te wymogi okazały się dopiero co wynalezione tworzywo sztuczne, ale także stal i sklejka. To właśnie z nich zaczęto wykonywać meble oraz akcesoria. W latach pięćdziesiątych styl industrialny był popularny zatem niejako z przymusu. Swoją drugą młodość przeżył już w latach siedemdziesiątych ubiegłego stulecia, głównie za sprawą popularyzowanych wtedy loftów. Powstały dwadzieścia lat wcześniej styl idealnie pasował do ascetycznych, surowych i niewykończonych wnętrz. Styl industrialny w architekturze, nazywany także przemysłowym, charakteryzuje zatem prostota i funkcjonalność. Takie budynki nie musza być piękne i efektowne, a po prostu szybkie w budowie i tanie w eksploatowaniu.

Styl industrialny cechy

Jeśli wpiszemy w wyszukiwarce internetowej frazę „styl industrialny cechy”, przede wszystkim będziemy mogli przeczytać o ascezie, prostocie i oszczędnej formie. Najbardziej rozpoznawalne cechy stylu industrialnego to dodatki oraz meble o oszczędnych formach. Są wykonane z technicznych i “chłodnych materiałów”, a swoim wyglądem przypominają wnętrza fabryk. Kolorystyka dominująca w industrialnych wnętrzach jest bardzo zachowawcza, wręcz ascetyczna – biel, szarości oraz czerń. W nowoczesnych aranżacjach spotyka się jednak wyjątki od tej reguły. Monochromatyczne meble i akcesoria zestawia się z kontrastowym, jaskrawym kolorem. Najczęściej jest to jeden dodatek lub  mebel w czerwonym lub żółtym odcieniu. Ściany pokryte są zazwyczaj nagą cegłą lub betonowymi płytami.

Styl industrialny w małym mieszkaniu

Styl industrialny polecany jest także tym, którzy szukają recepty na zaaranżowanie niewielkiego mieszkania. Ze względu na prostotę i oszczędne meble, taki design optycznie powiększa pomieszczenie. Ascetyczne kolory to recepta na ponadczasową klasykę, z kolei jeśli zdecydujemy się na jaskrawe odcienie – nadamy wnętrzu drapieżnego, oryginalnego charakteru. Warto pamiętać, że industrialne stylizacje szczególnie pasują do mieszkań tych, którzy cenią nowoczesne rozwiązania. Jeśli cenimy przytulne, ciepłe wnętrza – lepiej wybrać inną stylizację. Styl industrialny w małym mieszkaniu sprawdzi się za to znakomicie, kiedy zależy nam na optycznym powiększeniu powierzchni. Gdzie znaleźć industrialne inspiracje? Zapraszamy do przeglądania naszej galerii! Jak zawsze, dajcie nam znać, która stylizacja najbardziej przypadła wam do gustu lub którą spróbujecie zaadaptować do swojego mieszkania!Autor: Basia z Meblobranie.pl
Zostaw komentarz:

5 komentarzy do wpisu “Styl industrialny, czyli fabryka udomowiona”
 1. Anonim Sierpień 2, 2011 at 15:42 #

  chcę taki lofcik! :D

   
  • be. Sierpień 3, 2011 at 07:23 #

   Ja też :). Moi faworyci, to 4, 16 i 18 (galeria)

    
 2. Michał Sierpień 2, 2011 at 08:15 #

  Taki loft w industrialnym stylu…:)

   
  • be. Sierpień 2, 2011 at 12:29 #

   Oj, marzenie :). Tylko czy w takim “chłodnym” wnętrzu można się poczuć jak w domu?

    
   • e. Sierpień 2, 2011 at 21:49 #

    jak najbardziej! klimat miejsca tworzą też ludzie, nie tylko ściany! :)

     

Wszystkie treści wykorzystywane na blogu są objęte prawem autorskim i ich jakiekolwiek wykorzystywanie jest zabronione!