Styl klasyczny w salonie – na co zwrócić uwagę?

Salon to miejsce, w którym spotykamy się z rodziną, przyjaciółmi czy po prostu miło spędzamy wolny czas. Jak urządzić to pomieszczenie, by było przytulne, funkcjonalne i wygodne? Zastanawiamy się dziś jak wykorzystać styl klasyczny w salonie by uzyskać wnętrze, w którym każdy z domowników z przyjemnością będzie przebywał.

Styl klasyczny w salonie - na co zwrócić uwagę?

Styl klasyczny w salonie

Wiele osób uważa, że styl klasyczny to przeszły trend, który jest zbyt ciężki, stary, nieaktualny. Współczesne klasyczne wnętrze znacznie różnią się od tej wizji – to często nowoczesne minimalistyczne podejście w wydaniu bardziej przytulnym i domowym, czyli po prostu klasycznym. Taki styl klasyczny w salonie to uniwersalne, ponadczasowe wnętrze, które świetnie się sprawdzi w niemal każdym domu. Jak uzyskać taki efekt?

Podstawa aranżacji w stylu klasycznym to wykorzystanie ciepłych, prostych barw jako bazy kolorystycznej – beżów, bieli, delikatnych szarości i innych odcieni tych barw. Taka baza kolorystyczna pozwoli nam uzyskać jasne i ciepłe wnętrze, dające wrażenie przytulności. Po drugie, tworząc aranżację, warto wykorzystać proste, symetryczne elementy, które dadzą wrażenie harmonii i równowagi – odważna forma to domena wnętrz nowoczesnych, w stylu klasycznym stawiamy na spokój i symetrię.

Styl klasyczny w salonie - na co zwrócić uwagę?

Pamiętajmy o wykorzystaniu naturalnych materiałów dobrej jakości, takich jak drewno, skóra czy marmur – dodadzą nam one klasycznej powagi i elegancji. W klasycznym salonie, podobnie jak w każdym innym wnętrzu, nastrój buduje też oświetlenie – lampy podłogowe, kinkiety czy żyrandole pozwolą nam zbudować odpowiedni nastrój aranżacji. Kropką nad i są oczywiście dodatki, które podobnie jak w przypadku każdego innego stylu, nadają wnętrzu unikalny i indywidualny charakter. Tak urządzone wnętrze będzie ponadczasowe i dobrze będzie służyć użytkownikom.

Salon w stylu klasycznym

Z czym kojarzy się klasyczny salon? Jednym z pierwszych skojarzeń jest kominek – w mieszkaniach w blokach może go zastąpić biokominek z klasycznym wykończeniem. Doda on wnętrzu ciepła i przytulności, klimatu kojarzącego się z wiejską posiadłością. Drugi istotny element to sofa tapicerowana – obszerna, wygodna, z klasycznym pikowanym wykończeniem. Czym uzupełnić to podstawowe wyposażenie salonu w stylu klasycznym?

Tapicerowaną sofę powinniśmy uzupełnić oczywiście stolikami kawowymi o klasycznym kształcie, nadające się do podania herbaty i przekąsek – najlepiej na tradycyjnym porcelanowym serwisie. Nad stolikiem warto powiesić klasyczny żyrandol, kojarzący się z tradycyjnymi aranżacjami. Podstawowym dodatkiem będzie też miękki stylowy dywan ułożony przed kanapą. A w oknach powinny się oczywiście znaleźć delikatne firanki i ciężkie zasłony, dające wrażenie przytulności. Ciekawym dodatkiem mogą być też tradycyjne dekoracje ścienne – szczególnie na suficie.

Styl klasyczny w salonie - na co zwrócić uwagę?

Aranżację należy uzupełnić takimi dodatkami jak lustra w ozdobnych ramach, obrazy czy – w wersji bardziej nowoczesnej – ramki na zdjęcia z rodzinnymi wspomnieniami. W klasycznej aranżacji mile widziane są również lampy stołowe i podłogowe, zegary ścienne lub stojące, dywany, kinkiety, ozdobne poduszki, wazony czy dekoracyjne świeczniki. Styl klasyczny w salonie bardzo lubi dodatki o rozmaitym charakterze, mamy więc w tej kwestii bardzo duże pole do popisu. Warto dobierać poszczególne elementy z rozwagą, by wnętrze nie było przesadzone.

***

Styl klasyczny w salonie to rodzaj aranżacji, na który nigdy nie przeminie moda. Ten uniwersalny styl swobodnie można łączyć z innymi – nawet klasyka w nowoczesnym wydaniu może prezentować się naprawdę ciekawie. Wszystko zależy od doboru mebli i dodatków, a tych wybór mamy naprawdę szeroki. Warto więc stworzyć wnętrze we własnym stylu, inspirując się jedynie wzorcowymi aranżacjami projektantów.Autor: Natalia z Meblobranie.pl
Zostaw komentarz:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu..

Bądź pierwszy! Powiedz nam co myślisz!

Wszystkie treści wykorzystywane na blogu są objęte prawem autorskim i ich jakiekolwiek wykorzystywanie jest zabronione!