Styl rustykalny w pomieszczeniu domowym

Współczesne aranżacje wnętrz stawiają na nowoczesność, innowacyjność, często też minimalizm – to zdecydowanie najpopularniejsze trendy. Pomysły bywają zaskakujące, niekiedy ultranowoczesne. Czy wśród powszechnych tendencji znajdzie się jeszcze miejsce dla prostych, tradycyjnych rozwiązań? Dzisiaj prezentujemy Wam styl rustykalny, który sprawdza się w każdym pomieszczeniu domowym.

styl rustykalny we wnętrzach rustykalny1

Styl rustykalny stawia przede wszystkim na naturalność. Cechą charakterystyczną i głównym wyznacznikiem stylu są jasne barwy oraz podkreślenie naturalnego piękna drewna. Rustykalne wnętrza kojarzą się z prostotą i swojskością – przywołują na myśl wystrój wiejskich domów. Taki wystrój wprowadza ciepłą i przytulną atmosferę do całego domu.

rustykalny17 rustykalny9 rustykalny10

Meble wykorzystywane do wyposażenia pomieszczenia w stylu rustykalnym mają proste formy, często są przecierane, ługowane lub bejcowane. Ponadto posiadają duże słoje i spękania. Charakterystyczne jest postarzanie mebli dostępnymi technikami: mogą być ręcznie malowane i przecierane lub zdobione techniką decoupage. Każdy sposób, który sprawia, że meble wyglądają na wiekowe, dziedziczone, jest dobry.

rustykalny2 rustykalny3

Najbardziej pożądane elementy wystroju tworzone są w duchu vintage i schabby chic – tj. stylu, który narodził się w Wielkiej Brytanii w latach 80. XX wieku, który propaguje wyposażenie mające już swoje lata lub przynajmniej wyglądające na takie (celowe postarzanie, nadające takiego charakteru jest równie cenione).

rustykalny12 rustykalny14

Paleta barw wykorzystywanych przy wystroju rustykalnym inspirowana jest barwami natury. Zdecydowanie dominują w niej kolory ciepłe i neutralne: ziemiste, ceglane, brązy, beże, biel oraz szarości przetykane wielobarwnymi pledami, zasłonami oraz obrusami. Styl rustykalny najlepiej sprawdza się na dużych przestrzeniach.

rustykalny16 rustykalny8 rustykalne wnętrze

Wnętrza rustykalne urozmaicają naturalne ozdoby, które stanowią przedmioty codziennego użytku: drewniane misy, wiklinowe kosze, przybory kuchenne wiszące na ścianach oraz ceramiczne dzbany i patery. Największą ozdobę rustykalnych aranżacji stanowi piec kaflowy z drzwiczkami z żeliwa. Bardziej nowoczesną wersję stanowi kominek.

rustykalny4 rustykalny5

Mamy nadzieję, że przedstawione zdjęcia będą dla Was stanowić inspirację do realizacji własnych rustykalnych pomysłów :)

Zdjęcia pochodzą ze stron: Wnętrza, Projektowanie wnętrz.Autor: Ewa z Meblobranie.pl
Zostaw komentarz:

2 komentarze do wpisu “Styl rustykalny w pomieszczeniu domowym”
  1. artdecor24 Sierpień 31, 2012 at 11:17 #

    Styl rustykalny jest chyba najbardziej klimatyczny ze wszystkich, wszystkie nowoczesne rozwiązania są bez duszy, zimne i nieprzyjemne… Jeśli ktoś szuka ciekawych mebli i dekoracji w tym stylu – artdecor24.pl ma ich całkiem sporo.

     
  2. Anonim Sierpień 1, 2011 at 10:59 #

    inspirujące! tak się składa, że właśnie planuję duży remont połączony ze zmianą aranżacji w całym domu i styl rustykalny to jest właśnie TO. :)

     

Wszystkie treści wykorzystywane na blogu są objęte prawem autorskim i ich jakiekolwiek wykorzystywanie jest zabronione!