Jak udekorować stół wigilijny? Świąteczne dekoracje stołu

Wigilia już jutro! Pewnie w Waszych domach dużo się dzieje – sprzątanie, gotowanie, pakowanie prezentów dokupionych w ostatniej chwili… Typowa przedświąteczna gorączka! A pośród tych wszystkich zajęć trzeba jeszcze znaleźć pomysł na świąteczne udekorowanie stołu. Nie martwcie się – postanowiliśmy ułatwić Wam to zadanie i przygotowaliśmy przegląd świątecznych dekoracji stołu. Od ozdobnie przygotowanych nakryć, przez serwetki, po świąteczne kompozycje – każdy znajdzie tu coś dla siebie. A jeśli już macie gotowy plan na ozdobienie stołu, zalecamy przeglądanie zdjęć w celach relaksacyjnych. Ot tak, żeby poczuć świąteczny klimat. Wesołych Świąt moi drodzy!

Pomysły na świąteczne dekoracje stołu.

Stół świąteczny bożonarodzeniowy

Jak udekorować stół wigilijny? Najbardziej klasyczna dekoracja to oczywiście biały obrus i elegancka porcelanowa zastawa uzupełnione świerkowym stroikiem i świecami. Tak nakryty stół bożonarodzeniowy kojarzyć się będzie z tradycyjnymi świętami w rodzinnym gronie. Do klasycznych świątecznych barw od wielu lat zaliczana jest też czerwień – jak zobaczycie niżej, połączenie bieli i czerwieni może dać naprawdę spektakularny efekt.

Stół świąteczny na Boże Narodzenie - pomysły na aranżacje.

Oczywiście klasyczna dekoracja stołu to tylko jedna z wielu możliwości, które możemy wykorzystać. Ostatnio coraz popularniejsze stają się aranżacje skandynawskie utrzymane w bieli i pastelach oraz proste dekoracje nawiązujące do natury, wykorzystujące surowe drewno, klasyczne kolory i naturalne materiały – wiele tego typu aranżacji znajdziecie też wśród naszych pomysłów na ułożenie serwetek czy nakryć.

Świąteczny stół Boże Narodzenie - pomysły na dekoracje.

Co jest sekretem udanej świątecznej aranżacji stołu? Ciekawy pomysł, wokół którego zbudujemy całą aranżację. Nic tak nie psuje efektowności wystroju jak nadmiar kolorów i wzorów. Najlepiej wybrać trzy uzupełniające się kolory (albo dwa główne i dwa uzupełniające) i konsekwentnie trzymać się ich przy wyborze dodatków. Dzięki temu nasza aranżacja będzie harmonijna i nieprzesadzona.

Stół świąteczny bożonarodzeniowy - pomysły na ciekawe aranżacje.

Serwetki na świąteczny stół

Serwetki na świąteczny stół - pomysły na aranżacje.

Serwetki na świąteczny stół to szeroki temat. Możemy wykorzystać jednorazowe serwetki papierowe lub wielorazowe serwetki z płótna, wybrać odważne wzory lub postawić na jednolity kolor. Decyzję warto podjąć po przemyśleniu całej aranżacji stołu. Jeśli zdecydujemy się na oszczędne dekoracje, w temacie serwetek możemy pozwolić sobie na więcej. A jeśli nasz stół jest bardzo ozdobny, lepiej postawić na proste serwetki.

Serwetki na stół wigilijny - pomysły na aranżacje.

Druga kwestia to sposób ułożenia serwetek na stole. Ten niepozorny dodatek łatwo może stać się głównym bohaterem aranżacji, jeśli odpowiednio go wyeksponujemy. Do wyboru mamy ozdobne obrączki na serwetki, elementy dekoracyjne ze wstążek i sznurków, a nawet całe świąteczne kompozycje – proste, ale bardzo efektowne. To co, jakie serwetki znajdą się w tym roku na Waszym świątecznym stole?

Dekoracja stołu wigilijnego - serwetki w wydaniu świątecznym.

Nakrycie stołu wigilijnego

Jak efektownie przygotować nakrycie stołu wigilijnego dla gości? Sposobów jest wiele. Najpopularniejsze widzieliście już wyżej – serwetka ozdobnie ułożona na talerzu to sprawdzony przepis na sukces. Można też wykorzystać w podobny sposób sztućce włożone w eleganckie etui. Taki element warto uzupełnić o karteczki z imionami gości – żeby uniknąć potem kłótni przy wigilijnym stole.

Świąteczny stół inspiracje - pomysły na nakrycie.

Miłym akcentem mogą być niewielkie paczuszki, które goście znajdą na swoich talerzach – nawet jeśli w środku znajduje się tylko kilka cukierków czy kawałek domowego piernika. Na talerzach pięknie się też prezentują dekoracyjne świąteczne gałązki. Na Wigilii w bardziej nowoczesnym domu może się też sprawdzić karteczka z menu, choć moim zdaniem dużo przyjemniejszym akcentem byłaby krótka kartka z życzeniami i kawałek opłatka.

Świąteczny stół aranżacje nakryć dla gości.

Ciekawym pomysłem na nakrycie mogą też być specjalne świąteczne naczynia. Dla dorosłych w wersji bardziej eleganckiej, a dla dzieci w wydaniu żartobliwym. Jestem pewna, że małe niejadki chętniej zjedzą posiłek z talerza z bałwankiem niż ze zwykłej zastawy. Poza tym takie nakrycie umożliwia rodzicom łatwiejsze namówienie malucha do próbowania potraw – bo przecież bałwanek na pewno chciałby spróbować wszystkich świątecznych dań ;)

Świąteczny stół dekoracja nakryć dla gości.

***

Jak Wam się podobają znalezione przez nas aranżacje? Czy któreś zdjęcie szczególnie Was zainspirowało? A może wciąż Wam mało? W takim razie zapraszamy na naszą tablicę wigilijny stół na Pintereście – tam znajdziecie jeszcze więcej świątecznych inspiracji!Autor: Natalia z Meblobranie.pl
Zostaw komentarz:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu..

Bądź pierwszy! Powiedz nam co myślisz!

Wszystkie treści wykorzystywane na blogu są objęte prawem autorskim i ich jakiekolwiek wykorzystywanie jest zabronione!