Systemy rozkładania sof – jaki system rozkładania narożnika wybrać?

Przy zakupie sofy czy narożnika z funkcją spania duże znaczenie mają zastosowane w meblu systemy rozkładania sof. Od nich zależy jakość spania na meblu, wygoda korzystania z funkcji spania i często też inne cechy mebla – na przykład obecność schowków na pościel i ich ilość. Czy więc charakteryzują się poszczególne systemy rozkładania sof? I jaki system rozkładania narożnika wybrać? Sprawdźmy.

Systemy rozkładania sof - typ DL to jeden z popularniejszych systemów rozkładania sof.

System rozkładania sofy DL

System rozkładania DL stosowany jest zarówno w sofach, jak i w narożnikach. Rozkładanie w tym systemie sofy z funkcją spania jest bardzo proste – najpierw wysuwamy siedzisko, a następnie składamy oparcie. Uzyskana w ten sposób powierzchnia do spania jest dość równomierna i sprężysta. Dużą zaletą kanap w systemie rozkładania DL jest zazwyczaj duży pojemnik na pościel ukryty pod siedziskiem.

Sofy z systemem rozkładania DL to na przykład sofa Benitasofa narożna Avatar czy narożnik Tornado.

Systemy rozkładania sof - DL

System rozkładania sofy DL

System rozkładania sof Delfin

Delfin to jeden z najpopularniejszych systemów rozkładania sof stosowanych w narożnikach. To szybki i prosty w obsłudze system. Spod siedziska wysuwamy wózek, a następnie podciągamy leżący na nim materac do góry. I gotowe! Zazwyczaj pod drugą częścią narożnika znajduje się schowek na pościel. Systemy rozkładania sof Delfin uważane są za jedne z najwygodniejszych systemów do spania – uzyskana w ten sposób powierzchnia spania jest duża i wygodna.

System rozkładania sof Delfin zastosowany został między innymi w narożniku Darco, narożniku Mexico de lux i narożniku Actona Catania.

Systemy rozkładania sof - Delfin

Systemy rozkładania sof – Delfin

Wersalka z systemem rozkładania klik-klak

System rozkładania klik-klak to najprostszy system rozkładania sof, dobrze znany z popularnych w okresie PRL-u wersalek. Rozkładanie i składanie w tym systemie jest zdecydowanie najszybsze. Unosimy siedzisko, a następnie przyciskamy je do oparcia aż usłyszymy charakterystyczne “klik-klak”. Wówczas możemy opuścić siedzisko uzyskując w ten sposób płaską powierzchnię. Wersalka z systemem rozkładania klik-klak bardzo często wyposażona jest w pojemnik na pościel ukryty pod siedziskiem.

Wersalki z systemem rozkładania klik-klak to na przykład wersalka Antonio, sofa Actona Campania i sofa Actona Leconi.

System rozkładania sof

System rozkładania sof “klik-klak”

System rozkładania sofy tzw. automat belgijski

Belgijski system rozkładania (znany też jako sedak) jest często porównywany do systemu łóżek polowych. Łóżko rozkłada się w dosyć prosty sposób. Należy wyciągnąć złożoną konstrukcję, ukrytą w schowku pod siedziskiem, a następnie rozłożyć całość opierając kolejne elementy stelaża na rozkładanych nogach. Rozkładane łóżko tworzy stalowa lub aluminiowa konstrukcja wypełniona listwami bądź systemem sprężynowym. Powierzchnia do spania jest równa, pokrywa ją jednolity piankowy materac. Sofa rozkładana w systemie belgijskim (sedak) nie ma pojemnika na pościel.

Sofy rozkładane z systemem belgijskim to między innymi sofa Sorento, sofa Parma i sofa Toscania.

Belgijski system rozkładania na przykładzie sofy Sorento.

System rozkładania sofy tzw. automat belgijski

Systemy rozkładania sof – typ wózek

System rozkładania sof “wózek” określany jest czasem jako system rozkładania półbelgijski. Rozkładanie tego typu sofy zaczyna się od wyciągnięcia do przodu ukrytego pod siedziskiem wózka. Następnie należy rozłożyć leżący na nim materac i już – łóżko gotowe. W zależności od modelu pod sofą może znajdować się pojemnik na pościel. System rozkładania sof typ wózek ma tę zaletę, że przy małych rozmiarach sofy uzyskujemy bardzo obszerną powierzchnię spania. W kwestii wygody duże znaczenie ma zastosowany materac – czy będzie to zwykły materac piankowy czy materac sprężynowy.

Kanapy z systemem rozkładania “wózek” to na przykład sofa Wenus, sofa Honorata i sofa Diana. Wszystkie modele wyposażone są w materac sprężynowy i pojemnik na pościel.

Systemy rozkładania sof - typ wózek

Systemy rozkładania sof – typ wózek

Jaki system rozkładania narożnika wybrać?

Przejrzeliśmy już wszystkie najpopularniejsze systemy rozkładania sof. Pozostaje więc pytanie – jaki system rozkładania narożnika wybrać? Wszystko zależy od tego, na jakich cechach mebla głównie nam zależy.

Jeśli mieszkamy w kawalerce i sofa ma na co dzień pełnić funkcję spania, najlepszym wyjściem są sofy z systemem rozkładania typu wózek – ten typ łączy niewielkie wymiary sofy z dużą powierzchnią spania. Jeśli nasze mieszkanie jest większe, warto zastanowić się nad dużym narożnikiem z systemem rozkładania DL lub Delfin. Będziemy mieć na nim dużo miejsca do spania, a obszerne rozmiary wyjściowe mebla nie będą w tym przypadku problemem.

W przypadku jeśli sofa czy narożnik z funkcją spania mają służyć jedynie do okazjonalnego noclegu gości, zastosowane systemy rozkładania sof schodzą na drugi plan. Możemy skupić się przede wszystkim na funkcjach wypoczynkowych sof czy sof narożnych oraz na ich zaletach estetycznych. W takim wypadku dodatkową zaletą konkretnego systemu rozkładania sof może być obecność schowków na zapasową pościel.

***

I jak, już wiecie jakie systemy rozkładania sof będą dla Was najbardziej korzystne? A może chcielibyście dodać jakiś komentarz od siebie do naszych opisów? Podzielcie się wrażeniami w komentarzach!


Autor: Natalia z Meblobranie.pl
Zostaw komentarz:

4 komentarze do wpisu “Systemy rozkładania sof – jaki system rozkładania narożnika wybrać?”
 1. Leszek Marzec 25, 2019 at 00:11 #

  Korzystałem że wszystkich systemów i uważam nie ma idealnego. System sód-delfin przy narożnika he, gdzie na tego rodzaju mebel trzeba mieć relatywnie dużo miejsca. W przypadku mieszkania o małym metrażu trudno sobie wstawić taki mebel. Poza po długim okresie korzystania z tego mebla robi się coraz większą szczelina między materacem a siedziska i. Z tego powodu musiałem z czasem kłaść gruby koc czy coś w tym rodzaju, żeby nie odczuwać tego dyskomfortu. Oczywiście stało się tak po dłuższym użytkowaniu. Reasumując plus-duża pow. spania, łatwa w obsłudze, duży pojemnik na pościel# minus-spore gabaryty mebla w przypadku małych mieszkań, wyrabiania się szczeliny między materacem do spania a siedziskami po dłuższym użytkowaniu. Warto przy tych rogówkach zwrócić uwagę na jakość materaca do spania oraz kółka w przypadku podłogi np. drewnianej. np. zastosować kółka silikonowe. Po dłuższym użytkowaniu są wyraźne smugi, a w miejscu postoju tych kółek wyraźne wgłębienia od powtarzające się nacisku. Ja korzystałem z narożnika na naturalnej podłodze drewnianej brukowej-parkiet.
  Jeśli chodzi o belgijski system-sedak to tylko i wyłącznie polecam do okazjonalnego spania. Na pewno nie na codzień. System jest delikatny, trzeszczący i nie sprawdza się do częstego używania. Materac również jest dość cienki i niewygodny, bolały mnie plecy po spaniu, nie odpoczywałem, nie wsypiałem się… Dodam, że nie należę do ludzi śpiących spokojnie więc niejednokrotnie miałem różne przygody z tym niestabilnym stelażem.
  Sofy z tzw. sof-wózek, przeważnie mniejsze, miałem taką jedną. Pojemniki na pościel przeważnie w bokach jeśli są w miarę szerokie lub pod spodem, pod wózkiem. Moim zdaniem system jest prosty, łatwy w obsłudze. Uczulam, bo sam nie zwróciłem na to uwagi przy, zakupie NA WYSOKOŚĆ SPANIA I JAKOŚĆ MATERACU. Żeby wysokość spania wynosiła min. 40 cm. 30 cm. i niżej, poranne wstawanie jest bardzo nieprzyjemne.
  System klik-klak jak w dawnych wersalkach bardzo prosty, każdy go zna. Ja miałem tzw. Finkę w tym systemie wersalkowym. Bardzo wygodna, brak szczeliny po otwarciu do spania, na co należy zwrócić uwagę przy zakupie, bo obecnie wszelkie sofy często są w tym systemie otwierane. Trzeba zwrócić uwagę przy zakupie na porządny ten system klik-klak, dobre zawiasy, śruby, sprężyny naciągające, po prostu dobrej sprawdzonej firmy. Mi w mojej fince i to z górnej ceny nawalił i sam musiałem go naprawiać.
  System DL czy DLK obecnie testuje na nowym łóżku. Na pewno pozytywna jest prostota otwierania, obsługiwana łóżka, wysokość spania, która w tym przypadku równa jest wysokości siedzenia. Niestety jest ta niszczęsna szczelina pomiędzy materacami, ale płacąc znacznie więcej wybrałem niby lepsze materace i to nie powinno być odczuwalne. Rzeczywiście na razie przyznam jest wszystko w porządku. Więc na razie wygląda to pozytywnie.
  Cóż na koniec mogę dodać po moich sporych doświadczeniach przy wyborze coś co pełni funkcję łóżka, czy to będzie sofa, wersalka, narożnik itp. i ma być rozkładane do spania czyli pełnić wygodę siedzenia i spania. To przy zakupie tej uniwersalność łóżka należy zapytać… Z funkcją spania? Czy z funkcją codziennego spania? Czyli z dobrym, prostym, bezawaryjnym systemem otwierania, dobra wysokość spania oraz wygodne materace. Ot i co…

   
 2. Anita Czerwiec 30, 2018 at 23:52 #

  Mam system rozkładania delfin, no ale ja mam narożnik. Jest b. wygodny i ten system też świetnie się sprawuje.

   
 3. Iza Kwiecień 22, 2018 at 16:11 #

  Chce aby ktoś zmontował taka kanapę dla starszych osob czyli rozkładana prze naciśnięcie guzika lub wajchy aby strsze osoby nie musiały sie schylać .

   
 4. wn Luty 14, 2018 at 07:11 #

  Mnie zależy na takiej sofie lub narożniku, gdzie osoby śpią “w poprzek” sofy po jej rozłożeniu – tak jak w typie ‘wózek’. Niestety mało jest takich sof a narożników chyba w ogóle brak. A zalety są tak oczywiste. Trudne do zaakceptowania są te systemy -niestety powszechnie stosowane – gdzie jedna z osób musi spać ‘przy ścianie’ a żeby tam się dostać musi przechodzić nad osobą śpiącą ‘z brzegu’.

   

Wszystkie treści wykorzystywane na blogu są objęte prawem autorskim i ich jakiekolwiek wykorzystywanie jest zabronione!