Systemy rozkładania sof – jaki system rozkładania narożnika wybrać?

Przy zakupie sofy czy narożnika z funkcją spania duże znaczenie mają zastosowane w meblu systemy rozkładania sof. Od nich zależy jakość spania na meblu, wygoda korzystania z funkcji spania i często też inne cechy mebla – na przykład obecność schowków na pościel i ich ilość. Czy więc charakteryzują się poszczególne systemy rozkładania sof? I jaki system rozkładania narożnika wybrać? Sprawdźmy.

Systemy rozkładania sof - typ DL to jeden z popularniejszych systemów rozkładania sof

Kanapa z systemem rozkładania DL

System rozkładania DL stosowany jest zarówno w sofach, jak i w narożnikach. Rozkładanie w tym systemie sofy z funkcją spania jest bardzo proste – najpierw wysuwamy siedzisko, a następnie składamy oparcie. Uzyskana w ten sposób powierzchnia do spania jest dość równomierna i sprężysta. Dużą zaletą kanap w systemie rozkładania DL jest zazwyczaj duży pojemnik na pościel ukryty pod siedziskiem.

Sofy z systemem rozkładania DL to na przykład sofa Benitasofa narożna Avatar czy narożnik Tornado.

Systemy rozkładania sof - DL

Systemy rozkładania sof DL

System rozkładania sof – Delfin

Delfin to jeden z najpopularniejszych systemów rozkładania sof stosowanych w narożnikach. To szybki i prosty w obsłudze system. Spod siedziska wysuwamy wózek, a następnie podciągamy leżący na nim materac do góry. I gotowe! Zazwyczaj pod drugą częścią narożnika znajduje się schowek na pościel. Systemy rozkładania sof Delfin uważane są za jedne z najwygodniejszych systemów do spania – uzyskana w ten sposób powierzchnia spania jest duża i wygodna.

System rozkładania sof Delfin zastosowany został między innymi w narożniku Darco, narożniku Mexico de lux i narożniku Actona Catania.

Systemy rozkładania sof - Delfin

Systemy rozkładania sof – Delfin

Wersalka z systemem rozkładania klik-klak

System rozkładania klik-klak to najprostszy system rozkładania sof, dobrze znany z popularnych w okresie PRL-u wersalek. Rozkładanie i składanie w tym systemie jest zdecydowanie najszybsze. Unosimy siedzisko, a następnie przyciskamy je do oparcia aż usłyszymy charakterystyczne “klik-klak”. Wówczas możemy opuścić siedzisko uzyskując w ten sposób płaską powierzchnię. Wersalka z systemem rozkładania klik-klak bardzo często wyposażona jest w pojemnik na pościel ukryty pod siedziskiem.

Wersalki z systemem rozkładania klik-klak to na przykład wersalka Antonio, sofa Actona Campania i sofa Actona Leconi.

System rozkładania sof

System rozkładania sof “klik-klak”

Sofa rozkładana systemem belgijskim (sedak)

Belgijski system rozkładania (znany też jako sedak) jest często porównywany do systemu łóżek polowych. Łóżko rozkłada się w dosyć prosty sposób. Należy wyciągnąć złożoną konstrukcję, ukrytą w schowku pod siedziskiem, a następnie rozłożyć całość opierając kolejne elementy stelaża na rozkładanych nogach. Rozkładane łóżko tworzy stalowa lub aluminiowa konstrukcja wypełniona listwami bądź systemem sprężynowym. Powierzchnia do spania jest równa, pokrywa ją jednolity piankowy materac. Sofa rozkładana w systemie belgijskim (sedak) nie ma pojemnika na pościel.

Sofy rozkładane z systemem belgijskim to między innymi sofa Sorento, sofa Parma i sofa Toscania.

Belgijski system rozkładania na przykładzie sofy Sorento

Sofa rozkładana system belgijski (sedak)

Systemy rozkładania sof – typ wózek

System rozkładania sof “wózek” określany jest czasem jako system rozkładania półbelgijski. Rozkładanie tego typu sofy zaczyna się od wyciągnięcia do przodu ukrytego pod siedziskiem wózka. Następnie należy rozłożyć leżący na nim materac i już – łóżko gotowe. W zależności od modelu pod sofą może znajdować się pojemnik na pościel. System rozkładania sof typ wózek ma tę zaletę, że przy małych rozmiarach sofy uzyskujemy bardzo obszerną powierzchnię spania. W kwestii wygody duże znaczenie ma zastosowany materac – czy będzie to zwykły materac piankowy czy materac sprężynowy.

Kanapy z systemem rozkładania “wózek” to na przykład sofa Wenus, sofa Honorata i sofa Diana. Wszystkie modele wyposażone są w materac sprężynowy i pojemnik na pościel.

Systemy rozkładania sof - typ wózek

Systemy rozkładania sof – typ wózek

Jaki system rozkładania narożnika wybrać?

Przejrzeliśmy już wszystkie najpopularniejsze systemy rozkładania sof. Pozostaje więc pytanie – jaki system rozkładania narożnika wybrać? Wszystko zależy od tego, na jakich cechach mebla głównie nam zależy.

Jeśli mieszkamy w kawalerce i sofa ma na co dzień pełnić funkcję spania, najlepszym wyjściem są sofy z systemem rozkładania typu wózek – ten typ łączy niewielkie wymiary sofy z dużą powierzchnią spania. Jeśli nasze mieszkanie jest większe, warto zastanowić się nad dużym narożnikiem z systemem rozkładania DL lub Delfin. Będziemy mieć na nim dużo miejsca do spania, a obszerne rozmiary wyjściowe mebla nie będą w tym przypadku problemem.

W przypadku jeśli sofa czy narożnik z funkcją spania mają służyć jedynie do okazjonalnego noclegu gości, zastosowane systemy rozkładania sof schodzą na drugi plan. Możemy skupić się przede wszystkim na funkcjach wypoczynkowych sof czy sof narożnych oraz na ich zaletach estetycznych. W takim wypadku dodatkową zaletą konkretnego systemu rozkładania sof może być obecność schowków na zapasową pościel.

***

I jak, już wiecie jakie systemy rozkładania sof będą dla Was najbardziej korzystne? A może chcielibyście dodać jakiś komentarz od siebie do naszych opisów? Podzielcie się wrażeniami w komentarzach!


Autor: Natalia z Meblobranie.pl
Zostaw komentarz:

3 komentarze do wpisu “Systemy rozkładania sof – jaki system rozkładania narożnika wybrać?”
 1. Anita Czerwiec 30, 2018 at 23:52 #

  Mam system rozkładania delfin, no ale ja mam narożnik. Jest b. wygodny i ten system też świetnie się sprawuje.

   
 2. Iza Kwiecień 22, 2018 at 16:11 #

  Chce aby ktoś zmontował taka kanapę dla starszych osob czyli rozkładana prze naciśnięcie guzika lub wajchy aby strsze osoby nie musiały sie schylać .

   
 3. wn Luty 14, 2018 at 07:11 #

  Mnie zależy na takiej sofie lub narożniku, gdzie osoby śpią “w poprzek” sofy po jej rozłożeniu – tak jak w typie ‘wózek’. Niestety mało jest takich sof a narożników chyba w ogóle brak. A zalety są tak oczywiste. Trudne do zaakceptowania są te systemy -niestety powszechnie stosowane – gdzie jedna z osób musi spać ‘przy ścianie’ a żeby tam się dostać musi przechodzić nad osobą śpiącą ‘z brzegu’.

   

Wszystkie treści wykorzystywane na blogu są objęte prawem autorskim i ich jakiekolwiek wykorzystywanie jest zabronione!