Tunel foliowy czy szklarnia przydomowa?

Ekologiczne rośliny w polskich warunkach. Tunel foliowy czy szklarnia ogrodowa?

Świeżo zerwany z krzaka pomidor, papryka z błyszczącą, rozgrzaną słońcem skórką i aromatyczna, soczyście zielona natka pietruszki. Warzywa z własnego ogródka coraz częściej kuszą nasze podniebienia. I choć źródeł ekologicznych produktów nie brakuje, warto zadbać, by jakość naszego jedzenia była adekwatna do jego ceny. W polskich warunkach sprawdzonym sposobem na hodowlę, a przede wszystkim wydłużenie wegetacji roślin, jest zastosowanie tuneli foliowych lub szklarni przydomowych.

Tunel foliowy na warzywa

W ostatnich latach w coraz szybszym tempie rozwija się tendencja do racjonalnego, zdrowego żywienia. Trend propagujący ekologiczne składniki i tradycję hodowli roślin w skali lokalnej widoczny jest na całym Starym Kontynencie.

Modne jedzenie „slow food”

Coraz częściej sprzedawana żywność modyfikowana genetycznie i produkty wyprodukowane przy użyciu pestycydów, herbicydów, sztucznych nawozów czy metali ciężkich odstraszają wszystkich tych, którzy zdają sobie sprawę ze znaczenia wartości odżywczych ekologicznych produktów. Wraz z rozwojem trendu propagującego zdrowe jedzenie, na rynku pojawiły się firmy oferujące ekologiczne produkty spożywcze.

Jednak w parze z wysoką jakością świeżych, naturalnych składników, nierzadko idzie wygórowana cena żywności „slow food” wytwarzanej w tradycyjny sposób. Znacznie tańszym i pewniejszym rozwiązaniem jest domowa uprawa warzyw, owoców i ziół.

Rozwiązanie na polskie warunki

Krótki okres wegetacji roślin w polskich warunkach wymusił na ogrodnikach poszukiwanie rozwiązań pozwalających na produkcję świeżych roślin przez cały rok. Sprawdzającym się od lat w ogrodnictwie przemysłowym sposobem na wydłużenie cyklu wegetacji roślin i przyspieszenie uprawy są szklarnie przydomowe, a także zdobywające coraz więcej zwolenników tunele foliowe. Te specjalne konstrukcje stwarzają specyficzne warunki klimatyczne, a także doskonale chronią rośliny przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych – zimnem, ulewą, wiatrem oraz kwaśnym deszczem.

Hodowla pod namiotem foliowym do uprawy warzyw

W zależności od naszych potrzeb i wymagań, warto zastanowić się nad wyborem przydomowej szklarni bądź tunelu foliowego.

Przydomowa szklarnia na cały rok

Szklarnia ogrodowa to odpowiedni wybór dla zawodowych ogrodników oraz dla ogrodników amatorów z żyłką „złotej rączki”. Już sama budowa profesjonalnej szklarni domowej wymaga stworzenia odpowiedniej podmurówki, a zamiar takiej ingerencji w zagospodarowanie przestrzenne działki wymaga zgłoszenia we właściwym urzędzie terytorialnym.

Tradycyjna przydomowa szklarnia, która w przyszłości zaopatrzy naszą rodzinę w wyhodowane w niej warzywa, zioła oraz sadzonki kwiatów, powinna zajmować na działce nie mniej aniżeli 10 – 15 m kw. powierzchni. Warto jednak pamiętać, że obiekt, który możemy postawić bez pozwolenia na budowę, może mieć powierzchnię użytkową nie większą niż 25 m kw. W zależności od metrażu koszt budowy szklarni ogrodowej waha się od 600 zł wzwyż. Przy czym szklarnia domowa o powierzchni 5 m kw. kosztuje ok. 2 000 zł.

Oczywiście możemy zdecydować się na niewielką drewnianą szklarnię, wykonaną z najwyższej jakości drewna i odporną na działanie warunków atmosferycznych. Niestety, ze względu na koszty, jest to nadal luksus dostępny dla nielicznych.

Uprawa w szklarni przydomowej - drewniana szklarnia

Tanie tunele foliowe na działkę

W Polsce o wiele bardziej popularnym rozwiązaniem są tunele foliowe ogrodowe. W przeciwieństwie do szklarni nie wymagają one pracochłonnej konserwacji. Minusem jest jednak to, że nie skorzystamy z nich w okresie zimowym. Pierwsze wysiewy warzyw czy owoców do gruntu możemy zacząć dopiero pod koniec lutego lub na początku marca.

W zależności od naszych potrzeb możemy wybierać spośród wysokich tuneli ogrodowych na warzywa o powierzchni nawet do 16 m kw., tuneli foliowych średniej wielkości o metrażu do 10 m kw., czy inspektów ogrodowych o długości 3 m. Koszt takiej konstrukcji, w zależności od wielkości oraz rodzaju użytych materiałów, waha się od 140 zł do 1700 zł za tunel z odpornych na korozję rurek PCV i do 6000 zł za konstrukcję wykonaną z bardziej stabilnych rurek metalowych.

Tunel ogrodniczy - namiot foliowy na warzywa

Tunel foliowy – konstrukcja dla każdego

Ogromnym plusem tuneli ogrodowych foliowych jest łatwość budowy takiej konstrukcji. Złożenie budowli z rur PCV o grubości 32 mm lub rur metalowych o grubości 25 mm jest niemal tak proste jak rozbicie namiotu. Po złożeniu rurek, zgodnie z dołączoną do każdego produktu instrukcją, wystarczy nałożyć na rurki folię i spiąć ją spinaczami.

Co więcej, dzięki lekkiej konstrukcji, już dwie osoby bez najmniejszego wysiłku mogą przenieść tunel foliowy w dogodne miejsce – chroniąc go przed silnym wiatrem lub wystawiając na najbardziej nasłonecznione miejsce w ogrodzie, by wsadzone pod nim rośliny mogły jak najpełniej korzystać z dobrodziejstwa doskonałych warunków klimatycznych panujących wewnątrz.

Aktualną ofertę tuneli i szklarni dostępnych w naszym sklepie znajdziecie na stronie:
meblobranie.pl/tunele-foliowe-ogrodnicze


Polecamy inspiracje:

Autor: Meblobranie
Zostaw komentarz:

3 komentarze do wpisu “Tunel foliowy czy szklarnia przydomowa?”
 1. KasiaaKas Wrzesień 15, 2014 at 08:55 #

  Od kilku lat mam tunel foliowy, dużym jego plusem jest to że można go przenieść w inne miejsce, szklarnia postawiona raz musi pozostać w tym samym miejscu. Ja wam mogę polecić taki tunel: [usunięto link do strony konkurencji] Mocna konstrukcja, i ważne jest to że jest gwarancja.

   
 2. Patrycja Lipiec 30, 2014 at 09:41 #

  Moim zdaniem lepszym rozwiązaniem jest tunel foliowy. Plusem jest cena, szybki montaż oraz demontaż. Tunel przyśpiesza znacznie pierwsze zbiory, pozwalają wydłużyć sezon uprawy zapewniając roślina doskonały mikroklimat. W internecie, na allegro jest ich bardzo dużo. Ja znalazłam fajną firmę [usunięto link do strony konkurencji] w której kupiłam mój tunel. Różnią się one cena i oczywiście jakością. Ważna jest konstrukcja aby była mocna i stabilna. :)

   
 3. Działkowiec Kwiecień 6, 2014 at 21:57 #

  Tunel foliowy można zrobić naprawdę niskim kosztem. Niewielki ale praktyczny tunel zbudujemy we własnym zakresie już za kwotę około 50 zł. Wystarczy trochę czasu wolnego i już będziemy mieć miejsce na uprawę ogórków czy arbuzów. Na stronach internetowych można znaleźć dużo opisów jak to wykonać, ja polecam ten, jest prosty i dość dokładny: [usunięto link do strony konkurencji]

   

Wszystkie treści wykorzystywane na blogu są objęte prawem autorskim i ich jakiekolwiek wykorzystywanie jest zabronione!