Tunele ogrodnicze – krótki test stelaży

Tunel foliowy to bardzo przydatna rzecz do ogrodu. Dzięki niemu możemy cieszyć się własnoręcznie wyhodowanymi warzywami, owocami czy kwiatami, wolnymi od pestycydów i chemii. Poza tym taki tunel szklarniowy, czy to zbudowany z rurek PCV czy metalowych, często jest o wiele bardziej praktyczny od wolno stojącej szklarni, gdyż możemy go swobodnie przestawiać po całym ogrodzie, a po sezonie złożyć i schować do momentu następnych wysiewów.

Tunel ogrodniczy metalowy

Co możemy kupić w sklepach

Na rynku dostępnych jest wiele modeli tuneli foliowych. Można kupić gotowy produkt, oparty na stelażu z rurek PCV lub metalowych, który jest stosunkowo łatwy do samodzielnego złożenia. Ci, którzy lubią wyzwania, mogą spróbować wykonać tunel samodzielnie, np. z odpowiedniej długości giętkich gałęzi leszczyny lub długich, metalowych pałąków. Jeśli jednak dopiero zaczynamy przygodę z tunelami i przydomową uprawą, lepszym rozwiązaniem będzie zakup gotowego tunelu, który możemy samodzielnie złożyć w niewielkim czasie. Niezależnie od tego, jaki model wybierzemy, tunel musimy postawić przy zabudowie, by ochronić go przed wiatrem, co pozwoli na utrzymanie stałej temperatury wewnątrz pomieszczenia. Pomoże nam w tym również folia pokrywająca tunel, która przepuszcza promieniowanie UV, dzięki czemu zatrzymuje zgromadzone w ciągu dnia ciepło.

Tunele foliowe  z rurek PCV

Zanim zdecydujemy się na zakup tunelu, warto przemyśleć z jakich materiałów ma być on zbudowany. Z racji swojej niewielkiej wagi, a przy tym ceny, często wybierane są modele składające się z rurek PCV. Ich konstrukcja pozwala na szybki, samodzielny montaż i swobodne przenoszenie. Takie tunele są również bardzo trwałe, nie ulegają korozji, nie niszczeją i nie trzeba ich czyścić. Na rynku znajdziemy modele z rurek PCV o szerokości od 2,2 do 3 m lub też z podwójnymi rurkami. Te ostatnie, choć lżejsze od metalowych, lepiej podtrzymają całą konstrukcję niż modele z rurkami pojedynczymi – będzie ona bardziej wytrzymała. Niektórzy jednak pozostają nieufni wobec wytrzymałości konstrukcji z tworzywa sztucznego.

Tunel ogrodniczy z rurek PCV

Tunele foliowe z metalowych rurek

Na rynku znajdziemy też tunele z rurkami metalowymi, które są jednak zdecydowanie droższe od swoich plastikowych odpowiedników. Głównie dlatego, że są cięższe, a przy tym bardziej stabilne, np. przy wietrznej pogodzie. Zarówno w modelach metalowych i z PCV najważniejsze jest, by szkielet był na tyle cienki, aby nie zacieniał roślin i pozwolił im na swobodną wegetację.  Konstrukcja tunelu ogrodniczego powinna być na tyle stabilna, aby wytrzymać niekorzystne warunku pogodowe, takie jak silny wiatr, ulewny deszcz, ostre słońce czy zalegający śnieg. W tunelach powinniśmy mieć również możliwość wentylowania wnętrza, aby zapewnić swobodny przepływ powietrza w środku. Tunel polskiej produkcji wykonany z rurek metalowych to koszt około dwukrotnie wyższy niż analogiczny produkt zbudowany z rurek PCV.

Tunel ogrodniczy Focus Garden

Tunele ogrodnicze metalowe z zieloną folią

W sezonie 2014 na rynku pojawiły się również tunele foliowe produkcji chińskiej. Charakteryzują się one nico innym wyglądem niż tradycyjnie występujące w Polsce modele. Założenia konstrukcyjne są obiecujące – tunele wykonane są w oparciu o stelaż z metalowych, ocynkowanych rurek, i pokryte folią, która filtruje szkodliwe promieniowanie UV. Folia posiada też wygrzaną zieloną siatkę polipropylenową, która zwiększa jej wytrzymałość (to ona jest odpowiedzialna za charakterystyczny zielony kolor). Koszt takiego tunelu jest porównywalny z kosztem tunelu wykonanego na stelażu PCV, co sprawia, że niektórzy klienci podchodzą do nich ostrożnie. Obiektywnie ocenić ich jakość będzie można zapewne dopiero za rok.

Pełną ofertę tuneli wraz z aktualnymi promocjami zobaczysz po kliknięciu w obrazek poniżej:
Tunele foliowe w Meblobranie.plAutor: Meblobranie
Zostaw komentarz:

Jeden komentarz do wpisu “Tunele ogrodnicze – krótki test stelaży”
  1. Patrycja Wrzesień 2, 2014 at 07:05 #

    Moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem jest aby tunel był wykonany z solidnych, stalowych rur ocynkowanych. Rury takie nigdy nie zardzewieją i nie popękają. Można je eksploatować w każdych warunkach atmosferycznych latami. Lekka konstrukcja ułatwia szybki montaż i demontaż, oraz jest łatwa w przestawieniu w razie potrzeby na inne miejsce. Taki tunel można znaleźć tutaj: [usunięto link do strony konkurencji] Polecam :)

     

Wszystkie treści wykorzystywane na blogu są objęte prawem autorskim i ich jakiekolwiek wykorzystywanie jest zabronione!