Układanie paneli podłogowych krok po kroku

Gdy chodzi o panele podłogowe i ich układanie, instrukcja będzie bardzo wskazana, zwłaszcza na początku. Czynność ta wymaga odpowiedniego podejścia. Nie jest jednak trudna – układanie paneli podłogowych krok po kroku jest bowiem łatwiejsze, niż sądzisz.

panele podłogowe montaż instrukcja

Układanie paneli krok po kroku a podłoże

Pierwszą częścią odpowiedzi na pytanie, jak położyć panele podłogowe krok po kroku, jest należyte przygotowanie podłoża. Jeśli podłoga jest krzywa lub słaba, warto najpierw zrobić wylewkę. Układanie paneli krok po kroku wymaga wykonania tej czynności, gdyż w końcu to od podłoża zależeć będzie trwałość i komfort kładzionych przez nas paneli. Gdy mamy to już za sobą, montowanie paneli warto również poprzedzić wykonywaniem gruntowania podłoża.

Jest to ważne z wielu powodów: chociażby dlatego, że zapobiega dostawaniu się wilgoci pod panele, oraz kurzeniu się spod nich. Oczywiście przed gruntowaniem warto zamieść podłogę. Niekiedy instrukcja układania paneli zakładać może również położenie pod nie folii izolacyjnej. Niektórzy specjaliści, zapytani jak ułożyć panele w pokoju odpowiedzą, że folię kładziemy oprócz gruntowania, zdaniem innych można to zrobić zamiast pokrycia podłoża gruntem. Przy podejmowaniu decyzji, jaką drogę obierzemy my, warto zapoznać się z zasadami gwarancji, której na kupione przez nas panele udziela producent.

Jak prawidłowo układać panele podłogowe?

Jeśli chodzi o montaż paneli podłogowych, instrukcja wspomina czasem o położeniu pod nie podkładu. W tym celu możemy użyć rozmaitych pianek czy np. korka. Gdy zastanawiamy się, jak dobrze ułożyć panele podłogowe, zdecydowanie warto rozważyć ten krok. Odpowiedni podkład pozwoli nam bowiem wytłumić podłogę. Chodzi tu zarówno o odgłos kroków, jak i dźwięki tła, co przydaje się, gdy mieszkamy np. przy ruchliwej drodze lub w bloku. Dalsza część zagadnienia, jak prawidłowo układać panele podłogowe, zakładać będzie dokładne wymierzenie – zarówno pomieszczenia, jak i paneli.

Montaż paneli podłogowych krok po kroku musi zakładać tę czynność, dzięki niej wiedzieć będziemy, ile rzędów paneli położymy, oraz jak szeroki będzie ostatni z nich. Gdy interesuje nas prawidłowy montaż paneli, instrukcja mówi, aby przy mierzeniu zostawić około jednego centymetra luzu (zarówno wzdłuż, jak i wszerz pokoju). Panele to podłoga pływająca – bez odrobiny zapasu nie będą działać prawidłowo, przez co zmniejszy się zarówno ich trwałość, jak i komfort użytkowania.

Jak położyć panele podłogowe krok po kroku

Omówimy teraz układanie paneli. Zasady mówią, by – jeśli jeden rząd paneli będzie trzeba przyciąć – zacząć układanie właśnie od tego przyciętego. Warto też przed ułożeniem zajrzeć do materiałów producenta. Instrukcja montażu paneli Kronopol, instrukcja montażu paneli Classen czy jakichkolwiek innych powie nam, w jaki sposób łączymy poszczególne elementy ze sobą. Układanie paneli podłogowych krok po kroku to bowiem dopasowywanie ich do siebie – czy to dzięki zatrzaskom, czy analogicznym rozwiązaniom.

Jednak to, w jaki sposób układać panele podłogowe ma pewne elementy wspólne niezależnie od modelu. Przykładowo, starajmy się unikać szczelin między poszczególnymi elementami. Jeśli chodzi o układanie paneli podłogowych, zasady mówią, aby w miarę możliwości usuwać je na bieżąco poprzez demontowanie i ponowne ułożenie problematycznego elementu. Alternatywa to użycie specjalnych narzędzi takich jak np. dobijak – użycie go skróci czas potrzebny na poprawienie niedoskonałości. Ogólnie, do układania paneli warto podejść z cierpliwością i dokładnością, nie warto się tu spieszyć.

Układanie paneli – zasady przycinania

Trudno jest rozważać, jak zacząć układać panele podłogowe, jeśli nie bierzemy pod uwagę konieczności ich przycinania. Niezwykle rzadko panele będą do naszego pomieszczenia pasować na długość i szerokość, przycinanie ich będzie więc koniecznością. Nie jest to jednak trudne. Jeśli chodzi o układanie paneli podłogowych, porady należałoby w tym wypadku zacząć od zwrócenia uwagi na konieczność zakupu odpowiednich narzędzi do przycinania.

Gdy rozważamy, jak samemu położyć panele podłogowe, nie obędzie się bez kątownika, ołówka i – najważniejsze – wyrzynarki oraz specjalnego brzeszczota do drewna. Bez tych narzędzi będzie nam bardzo trudno. Gdy już je mamy, możemy przejść do tego, jak samemu położyć panele. Poza przycięciem jednego rzędu wszerz, częściej zdarzy nam się ucinanie paneli wzdłuż. Gdy chodzi o układanie paneli podłogowych, opis mówi, by zostawić ucięte końcówki i wykorzystać je w następnym rzędzie, o ile nie są to oczywiście dziesięciocentymetrowe kikuty. Wyrzucanie przydatnych kawałków byłoby niepotrzebnym marnotrawstwem zasobów.

Montaż paneli podłogowych krok po kroku

Gdy chodzi o panele podłogowe i ich montaż, instrukcja postępowania powinna również zawierać wykończenie. Oczywiste jest bowiem, że po samym położeniu paneli zostało nam do zrobienia coś jeszcze. Jeśli zastanawiamy się, jak prawidłowo ułożyć panele podłogowe, nie możemy zapomnieć również o wykończeniu, to znaczy przede wszystkim o zamontowaniu listw przypodłogowych. Możemy je zamontować na specjalne klamry montażowe, które wwierca się w ścianę, możemy też przykleić listwy np. silikonem.

Instrukcja montażu paneli nie rozstrzyga zwykle, która opcja jest najlepsza, warto jednak kleić listwy na silikon wyłącznie, jeśli ściana jest w dobrym stanie. Gdy mamy już za sobą układanie paneli, instrukcja montowania listwy będzie nieco przypominać nam poprzednią czynność. Listwy również będziemy musieli przycinać (choć tu sprawdzi się bardziej np. piła ręczna), one również będą układane tak, by do siebie pasowały, trochę jak puzzle. Również w tym wypadku odcinki mogą nam się przydać. Dla kogoś, kto położył już panele, montaż listwy będzie prawdziwą przyjemnością.

Jak samemu położyć panele na panele?

Czasem zastanawiamy się, jak położyć panele na panele. Rozwiązanie takie może być korzystne z różnych powodów. Oszczędzamy sobie pracy niezbędnej na demontaż poprzedniej podłogi, remont trwać więc będzie krócej, przez co również wyjdzie taniej, zwłaszcza gdy korzystamy z pomocy fachowców. Montaż paneli na panele lub parkiet zacząć należy od zwrócenia uwagi na stan aktualnej podłogi. Przede wszystkim, należy ją oczyścić. Jak prawidłowo układać panele podłogowe po zrobieniu tego?

Zwróćmy jeszcze uwagę na to, czy nie ma w obecnej podłodze ubytków, jeśli są, warto zniwelować je poprzez np. położenie płyt OSB. Jak ułożyć panele podłogowe, gdy mamy już przygotowane podłoże? Analogicznie jak w sytuacji, gdy układamy je od początku. Gdy zastanawiamy się, jak prawidłowo kłaść panele podłogowe, zwróćmy jednak uwagę, że optymalnie jest położyć je nie na poprzednią warstwę paneli czy parkiet, ale na „czystą” podłogę, np. zagruntowaną wylewkę. Omawiane w tym akapicie rozwiązanie ma jednak swoje zalety, każdy więc będzie musiał sam wybrać najlepszy sposób.

Wyszukiwania powiązane z tematem:
ławka ogrodowa krok po kroku


Autor: Dorota z Meblobranie.pl
Zostaw komentarz:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu..

Bądź pierwszy! Powiedz nam co myślisz!

Wszystkie treści wykorzystywane na blogu są objęte prawem autorskim i ich jakiekolwiek wykorzystywanie jest zabronione!