Jak umeblować pokój dzienny?

Gdyby przeprowadzić krótką sondę uliczną i zapytać przechodniów, które pomieszczenie w domu jest dla nich najważniejsze, to z pewnością większość z nich wskazałaby na kuchnię, łazienkę oraz sypialnię. Trudno się z nimi nie zgodzić. Jednak nie możemy zapominać o innych częściach domu – równie ważnych ze względów użytkowych co estetycznych. Dlatego też dziś skupimy się na tym jak umeblować pokój dzienny.

Umeblowanie pokoju dziennego

źródło: pinterest.com

Zadbaj o samopoczucie

Dla jednych pokój dzienny to po prostu salon. Inni twierdzą, że to zwykły pokój, który warto zaaranżować na miejsce spotkań ze znajomymi, pokój telewizyjny lub gabinet. Nie ważne jednak, która nomenklatura jest nam bliższa, bowiem czy chcemy czy nie, o charakterze wnętrza decydują znajdujące się w nim przedmioty, meble i dodatki. Od tego jakie wybierzemy meble zależy nie tylko wygląd pomieszczenia, ale także nasze samopoczucie. Warto zatem zadbać o odpowiednią aranżację pokoju, w którym zamierzamy spędzić dużą cześć naszego wolnego czasu. Zatem, jak umeblować pokój dzienny? Zacząć od narożnika czy ławy kawowej?

Wnętrza w stylu klasycznym z elegancką sofą Elly

Projekt to podstawa?

Dla wielu osób aranżacja wnętrza zaczyna się od dobrego projektu. Jednak jak zaprojektować pokój dzienny? Jeśli jesteśmy zdecydowani na konkretny styl wnętrza, nie powinniśmy mieć z tym najmniejszego problemu. Wystarczy, że znajdziemy sklepy specjalizujące się w konkretnej stylistyce i naniesiemy na kartkę papieru znalezione w nich meble – np. modne ostatnio białe stoliki kawowe. Dla ułatwienia niektóre duże sklepy wnętrzarskie, jak chociażby IKEA, zapewniają swoim klientom specjalne aplikacje, dzięki którym mogą oni zaprojektować wnętrze na ekranie komputera. Aranżując salon musimy także pamiętać o pasującej do mebli i dodatków kolorystyce ścian oraz podłogi. Urządzając skandynawski pokój dzienny kolory ścian, na które się zdecydujemy powinny być raczej neutralne (biały, szary, beżowy). Osoby, które wybiorą wnętrza w stylu awangardowym, mogą zaś pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa na ścianach. Jednak, czy aranżacja wnętrza w jednym stylu to dobry pomysł na pokój dzienny? Dużo do myślenia może dać fakt, że od takiej koncepcji coraz częściej odchodzą projektanci wnętrz.

Najpopularniejsze style wnętrz - aranżacja wnętrza od naszego klienta w stylu nowoczesnym.

Wewnętrzny instynkt najlepszym doradcą

Jedną z najprostszych zasad designu jest kierowanie się przy aranżacji wnętrza wewnętrznym instynktem oraz zdrowym rozsądkiem. Jeżeli czujecie, że dana rzecz Wam odpowiada, to po prostu ją kupcie. Większość projektantów uważa pierwotny instynkt kupujących za dobry początek, wokół którego można następnie budować koncepcję pokoju. Pomysł na pokój dzienny może przyjść nieoczekiwanie, właśnie na bazie pierwszego zakupionego przedmiotu. Takie myślenie wpisuje się w popularny ostatnio trend eklektyczny, polegający na połączeniu różnych stylów w aranżacji wnętrz, w którym meble i dodatki na pierwszy rzut oka do siebie nie pasują. Mimo to, wnętrze pokoju jest spójne, proste i zarazem wyrafinowane.

Umeblowanie pokoju gościnnego

źródło: pinterest.com

Eklektyczna perełka to kontrast

Idąc tym tropem warto zadbać o to, aby meble w naszym salonie przykuwały uwagę. Siłą wnętrz eklektycznych jest przede wszystkim jakość, co niekoniecznie musi oznaczać duże wydatki. Ogromną zaletą tego stylu jest możliwość łączenia wybranych elementów o różnym charakterze, dlatego stary, babciny fotel bujany z nowoczesną czerwoną sofą jest wręcz wskazanym kontrastowym połączeniem. Pamiętajmy jednak, aby nie ponieść wodzy fantazji i nie upychać w czterech ścianach setek niepotrzebnych przedmiotów z „różnych bajek”. Minimalizm i zachowanie umiaru to niemal przykazanie, zwłaszcza gdy zastanawiamy się jak urządzić mały pokój dzienny. Dużo jednak zależy od indywidualnych gustów – niektórym spodoba się masywny ławostół, a dla innych osób będzie on zbyt przytłaczający.

Wyposażenie pokoju gościnnego

Wykorzystaj stare meble

Jak urządzić pokój dzienny w bloku? Szczególnie ciekawym pomysłem na umeblowanie niewielkiego salonu jest wykorzystanie starych mebli w odnowionej formie. „Oldschoolowe” krzesła drewniane rodem z kina lat 60-tych, pikowane czarne sofy, perłowy, drewniany stół z barów mlecznych albo leżaki, obszyte skórą z awangardowymi poduszkami. Na ścianach kilka obrazków lub infografik rozproszonych w imitowanym nieładzie. Tak pomyślany pokój dzienny będzie nie tylko ciekawy dla gości, ale również przyjazny lokatorom. Oczywiście, wszystko zależy od naszej kreatywności, gustu i koniecznego umiaru.

Obszerny apartament

źródło: pinterest.com

Podsumowując, urządzając wymarzony salon musimy pamiętać o 4 podstawowych zasadach:

  1. Pomysł na pokój dzienny zaczyna się od pierwszego mebla, nie zaś od projektu.
  1. W aranżacji wnętrz kierujmy się wewnętrznym instynktem i zdrowym rozsądkiem.
  1. Łączmy stare meble z nowymi przedmiotami. Dzięki temu zyskamy niepowtarzalny klimat.
  1. Nie gromadźmy setek bibelotów. W aranżacji wnętrz najważniejszy jest umiar.

Autor: Meblobranie
Zostaw komentarz:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu..

Bądź pierwszy! Powiedz nam co myślisz!

Wszystkie treści wykorzystywane na blogu są objęte prawem autorskim i ich jakiekolwiek wykorzystywanie jest zabronione!