Jaki wąż ogrodowy wybrać?

Zadbany i kwitnący ogród jest dumą właściciela, jednak aby efekt końcowy był naprawdę zadowalający, przedtem należy wykonać sporo pracy. Ogród wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych – nawożenia i rozsadzania roślin, przycinania drzew i krzewów, koszenia trawnika i przede wszystkim właściwego podlewania. W małym ogrodzie sprawdzi się wiaderko lub konewka, w przypadku pielęgnacji dużego ogrodu zdecydowanie lepsze będą węże ogrodowe.

Sklepy ogrodnicze oferują różnego rodzaju akcesoria przydatne podczas wielu prac i zabiegów pielęgnacyjnych w ogrodzie, również węże ogrodowe. Jak jednak dokonać właściwego wyboru? Który producent oferuje najlepsze węże ogrodowe? Jaki rodzaj węża wybrać i przede wszystkim, jakie parametry brać pod uwagę podczas zakupu? Czy wyznacznikiem jakości są ceny, marka producenta czy może materiał z jakiego wąż został zrobiony?

Domek ogrodowy plastikowy

Czym się kierować przy zakupie węża ogrodowego

Najważniejsze parametry, które należy wziąć pod uwagę kupując wąż ogrodowy, to:

  • długość,
  • średnica,
  • rodzaj tworzywa, z którego wąż został wykonany.

długość – odpowiednią długość węża ogrodowego bardzo łatwo obliczyć. Wystarczy zmierzyć odległość między miejscem poboru wody, a najbardziej oddalonym punktem ogrodu, i doliczyć 2-3 m zapasu. Wąż powinien być na tyle długi, by operowanie nim nie sprawiało trudności, a podlanie roślin najbardziej oddalonych od przyłącza wody było możliwe.

średnica – średnica jest równie ważna, jak i długość węża. Im dłuższy wąż, tym ciśnienie wody w jego końcowym odcinku jest coraz mniejsze. Problem ten pozwala rozwiązać odpowiednio dobrana średnica. Najbardziej popularne średnice węży mają 1/2 (12,5 mm) i 3/4 (19 mm) cala. Do podlewania roślin w mniejszych ogrodach wystarczą węże o średnicy 1/2 cala, w większych ogrodach lepiej się natomiast sprawdzą węże o średnicy 3/4 cala. Odwiedzając sklep internetowy z akcesoriami ogrodniczymi, centrum ogrodnicze czy po prostu market ogrodniczo-budowlany, można też spotkać węże o średnicach 5/8 cala (19 mm), 1 cala (25 mm) oraz 5/4 cala (32 mm).

rodzaj tworzywa – o jakości węży ogrodowych mogą świadczyć ceny poszczególnych modeli oraz materiały użyte do ich produkcji. W tanie węże nie warto inwestować, gdyż słabe materiały, z których zostały wykonane, mogą szybko ulec uszkodzeniu. Każdy profesjonalny sklep internetowy czy stacjonarny powinien mieć w swojej ofercie węże wielowarstwowe, zbrojone włóknami tekstylnymi lub poliestrowymi, o podwyższonej odporności na ścieranie. Dobrej jakości węże ogrodowe powinny być wykonane z co najmniej dwóch (a najlepiej 4-5) elastycznych warstw zapobiegających łamaniu podczas skręcania. Należy też zwrócić uwagę czy dany rodzaj węża jest odporny na oddziaływanie czynników UV i mróz.

Skrzynia Keter Sherwood

Rodzaje węży ogrodowych

  • wąż ogrodowy na bębnie
  • wąż ogrodowy na wózkach
  • wąż zwijany ręcznie
  • wąż rozciągliwy

Do podlewania roślin w niewielkich ogrodach można wykorzystać węże zwijane ręcznie. W ogrodach wielkopowierzchniowych, gdzie ogrodnik ma do przejścia spore odległości, lepiej zrezygnować ze zwykłego węża, ponieważ zwijanie go może być uciążliwe. W tym przypadku lepiej sprawdzą się długie węże ogrodowe na bębnie lub węże na specjalnych wózkach.

Keter Store It Max

Producenci węży ogrodowych

Spośród dostępnych modeli dużą popularnością cieszą się węże ogrodowe Cobra marki Ferro. To węże typu rozciągliwego, które po napełnieniu wodą kilkukrotnie zwiększają swoją długość. Węże ogrodowe Cobra mają wiele zalet – są lekkie, dzięki czemu łatwo je przetransportować, nie plączą się, a po przydepnięciu nogą nie zmniejszają ciśnienia wody. Po skończonej pracy wracają do swoich pierwotnych rozmiarów, dzięki czemu nie zajmują wiele miejsca i nie sprawiają problemów z codziennym przechowywaniem.

Bogatą ofertę proponuje również producent węży ogrodowych Gardena. Każdy zainteresowany znajdzie w niej węże ogrodowe na bębnie z automatycznym, z ręcznym systemem zwijania, a także węże na specjalnych wózkach ułatwiających ich przetransportowanie z jednego miejsca w drugie. Węże Gardena to produkty innowacyjne, wykonane z wysokiej jakości materiałów, do których można dokupić wiele dodatkowych akcesoriów ułatwiających pielęgnację i podlewanie ogrodu. W rankingu wysoko ocenianych węży ogrodowych pojawiają się również nazwy firm takich, jak Cellfast, Karcher czy Bradas. Wszystkie z nich oferują zakup węży w różnych długościach, na wózkach, z bębnami i rozmaitymi dodatkowymi akcesoriami.

Biorąc pod uwagę powyższe parametry, z pewnością wyjdziemy ze sklepu z właściwym wężem ogrodowym, który umożliwi podlanie roślin nawet w najodleglejszych częściach ogrodu, zapewniając im optymalny poziom nawodnienia i rozwój. Dobierając wąż warto również pamiętać o jego właściwym przechowywaniu. Dzięki temu nie ulegnie on uszkodzeniom i będzie służył latami. Odpowiednio dobrane i przechowywane narzędzia, pomagające w pielęgnacji ogrodu, w znacznym stopniu ułatwiają prace i ograniczają czas poświęcony na ich wykonanie. W konsekwencji można szybciej i dłużej cieszyć się zielenią we własnym ogrodzie.Autor: Mateusz z Meblobranie.pl
Zostaw komentarz:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu..

Bądź pierwszy! Powiedz nam co myślisz!

Wszystkie treści wykorzystywane na blogu są objęte prawem autorskim i ich jakiekolwiek wykorzystywanie jest zabronione!