Wiosenny stół – na Wielkanoc i nie tylko

Już lada moment Wielkanoc. Warto z wyprzedzeniem zaplanować tegoroczną aranżację naszego świątecznego, wielkanocnego stołu :) Inspiracje z poniższej notki na pewno przydadzą się także podczas organizowania wiosennych przyjęć i rodzinnych obiadów.

150307706283618098_i9u08tbj_c 152629874840833240_emwjtfcp_c 277675133244540281_n3jahfa8_c

Wiosenne aranżacje kwiatowe

Kwiaty są zawsze dobrym pomysłem na aranżację stołu. Niekoniecznie musi być to pojedynczy wazon z pękiem kwiatów – warto podejść do tematu niestandardowo. Można porozstawiać mniejsze wazoniki z roślinami wzdłuż całego blatu, ustawić pojedyncze kompozycje kwiatowe przy każdym nakryciu lub też stworzyć małe bukieciki w… skorupkach po jajkach. Wielkanocna dekoracja stołu w takim wydaniu będzie się prezentować naprawdę wyjątkowo.

Kwiaty w żywych barwach Kwiaty i świece Żółć i róż jako dominujące kolory w świątecznej aranżacji Stół ze świeżymi kwiatami

Połączenie w dekoracjach kwiatów i jajek – nieodłącznego elementu wielkanocnego stołu – jest bardzo efektowne. Dodatkowo taki element dekoracyjny mocno podkreśla przesłanie świąt wielkanocnych, co jest szczególnie ważne w przypadku świątecznych dekoracji i z pewnością zostanie docenione przez starszych członków rodziny. Kwiaty i jajka symbolizują odradzanie się życia i jego cykliczność, a co za tym idzie – nadzieję chrześcijan na zmartwychwstanie.

Kwiaty w skorupkach Przepiórcze jaja i niebieskie szafirki

Śniadanie w lesie

Wielkanocna dekoracja stołu niekoniecznie musi być nawiązywać bezpośrednio do tradycji czy symboliki świąt. Oto propozycja dla osób szukających bardziej oryginalnych rozwiązań – śniadanie w lesie. Do stworzenia wielkanocnego stołu wykorzystano elementy ogrodowe: serwety stylizowane na mech lub trawę, świeże kwiaty i drewniane detale. Taką aranżacją z pewnością zaskoczymy naszych gości i zapewnimy niezapomniane wrażenia ze świątecznego śniadania.

Leśna aranżacja surowego drewna z serwetą przypominającą mech Leśna aranżacja Wielkanocne śniadanie w ogrodzie

Króliczki i baranki

Przyjrzyjmy się teraz bardziej tradycyjnym pomysłom na wielkanocną dekorację stołu. Obok jajek, króliczki i baranki należą do najbardziej znanych symboli świątecznych. Starsi z nas pewnie pamiętają straszliwie słodkie cukrowe baranki, które niegdyś gościły na stole co święta. Dziś bardziej popularne – i chętniej pałaszowane – są zwierzątka z czekolady. Takie słodkie dekoracje szczególnie spodobają się najmłodszym gościom. Miłym akcentem będą też małe paczuszki ze świątecznie udekorowanymi ciastkami.

Świąteczne słodycze zamknięte w ozdobnych słojach Kryształowa zastawa i kwiatowa dekoracja

Motyw króliczka – czy też bardziej wielkanocnego zająca – można wykorzystać również w bardziej dorosłych aranżacjach. Wyjątkowo elegancko prezentują się serwetki ułożone w kształt królika, jest to jednak dość pracochłonna dekoracja. Prostsze – a równie efektowne – będzie jajko z zajęczymi uszami. Jeśli dysponujemy trochę większymi środkami na dekorację wielkanocnego stołu, możemy pokusić się o zakup porcelanowych dekoracji w kształcie zajączków czy baranków.

serwetka składana w króliczka Wielkanocny stół wypełniony porcelaną Jajko z króliczymi uszami z serwetki

Jajka w roli głównej

Ze względu na to, że jajka są najważniejszym symbolem Wielkanocy, bardzo wiele aranżacji świątecznego stołu skupia się właśnie wokół nich. Jajka lub ich części można wykorzystać jako samodzielny element dekoracyjny. Szczególnie ciekawe są własnoręcznie tworzone dodatki ze skorupek po jajkach. Można włożyć do nich odrobinę waty i zasadzić rzeżuchę lub owies – taka ozdoba będzie się prezentować wyjątkowo efektownie. Ładnie wyglądają też niewielkie świeczki stworzone w skorupkach jajek.

rzeżucha w skorupkach Żonkile i jajka Oryginalne tabliczki z imionami świeczniki ze skorupek

Warto również zastanowić się nad efektownym podaniem jajek. Z pewnością znacie metody naszych babć na naturalne i zdrowe barwienie jaj – takie jak gotowanie jajek w łupinach cebuli czy też w soku z buraków. Można dodatkowo uatrakcyjnić takie jajka w bardzo prosty sposób. Na jajkach układamy kwiaty lub liście, które przymocowujemy cienką gazą. Mocno ją związujemy – żeby liście jak najlepiej przylegały – i gotujemy w naturalnych barwnikach. W ten sposób uzyskamy jasny, roślinny wzorek na skorupce.

sztućce spięte dekoracyjnym gniazdkiem jajka z wzorem jajka w koronkach Drzewko z wydmuszek

Ciekawym pomysłem jest też ubranie jajek w kawałki koronki lub po prostu ułożenie na stole jednobarwnych kraszanek. Takie pomysły są bardzo proste do realizacji i nie zajmą nam wiele czasu. A jeśli trochę wcześniej zabraliśmy się za planowanie wielkanocnej dekoracji stołu, możemy pokusić się o zrobienie oryginalnego, wielkanocnego drzewka z wydmuszek. Z pewnością taka ozdoba wzbudzi zachwyt zaproszonych gości :)Autor: Basia z Meblobranie.pl
Zostaw komentarz:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu..

Bądź pierwszy! Powiedz nam co myślisz!

Wszystkie treści wykorzystywane na blogu są objęte prawem autorskim i ich jakiekolwiek wykorzystywanie jest zabronione!