Jaki wieszak na ubrania – stojący czy wiszący?

Wieszak, można powiedzieć – niepozorny element wyposażenia wnętrz, na który decydujemy się zwykle wtedy, kiedy większość powierzchni została już zaaranżowana odpowiednimi meblami, tekstyliami i dodatkami, okazuje się być niezwykle praktycznym gadżetem, któremu nie ustępuje atrakcyjny design. Jego głównym zadaniem jest przechowywanie ubrań w nienagannej kondycji oraz wszelkich akcesoriów typu klucze, torby, parasole … długo by wymieniać możliwości jego zastosowania. Oferta wieszaków stojących i wiszących jest dziś niezwykle bogata, jednak który model wybrać – wiszący czy stojący i w jakim wnętrzu dany model sprawdzi się najlepiej?

Wieszak szatniowy rozkładany

Jaki wieszak na ubrania wybrać

Decyzja o zakupie wieszaka zazwyczaj podyktowana jest wielkością powierzchni jaką dysponujemy. Przeznaczenie jest jedno – przechować ubrania. Punktem wyjścia powinno być zatem określenie rodzaju danego wieszaka i przyporządkowanie go adekwatnie do miejsca, w którym najlepiej odegra swoją rolę. Pierwsza myśl, jaka przychodzi d nam o głowy odnośnie zastosowania wieszaków w domu kieruje nas do dwóch miejsc. Po pierwsze będzie to przedpokój/hol, po drugie szafa. A co z przechowywaniem odzieży w szkole, biurze, albo miejscu takim, jak teatr?

Wieszak, a rodzaj pomieszczenia

W przedpokoju czy biurze możemy zastosować dwa rodzaje wieszaków, stojący jak i wiszący. Jeżeli przedpokój lub biuro są dosyć duże możemy śmiało umieścić w nich wieszak stojący. Może być drewniany, metalowy, chromowany lub wykonany z innego rodzaju tworzywa. Ważne, aby stał stabilnie i miał na tyle silną konstrukcję, która nie zdeformuje się lub nie przechyli pod naporem ubrań. W tej roli doskonale spisze się stojący wieszak na ubrania, wykonany z drewna, z mniejszą lub większą koroną i miejscem na parasol. Wielbicielom niekonwencjonalnych rozwiązań z pewnością do gustu przypadnie równie praktyczny, ale i efektowny wieszak stojący na ubrania w kształcie drzewa. Model w wersji ze stali nierdzewnej sprawdzi się w nowoczesnych wnętrzach. Czarny, biały, czerwony lub z litego drewna będzie pasował do przedpokoju zaaranżowanego w stylu skandynawskim. Równie atrakcyjny może okazać się stojący wieszak ołówek. Ołówki wyglądają jak te, które widujemy wśród biurowych akcesoriów, mierzą jednak 2 m i nie służą do pisania, lecz wieszania ubrań. Obok takiego wieszaka, żaden klient czy pracownik biura nie przejdzie obojętnie.

Wieszak na ubrania stojący

O ile w małym holu sprawdzi wieszak ścienny z półką, a nawet szafką na buty, w biurze nikt nie będzie ściągał obuwia czy nakrycia głowy i odkładał w specjalne miejsca. Tu wystarczy metalowy wieszak na ścianę w postaci haczyków. Zastosowanie dla tego typu rozwiązania znajdziemy również w szkole. Taki ścienny wieszak zajmuje niewiele miejsca i jest praktyczny. Wystarczy zaczepić na nim kurtkę i spokojnie udać się na lekcje.

W specyficznym miejscu, jakim jest teatr można zastosować kilka rozwiązań. W teatralnej szatni można wykorzystać modele klasyczne czyli wieszaki z ramionami, na których wygonie rozwiesi się ubrania, jednak znacznie szybsze i łatwiejsze w obsłudze będą obrotowe wieszaki do szatni z haczykami. Takie, jak w szkole – dzięki temu szatniarz szybko i sprawnie wyda widzom odzież po zakończonym spektaklu.

Jest pewien rodzaj wieszaków, które znajdą zastosowanie zarówno w teatralnej garderobie, jak i domowej szafie. To wieszak typu manekin z korpusem w kształcie człowieka, na którym można eksponować kreacje oraz jego odpowiednik w wersji pomniejszonej przeznaczony na biżuterię. Pierwszy zwykle jest aluminiowy, gięty z drutu lub metalu, drugi – metalowy z elementami materiału. Oba są tak dekoracyjne, że w warunkach domowych można wstawić je np. do sypialni urządzonej po angielsku, francusku, w stylu retro lub skandynawskim. Wieszaki te, spełniając funkcję praktyczną, udekorują również wnętrze.

Wieszak z haczykami

Oczywiście w szafie nie może zabraknąć również klasycznych wieszaków z ramieniem do powieszenia na relingu, a także specjalnych wieszaków na spodnie, apaszki i krawaty. W szafie dla dzieci można zastosować kreatywne rozwiązanie i zaproponować np. wiszący wieszak w kształcie głowy kota, albo innego zwierzątka. Sukienka na wieszaku z głową kota albo T-shirt, a którego wygląda głowa psa będzie się prezentował zabawnie i zachęci dzieci do odkładania ubrań na miejsce.

Szkolny wieszak na ubrania

Podstawowe cechy wieszaka

Niezależnie od wyboru, zarówno wieszak stojący jak i ścienny powinien spełniać kilka podstawowych cech, takich jak:

  • silna konstrukcja
  • walory użytkowe
  • wielkość dostosowana do wielkości pomieszczenia
  • atrakcyjny design dostosowany do stylu wnętrza
  • bezpieczeństwo użytkowania (bez obaw, że wieszak się przechyli pod naporem ubrań, albo odpadnie od ściany)

Jak widać, wieszak to całkiem ważny element wyposażenia. Właściwie dobrany pozwoli uporządkować przestrzeń, zachowa ubrania w dobrej kondycji, a przy tym udekoruje wnętrze. Wybierając się do sklepów IKEA, Almi Decor, Jysk, Obi czy Tesco można kupić wspaniałe wieszaki stojące i wiszące adekwatne do własnych potrzeb. Więc…? Ruszamy na zakupy?


Autor: Meblobranie
Zostaw komentarz:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu..

Bądź pierwszy! Powiedz nam co myślisz!

Wszystkie treści wykorzystywane na blogu są objęte prawem autorskim i ich jakiekolwiek wykorzystywanie jest zabronione!