Wysiew pomidorów i wsadzanie sadzonek do gruntu

Jeśli sadzimy pomidory z nasion, odpowiednio wcześniej musimy przygotować rozsadę. Oznacza to, że wysiewamy nasiona pomidorów do specjalnych niskich skrzyneczek i trzymamy je w ciepłym miejscu póki nie wykiełkują. Podłoże można kupić w sklepie ogrodniczym lub przygotować samemu. Wystarczy do tego ziemia kompostowa, odpowiednie będzie również podłoże torfowo-kompostowe. Dopóki nasze pomidorki nie pokażą pierwszych liści, powinny mieć zapewnioną temperaturę powyżej 20°C. Po mniej więcej tygodniu, kiedy nad pierwszymi małymi listkami (zwanymi liścieniami) pojawią się dwa liście właściwe, rozsadzamy sadzonki do doniczek. Sadzonki powinniśmy przykryć ziemią aż pod same liścienie i obficie podlać. Od momentu wysiania do nasion do czasu przesadzenia sadzonek do gruntu mija zazwyczaj od 6 do 8 tygodni.

Wysiew pomidorów do gruntu

Zastanawiacie się pewnie kiedy sadzić pomidory w tunelu foliowym? Odpowiedni czas na sadzenie pomidorów w tunelu foliowym to koniec kwietnia lub początek maja. To znacznie wcześniej niż przy wysadzaniu do gruntu na powietrzu – wówczas trzeba czekać do drugiej połowy maja, kiedy mijają ostatnie przymrozki. Zanim zasadzimy krzaczki dobrze jest nawieźć ziemię kompostem. Jeśli nie kompostujemy odpadów, warto zacząć to robić już teraz. Dzięki temu zmniejszymy ilość wyrzucanych odpadów i jednocześnie zapewnimy naszym roślinom najlepszy, w pełni ekologiczny nawóz. Korzystnie na wzrost roślin wpływa również dobrze rozłożony obornik, dostępny w sprzedaży. Warto też wiedzieć, że pomidory mogą być sadzone na tym samym stanowisku co 3-4 lata. Lekkie i łatwe do przeniesienia tunele z rurek PCV (np. tunele marki Lemar) ułatwią nam zmianę obszaru upraw.

Wysadzanie pomidorów do gruntu

Sadzonki, przed wsadzeniem do gruntu, powinny mieć krótką, mocną łodygę i dobrze rozwinięty system korzeniowy (czyli zajmujący większość doniczki). Odpowiednio rozwinięty krzaczek ma 18-30 cm wysokości i rozwinięte około 6-8 liści właściwych. Przed wysadzeniem rozsadę warto podlać – łatwiej będzie wówczas wyjąć sadzonki z doniczek. Kolejne krzaczki rozsadzamy w odległości 30-50 cm od siebie. Gatunki samokończące, dorastające do mniejszej wysokości, mogą być posadzone bliżej siebie, odmiany wysokie potrzebują więcej przestrzeni. Rzędy powinny być rozmieszczone równolegle wzdłuż osi tunelu. Warunki cieplne i wilgotnościowe w tunelu można ulepszyć stosując ściółkowanie gleby. Na początku rośliny powinniśmy regularnie podlewać, ale potem możemy nieco zmniejszyć nawodnienie, by pomidory głębiej zapuściły korzenie.


Autor: Meblobranie
Zostaw komentarz:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu..

Bądź pierwszy! Powiedz nam co myślisz!

Wszystkie treści wykorzystywane na blogu są objęte prawem autorskim i ich jakiekolwiek wykorzystywanie jest zabronione!