Kuchnie z wyspą – aranżacje

Kuchnie z wyspą stały się coraz częściej stosowanym rozwiązaniem, zwłaszcza w nowoczesnych mieszkaniach.  Jest to nie tylko nowy sposób aranżacji przestrzeni kuchennej, ale także zupełnie inne spojrzenie na samo gotowanie. Umieszczenie jakiegokolwiek elementu w centrum nie tylko koncentruje uwagę właśnie na tym elemencie, ale także nadaje mu szczególną wagę.

Wyspy kuchenne to ciekawy sposób na przełamanie monotonii zabudowy “przyklejonej” do ścian. Jednak określenie “wyspa” nie mówi zbyt wiele – czym tak naprawdę jest kuchenna wyspa? Odpowiedzi na to pytanie jest kilka, w dodatku każda zależy od indywidualnego gustu, niektóre elementy są jednak wspólne. Wyspa to wolnostojące stanowisko pracy, które stanowi centralny punkt kuchni. Warto pamiętać, że jest to rozwiązanie, które sprawdzi się jedynie w dużych, przestrzennych pomieszczeniach. Wyspa potrzebuje wiele miejsca – ma ułatwiać pracę, a nie stanowić element, który powoduje,  że musimy przeciskać się wąskimi przejściami, by dotrzeć do innej części pomieszczenia. To naprawdę bardzo funkcjonalne rozwiązanie, jeśli tylko metraż naszego mieszkania nam to umożliwia. Powierzchnia wyspy to kuchenne centrum dowodzenia :) – możemy umieścić na niej płytę kuchenną, zlew, jak również część blatu wykorzystać jako stół.

Taka organizacja przestrzeni kuchennej powoduje, że już nie samo spożywanie posiłków stanowi najważniejszy codzienny rytuał, ale proces przygotowywania posiłków nabiera większego znaczenia. Wydaje się, że wyspy kuchenne to idealne rozwiązanie dla osób, które, poza przestronną kuchnią, posiadły także umiejętność, a przynajmniej zamiłowanie, do gotowania :) Wyspa umożliwia połączenie przyrządzania smacznego jedzenia ze spotkaniami z przyjaciółmi-dzięki niej nie musimy przygotowywać wszystkiego przed przybyciem gości, co bywa konieczne w kuchniach, w których gotowanie wiąże się z, wprawdzie może nawet efektownym, jednak dość nieprzyjemnym, ciągłym prezentowaniem swoich pleców naszym współtowarzyszom ;)

Poza funkcjonalnością  niekwestionowanym atutem wysp jest także ich wygląd – dobrze zaprojektowana wysepka stanie się ozdobą każdego mieszkania i doda uroku naszej kuchni. Decyzja o takiej aranżacji kuchni musi być jednak podjęta wcześniej, przed wykończeniem naszego domu czy mieszkania – umieszczenie zlewozmywaka bądź płyty grzewczej wymaga odpowiedniego umiejscowienia instalacji. Dlatego też warto przygotować odpowiednio przestrzeń jeszcze przed wykończeniem mieszkania.

Sami przekonajcie się o tym, jak efektownie wyglądają niektóre kuchnie z wyspą.

 

Zarówno proste, skromne wysepki, jak również ultranowoczesne wyspy w zaskakujących kształtach i kolorach wyglądają fantastycznie. Przełamują standardowe zabudowy kuchenne, które muszą być maksymalnie funkcjonalne i “pojemne”, a przez to też, bardzo często, nieco nudne.

 

Zdjęcia pochodzą ze stron: Projekt kuchni, Galerki wnętrz, Murator dom, Cztery kąty, Arch, Oto dom, Mieszkanie dla singli, Wnętrza, Dom trendy, I kuchnie.


Autor: Ewa z Meblobranie.pl
Zostaw komentarz:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu..

Bądź pierwszy! Powiedz nam co myślisz!

Wszystkie treści wykorzystywane na blogu są objęte prawem autorskim i ich jakiekolwiek wykorzystywanie jest zabronione!