Wzajemne oddziaływanie roślin

Wzajemne oddziaływanie roślin na siebie – jak uzyskać lepsze plony dzięki planowaniu upraw

Podczas planowania domowej uprawy roślin w pełni ekologicznych warunkach, warto zapoznać się z dwoma terminami: płodozmian i allelopatia. Ich znajomość umożliwi nam uzyskanie wyższych plonów i pozwoli zrozumieć, dlaczego dotąd mieliśmy problemy z uprawą pewnych warzyw czy owoców.

Pomidory pod folią

Płodozmian – jakie warzywa sadzić po sobie?

Płodozmian to system zagospodarowania terenów uprawnych – zaplanowanie rosnących po sobie roślin na wiele lat z góry. Stosowanie go w uprawach ekologicznych pozwala na uzyskanie lepszej żyzności gleby i ograniczenie występowania chwastów. System ten opiera się na kilku aspektach, m.in.: wymaganiach pokarmowych roślin i rodzajach ich systemu korzeniowego. Z tym zagadnieniem wiążą się też terminy przedplonu i poplonu – roślin sadzonych przed i po konkretnej uprawie.

Weźmy na przykład bardzo lubiane przez ogrodników pomidory. Nie można ich uprawiać po papryce lub oberżynie, bo wszystkie trzy warzywa należą do rodziny roślin psiankowatych i z tego względu mają podobne wymagania glebowe. Papryka pobiera z gleby składniki odżywcze, których potem potrzebuje pomidor, a ponieważ obie rośliny rosną po sobie, gleba nie zdąży ich na nowo wytworzyć. Jeśli skupiamy się na hodowli tylko jednego warzywa i planowanie płodozmianu nie brzmi dla nas zachęcająco, dobrym pomysłem jest przenoszenie tunelu foliowego co sezon w nowe miejsce. Jeśli posiadamy szklarnię, musimy stosować płodozmian albo pogodzić się z gorszą jakością upraw.

Szkielet tunelu na ładnej działce

Allelopatia – dobre i złe sąsiedztwo

Z uprawą ekologiczną wiąże się też zagadnienie allelopatii, czyli wzajemnego oddziaływania roślin. Niektórzy uważają tę zależność za zwykły przesąd – nic bardziej błędnego! Podstawą dla ustalania allelopatycznych zależności są substancje chemiczne wydzielane przez konkretne rośliny. Mogą one pobudzać lub hamować kiełkowanie i wzrost innych gatunków rosnących w sąsiedztwie. Niektóre gatunki mają też wpływ pośredni, polegający na wabieniu lub odstraszaniu szkodników.

Weźmy znów za przykład pomidora. Pomidor dobrze rozwija się w sąsiedztwie fasoli, sałaty, pora, szpinaku, cebuli, czosnku, pietruszki, bazylii czy nagietka. Z kolei źle na rozwój pomidorów wpływa sąsiedztwo ziemniaka, ogórka, grochu, kalarepy i kolendry. Jeśli chodzi o wpływ pośredni roślin, bardzo dobrym przykładem jest nasturcja. Jej kwiaty przyciągają mszyce – szkodnik gromadzi się na nich i w związku z tym nie atakuje rosnących w sąsiedztwie sadzonek.

Urozmaicona uprawa pod folią

Powyższe zasady można stosować po prostu jako wsparcie upraw, ale jeśli mamy zacięcie proekologiczne, warto zainteresować się permakulturą. Jest to idea, której zwolennicy dążą do tworzenia samowystarczalnych ekosystemów. Ogród, urządzony zgodnie z zasadami permakultury, wykorzystuje zależności pomiędzy roślinami, pozwala na zużycie naturalnych odpadów z gospodarstwa, jest różnorodny i naturalnie się odnawia. Jeśli chcielibyście się dowiedzieć więcej na ten temat, możecie zajrzeć na stronę Permakulturowego Forum Dyskusyjnego. A jeśli potrzebujecie pomocy z hodowlą konkretnego warzywa, zostawcie komentarz pod postem. Chętnie Wam pomożemy :)


Autor: Natalia z Meblobranie.pl
Zostaw komentarz:

2 komentarze do wpisu “Wzajemne oddziaływanie roślin”
 1. Anna K-G Luty 20, 2016 at 18:53 #

  Czy w 1 tunelu 3x6m po przeciwnych stronach mogą rosnąć pomidory i ogórki z roślinami które im sprzyjają, jednak oddzielone środkową ścieżką.

   
  • Natalia z Meblobranie.pl Luty 22, 2016 at 08:26 #

   Takie połączenie nie jest polecane, ale wielu ogrodników amatorów hoduje ogórki i pomidory pod jedną folią i większości udaje się uzyskać dobre rezultaty. Niektórzy narzekają na zwiększoną aktywność mącznika szklarniowego. Pewnym problemem mogą być też zróżnicowane potrzeby pielęgnacyjne obu warzyw. Pomidor lubi częste wietrzenie i nie lubi nadmiernej wilgotności, powinien być też rzadziej podlewany (raz na tydzień, ale bardziej obficie). Ogórki z kolei nie lubią przeciągów, lubią dużą wilgotność, a podlewać powinno się je regularnie, tak by gleba stale była lekko wilgotna. Jeśli warzywa będą rosły oddzielone środkową ścieżką, nie będzie problemu z tym, żeby jedną stronę podlewać częściej, a drugą rzadziej. Problem z wietrzeniem można rozwiązać przedzielając część z ogórkami dodatkową folią – uprawa będzie wówczas osłonięta od przeciągów. Zasłona z folii pozwoli też na utrzymanie w części z ogórkami wyższej wilgotności. Do tego celu najlepiej nadawałby się kawałek folii perforowanej, która umożliwia częściową wymianę powietrza. Na początek można się jednak ograniczyć do rozdzielenia warzyw ścieżką i zróżnicowanego podlewania obu połówek. Warto też wiedzieć, że jest kilka gatunków roślin, które mają dobry wpływ zarówno na pomidory, jak i na ogórki. Są to: fasola, sałata, seler, szpinak, pietruszka i czosnek. Trzymam kciuki za dobry rozwój Pani upraw – proszę się pochwalić po sezonie, jak się udały warzywa :)

    

Wszystkie treści wykorzystywane na blogu są objęte prawem autorskim i ich jakiekolwiek wykorzystywanie jest zabronione!