Zaparawańmy się!

Parawan był niegdyś bardzo popularnym elementem w domach szlacheckich i mieszczańskich. W dużych mieszkaniach czy dworkach pełnił funkcję dekoracyjną i pozwalał na wygodny podział obszernych wnętrz. Wraz ze zmniejszaniem się naszej przestrzeni życiowej stracił swoją funkcjonalność, ale obecnie znów wraca do łask. Przyjrzymy się więc temu wyjątkowo ciekawemu dodatkowi.

urzadzamy-pl1_ urzadzamy-pl_

Skąd się wzięły parawany?

Parawany wymyślone zostały w starożytnych Chinach i stamtąd rozprzestrzeniły się po całej Azji wschodniej. Do Europy dotarły u schyłku średniowiecza. Okres ich największej popularności przypada na wiek XVII i XVIII – wówczas importowano je z Chin w ogromnych ilościach, a z czasem zaczęto również tworzyć ich europejskie wersje. Ogromną wielbicielką chińskich parawanów była podobno Coco Chanel – miała w swojej kolekcji aż 32 chińskie parawany!

sallyconran-com2_ modernlokum-blogspot-com8_ sallyconran-com_

Po co wymyślono parawany?

Podstawową funkcją parawanów miała być ochrona przed przeciągiem. Ich japońska nazwa w dosłownym tłumaczeniu znaczy ściana osłaniająca przed wiatrem. Tradycyjne dalekowschodnie parawany to prawdziwe dzieła sztuki, ozdabiane pięknymi obrazami i kaligrafią. W związku z tym dla europejczyków stanowiły one głównie dekorację wnętrza.

decoratingfiles-com pinterest1 walmart-com

Rodzaje parawanów

Do najbardziej klasycznych typów parawanów należą parawany pełne i ażurowe. Parawany pełne występują w rozmaitych stylach, kolorach i wzorach – wyjątkową ozdobą nowoczesnego mieszkania mogą być na przykład parawany z ciekawą fotografią. Modele ażurowe dostępne są w wersji prostszej, kojarzonej z krajami południowej Europy, i ozdobione kunsztownymi wzorami, świetnie sprawdzającymi się w orientalnych aranżacjach.

sallyconran-com3_ pinterest2 stonecoldweirdo-tumblr-com

Jak wykorzystać parawan?

Parawan może być wykorzystany jako ścianka wydzielająca strefy w salonie, łazience czy w sypialni. Może też zasłonić przed wzrokiem nieestetyczny element mieszkania – na przykład stary, brzydki kaloryfer, którego nie można wymienić. Parawan może też pełnić po prostu funkcję dekoracyjną praktycznie w każdej stylizacji.

dekodomania-pl cocoama-com_ Parawan wykonany z plyty MDF, pomalowany akrylowa farba do mebli i ozdobiony wydrukami fotografii, ktore zostaly pokryte plytami pleksi. Stylizacja: Magdalena Kielkiewicz, Kinga Katus

Nie tylko do wnętrz!

Coraz częściej parawany wykorzystuje się również w ogrodach, na tarasach czy balkonach. Taka ścianka działowa pozwala na odgrodzenie się od sąsiadów i stworzenie prywatnego zakątka. Odpowiednio ustawione parawany pozwolą też nieco osłonić się przed silnymi wiatrami.

parawan seaofshoes-com parawan-na-balkonie

Co sądzicie o parawanach? Czy jest dla nich miejsce we współczesnych wnętrzach?


Autor: be.
Zostaw komentarz:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu..

Bądź pierwszy! Powiedz nam co myślisz!

Wszystkie treści wykorzystywane na blogu są objęte prawem autorskim i ich jakiekolwiek wykorzystywanie jest zabronione!