Ergonomia w biurze a krzesło ergonomiczne do komputera

Masz problemy z bólem pleców? Kręgosłup coraz częściej cię męczy? Według badań najczęstszą przyczyną tego typu problemów jest niewłaściwe i zbyt długie siedzenie w jednej pozycji, czyli najczęściej praca przy biurku na źle dobranym fotelu. Konsekwencje złego siedzenia mogą nie ograniczać się tylko do kręgosłupa, ale też powodować problemy z trawieniem i zaburzenia krążenia. Dlatego warto zadbać o ergonomię stanowiska pracy w biurze i zainwestować w porządne krzesło ergonomiczne do komputera. Co zyskamy dzięki tej zmianie?

Ergonomia w biurze a krzesło ergonomiczne do komputera

Ergonomiczne krzesło biurowe czyli zasady ergonomii w biurze

Ergonomiczne krzesła biurowe to inwestycja w nasze zdrowie i dobre samopoczucie. Krzesło ergonomiczne do komputera da nam korzyści zdrowotne, a co za tym idzie komfort psychiczny i lepsze skupienie na pracy, a więc i większą efektywność. Odpowiednie krzesła ergonomiczne powinny posiadać pewne rozwiązania technologiczne. Ważnym uzupełnieniem konstrukcji są wielofunkcyjne mechanizmy w fotelach biurowych, które umożliwiają wielopoziomową regulację i zmianę pozycji siedzenia. Dzięki temu w ciągu dnia pracy możemy wielokrotnie zmieniać ułożenie kręgosłupa i całego ciała, co wpływa pozytywnie na nasz kręgosłup i plecy. Zwróćmy uwagę czy mechanizm pozwala na synchroniczny ruch oparcia i siedziska – to ważny aspekt funkcjonowania mechanizmu.

Ergonomiczne krzesło biurowe czyli zasady ergonomii w biurze

Odpowiednie podparcie pleców zapewnia tylko wyprofilowane oparcie z regulacją wysokości. Zwróćmy uwagę czy wybrane krzesło zostało skonstruowane w ten sposób. Kolejne ważne elementy to regulowane podłokietniki i regulowane podparcie lędźwi. Te aspekty konstrukcji są ważne same w sobie, jednak dopiero możliwość regulacji, a więc pełnego dopasowania krzesła do sylwetki, zapewnią nam odpowiednią ergonomię pracy w biurze. Pamiętajmy także, że krzesła biurowe ergonomiczne tworzone są z myślą o wielogodzinnej, codziennej pracy, są więc bardziej wytrzymałe i lepiej sprawdzają się w długotrwałym użytkowaniu – warto w nie zainwestować. Dzięki takim funkcjonalnym rozwiązaniom miejsca pracy są wygodniejsze i bezpieczne dla zdrowia, a codzienna praca efektywniejsza.

Jakie krzesło ergonomiczne do komputera wybrać

Wyjaśniliśmy już dlaczego krzesło biurowe ergonomiczne jest tak ważne dla ergonomii pracy w biurze i dla naszego samopoczucia. Czas się zastanowić jakie krzesło ergonomiczne do komputera wybrać i jakie powinno być krzesło biurowe ergonomiczne. Elementy niezbędne to: możliwość regulacji wysokości krzesła, odpowiednie wyprofilowanie oparcia i możliwość regulacji jego wysokości (a co za tym idzie podparcia odcinka lędźwiowego), możliwość regulacji wysokości podłokietników, a także mechanizm pozwalający na zmianę pozycji, swobodne kołysanie się i blokadę siedziska w pozycji do pracy. Z tej kategorii można polecić krzesło biurowe ergonomiczne Offix i krzesło ergonomiczne do komputera Taktik-Mesh.

Krzesło ergonomiczne do komputera Taktik-Mesh

Oba wspomniane ergonomiczne krzesła biurowe oferują możliwość wszystkich wymienionych wyżej regulacji. Warto przyjrzeć się bliżej wykorzystanym w nich mechanizmom. Krzesło ergonomiczne do komputera Taktik-Mesh posiada mechanizm Ergon, zapewniający wszystkie funkcje niezbędne do zapewnienia ergonomii w pracy. Nieco bardziej zaawansowany jest mechanizm Ibra, w który wyposażono krzesło biurowe ergonomiczne Offix. Pozwala on dodatkowo na niezależną blokadę oparcia i siedziska w wybranej pozycji oraz daje możliwość swobodnego kołysania się. Jeśli chcemy zainwestować w krzesła ergonomiczne do komputera z najwyższej półki, wybierzmy model posiadający dodatkowo zagłówek i jeszcze bardziej zaawansowane możliwości regulacji.

Krzesło biurowe ergonomiczne Enjoy Ergohuman

Ergonomiczne krzesło biurowe @-Motion i krzesło biurowe ergonomiczne Enjoy Ergohuman to najbardziej zaawansowane krzesła ergonomiczne. Posiadają pełne możliwości regulacji wszystkich elementów konstrukcji oraz wielofunkcyjne mechanizmy. Ergonomiczne krzesło biurowe @-Motion zostało wyposażone w mechanizm synchroniczny FST, natomiast krzesło biurowe ergonomiczne Enjoy Ergohuman posiada wszystkie zalety mechanizmu Epron Syncron. Mechanizmy te umożliwiają dodatkowo m.in. regulację głębokości siedziska, blokadę kąta odchylenia oparcia w 5 pozycjach czy regulację siły oporu oparcia, a poza tym posiadają wszystkie zalety krzeseł ergonomicznych biurowych z mniej zaawansowanymi systemami.

Ergonomia pracy w biurze a krzesło ergonomiczne do komputera

Ergonomia pracy w biurze nie kończy się na samym wyborze krzesła biurowego ergonomicznego. Należy również pamiętać o odpowiednim dopasowaniu wszystkich elementów krzesła komputerowego do naszej sylwetki. Aby odpowiednio ustawić wysokość krzesła biurowego ergonomicznego, usiądźmy na nim i ustawmy stopy płasko na ziemi. Nogi zgięte w kolanach powinny tworzyć kąt prosty. Zwróćmy uwagę, czy siedzisko nie napiera na uda – powinniśmy mieć trochę luzu, żeby nie czuć ucisku na udach. Kolejny etap do dostosowanie wysokości oparcia krzesła biurowego ergonomicznego. Oparcie powinno mieć taką wysokość, by podparcia odcinka lędźwiowego znajdowało się dokładnie pod odcinkiem lędźwiowym użytkownika krzesła ergonomicznego do komputera.

Ergonomiczne krzesło biurowe @-Motion

Teraz możemy ustawić podłokietniki ergonomicznego krzesła do komputera. Oprzyjmy się na krześle i przyłóżmy ramiona do oparcia, pozostawiając ręce zgięte luźno pod kątem prostym. Na tej wysokości, na której znajdują się teraz przedramiona, powinny znaleźć się podłokietniki. Tak, żebyśmy w pozycji siedzącej mogli wygodnie ułożyć na nich ręce. Na koniec zostało nam jeszcze dopasowanie zagłówka, jeśli wybraliśmy krzesło ergonomiczne do komputera z najwyższej półki. Zgodnie z zasadami ergonomii w biurze, zagłówek powinien podpierać głowę na odcinku szyjnym – po prawidłowym ustawieniu powinniśmy mieć wrażenie pełnego podparcia kręgosłupa, kiedy oprzemy się o oparcie krzesła biurowego ergonomicznego.

Krzesło biurowe ergonomiczne Offix

Na koniec przetestujmy inne funkcje ergonomicznego krzesła biurowego – swobodne huśtanie się, blokadę w pozycji do pracy i możliwości blokady krzesła ergonomicznego w innych pozycjach. Korzystajmy z nich przy codziennej pracy! Dzięki temu kręgosłup nie będzie obciążony jednostajną pozycją, nie będziemy czuć po całym dniu pracy bólu pleców, a nasze samopoczucie i efektywność w pracy ulegną znacznej poprawie.


Polecamy inspiracje:

Autor: Natalia z Meblobranie.pl
Zostaw komentarz:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu..

Bądź pierwszy! Powiedz nam co myślisz!

Wszystkie treści wykorzystywane na blogu są objęte prawem autorskim i ich jakiekolwiek wykorzystywanie jest zabronione!