Zima w ogrodzie – piękna i użyteczna?

W zimie ogrody najpiękniejsze są tuż po opadach śniegu, kiedy zielone rośliny pokryje delikatna warstwa białego puchu. To widok piękny i magiczny, jednak śnieg jest korzystny dla ogrodu nie tylko z punktu widzenia jego urody, ale też zdrowia i dobrej kondycji. Zima to dla większości roślin okres odpoczynku i regeneracji po okresie kwitnienia, który dobrze przygotowuje rośliny na nowy sezon. Duże znaczenie w całym procesie mają właśnie opady śniegu – jakie? Zaraz się przekonamy.

Przysypane śniegiem rośliny w promieniach zimowego słońca wyglądają bardzo malowniczo.

Świeży śnieg dodaje zimowemu ogrodowi uroku.

Śnieżna zima

Dla wszystkich chyba oczywisty jest niezwykły urok roślin okrytych warstwą śniegu. Ale już nie każdy wie, że dla roślin najważniejszą zaletą takiego okrycia jest ochrona przed mrozem. Gruba śnieżna pierzyna utrzymująca się na krzakach i w pobliżu korzeni działa jak warstwa izolująca. Dzięki niej nasze roślinki nie przemarzną – w bezśnieżne, mroźne zimy musimy je znacznie dokładniej okrywać.

Śnieg okrywa rośliny grubą pierzynką.

Do okrywania delikatnych roślin można wykorzystać wyschnięte kwiatostany hortensji.

Kiedy nadchodzą wiosenne roztopy, śnieg nawadnia nie tylko glebę, ale też samą roślinę. Pozwala to roślinom na szybsze odzyskanie sił po zimowym śnie i daje bodziec do rozpoczęcia wzrostu. Rośliny łatwiej rozpoczynają wegetację i nie chorują. Jeśli zimą nie spadnie odpowiednia ilość śniegu, który nawodni glebę, musimy pamiętać na początku sezonu o samodzielnym podlaniu roślin.

Przysypany śniegiem ogród.

Po śnieżnej zimie roślinom łatwiej będzie rozpocząć wegetację.

Długi sen przed wiosną

Nie tylko śnieg, ale też sam okres zimy i niskie temperatury są bardzo ważne dla roślin. Zima jest dla naszego ogrodu czasem odpoczynku, odzyskiwania sił po letnim czasie bujnego wzrostu i owocowania. To także okres szykowania się na kolejny sezon wegetacyjny. Niektóre rośliny zaczynają kwitnienie bardzo wcześnie – na przykład magnolie, przylaszczki, krokusy czy przebiśniegi.

Widok zimowego ogrodu.

Już wkrótce spod śniegu zaczną się wyłaniać pierwsze kwiaty.

Magnolie to szczególnie efektowne krzewy, ponieważ kwitną najczęściej jeszcze przed rozwinięciem się liści. Do najszybciej rozkwitających odmian należy magnolia gwiaździsta o drobnych, delikatnych kwiatach – nagie gałązki zaczynają pokrywać się kwiatami już na przełomie marca i kwietnia. W okresie zimy magnolie wykształcają duże, efektowne pąki, które zazwyczaj dobrze wytrzymują mrozy.

Pączki magnolii rozwijają się w okresie zimy.

Magnolia gwiaździsta szykuje się na marcowe kwitnienie.

Matka natura zadbała też o wytworzenie gatunków kwitnących jeszcze pod śniegiem. Już na początku roku kalendarzowego zakwitają między innymi wrzosiec, kalina i ciemiernik. Pierwsze pączki ukryte pod śniegiem czy też rozwinięte delikatne kwiaty na białym tle to naprawdę piękny widok. Gatunki te zazwyczaj kwitną od zimy do wczesnej wiosny, zależnie od panujących w danym roku warunków.

Pączki ciemiernika rozwijają się pod śniegiem.

W najbliższych dniach ciemiernik rozkwitnie.

Zima a pielęgnacja ogrodu

Większość roślin jednak zamiera, co bardzo ułatwia ogrodnikom wykonywanie niektórych zabiegów pielęgnacyjnych. Ponieważ zimą w roślinach zamierają soki, w lutym można przycinać drzewa i krzewy bez negatywnych konsekwencji. Czy chcemy przyciąć drzewa owocowe czy uformować krzew w elegancki kształt, późna zima to najlepszy czas do tego typu prac.

Iglak przycięty na kształt smoka.

Końcówka zimy to dobry okres na formowanie krzewów.

Na przedwiośniu warto też przeprowadzić profilaktyczne opryski roślin środkami przeciwgrzybicznymi. Można to robić już w lutym, jeśli temperatura przez kilka dni utrzymuje się na poziomie +5°C. Dzięki temu, że spryskamy roślinę jeszcze zanim rozwiną się pierwsze pączki, oprysk działa na całą przyszłą roślinę. Pozwala to na uzyskanie większej efektywności oprysku – często nie trzeba go już powtarzać w sezonie.

Jabłka podwieszone na sośnie.

Jabłka to przysmak dla kwiczoła.

Jeśli nie lubimy zimy, bo tęsknimy za latem i pięknymi roślinami, spróbujmy na nią spojrzeć z innej strony. Dostrzeżmy piękno obsypanych śniegiem drzew i ogromne znaczenie zimy dla krzewów i kwiatów. A kiedy śnieg przykryje ziemię grubą pierzyną, pomyślmy o zimujących u nas ptakach. Przygotujmy dla nich w ogrodzie trochę przysmaków – potem wystarczy ustawić się za szybą i poczekać na pierwszego chętnego do skorzystania z bufetu. Od razu zima nabierze żywszych barw.Autor: Natalia z Meblobranie.pl
Zostaw komentarz:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu..

Bądź pierwszy! Powiedz nam co myślisz!

Wszystkie treści wykorzystywane na blogu są objęte prawem autorskim i ich jakiekolwiek wykorzystywanie jest zabronione!