Drewniane meble ogrodowe – kilka porad pielęgnacyjnych

Regularna konserwacja i pielęgnacja mebli ogrodowych drewnianych to gwarancja eleganckiego wyglądu mebli i ich długowieczności. Możemy do tego wykorzystać również domowe metody – zapewnią one odpowiednie zabezpieczenie mebli przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych i nie nadszarpną zbytnio domowego budżetu. Jak domowymi sposobami konserwować drewniane meble ogrodowe? Oto kilka porad pielęgnacyjnych.

pielęgnacja drewnianych mebli ogrodowych

Drewniane meble ogrodowe – regularna pielęgnacja

Regularna pielęgnacja mebli ogrodowych drewnianych jest zdecydowanie warta zachodu. Impregnaty przeznaczone do pielęgnacji drewna zabezpieczają meble przed korozją, odświeżają ich wygląd i chronią je przed czynnikami zewnętrznymi. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji i zabezpieczeniu woda nie wnika wgłąb mebla, więc na drewnie nie tworzą się grzyby czy przebarwienia. Bo zakończeniu konserwacji warto dodatkowo pokryć meble lakierem czy lakierobejcą, które stworzą dodatkową warstwę ochronną.

konserwacja drewnianych mebli ogrodowych

Usuwanie plam i pleśni z drewnianych mebli do ogrodu

Jeśli zdarzy się, że na naszych drewnianych meblach pojawią się przebarwienia, pleśń czy inne grzyby, przed przystąpieniem do ich konserwacji powinniśmy pozbyć się uszkodzeń. Na pleśń polecany jest domowy płyn na bazie wody i olejku z drzewa herbacianego. Szklankę wody i łyżeczkę olejku dokładnie mieszamy, spryskujemy tym mebel i pozostawiamy na trzy dni. Po tym czasie wyschniętą mieszankę usuwa się wodą z mydłem. Meble należy następnie wytrzeć do sucha i pozostawić na kilka godzin do pełnego wyschnięcia.

usuwanie plan z drewnianych mebli ogrodowych

Na problemy z grzybami czy pleśnią można także wykorzystać środki czyszczące z boraksem (na litr wody stosuje się 80 g boraksu), a także – miejscowo – naftę. Należy ją precyzyjnie nałożyć, np. patyczkiem do uszu, a po wyschnięciu wypolerować naturalnym korkiem (od butelki) i miękką ściereczką z bawełny. Innym problemem mogą być plamy zostawione przez gorące naczynia – można je usuwać mieszanką oliwy z oliwek i soli. Mieszamy je w gęstą pastę i nakładamy na plamę. Po trzech godzinach usuwamy pastę wycieramy mebel miękką ściereczką.

Pielęgnacja drewnianych mebli ogrodowych domowymi środkami

Meble dębowe można czyścić domową mieszanką tworzoną z litra paliwa, łyżki cukru pudru i łyżeczki wosku pszczelego. Mieszankę należy lekko podgrzać i jeszcze ciepłą nałożyć cienką warstwą na mebel. Po wyschnięciu meble należy wypolerować miękką ściereczką, kulistymi ruchami. Po takim zabiegu kolor drewna pogłębi się i zyska blask. Meble można też myć mieszanką oliwy z oliwek i cytryny. Szklankę oliwy i pół szklanki soku cytrynowego mieszamy w butelce z rozpylaczem, aplikujemy na ściereczkę i czyścimy drewniany mebel.

domowe sposoby pielęgnacji drewnianych mebli ogrodowych

W podobny sposób można też wyczyścić meble z innych naturalnych materiałów – wikliny i rattanu. 2 łyżki soku z cytryny, 5 łyżek wody i 2 łyżki wody utlenionej 15% dokładnie mieszamy, zanurzamy w uzyskanym płynie szczotkę ryżową i dokładnie czyścimy meble, delikatnymi ruchami. Po takim zabiegu dobrze suszymy mebel z wikliny czy rattanu i nacieramy go cienką warstwą oleju lnianego, wcześniej podgrzanego. Dzięki temu dodatkowo zabezpieczymy meble przed pękaniem i działaniem wody.

***

Jeśli nie macie ochoty na korzystanie z domowych sposobów na konserwację i pielęgnację mebli ogrodowych drewnianych, w sklepach macie do wyboru szeroką ofertę rozmaitych impregnatów, bejc i lakierów. Nie ważne jakie metody konserwacji wybierzecie, ważne by odpowiednio zadbać o meble i dzięki temu zapewnić im długowieczność i elegancki wygląd.


Polecamy inspiracje:

Autor: Natalia z Meblobranie.pl
Zostaw komentarz:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu..

Bądź pierwszy! Powiedz nam co myślisz!

Wszystkie treści wykorzystywane na blogu są objęte prawem autorskim i ich jakiekolwiek wykorzystywanie jest zabronione!