Jak na wrzosowisku – czyli fiolet we wnętrzu

Od delikatnej lilii, przez piękną lawendę i intensywny fiolet, aż po wyrazistą purpurę. Fiolet to bez wątpienia znakomita propozycja na kolor wnętrza – salonu, sypialni lub kuchni. W czym tkwi jego sekret?

źródło: Pinterest źródło: mybigfatgreekmove.blogspot.com

Magia fioletu we wnętrzu

Fiolet jest kolorem pochodnym, powstałym z połączenia czerwieni i błękitu. W zależności od nasycenia konkretnej barwy możemy uzyskać bardzo zróżnicowane efekty – od lekko czerwonych odcieni nazywanych jeżynowymi, po głębokie śliwkowe fiolety. Jeśli uzupełnimy paletę o biel, uzyskamy takie barwy jak lawenda czy wrzos. Każdy z tych odcieni nieco inaczej wpływa na nas i nasze samopoczucie.

hoker-prosty-bez-oparcia-77cm-6475-xlfotel-skosny-98-alcantra-dom-art-styl-fotel-skosny-12518-xlhoker_prosty_77cm_alcantra_6509_l-30433-xlnowoczesne_krzeslo_standa-1536-xl26_30387_l-30895-xlhoker_waski_87cm_edi_6628_l-30411-xl

Historia fioletu, jako barwy, sięga najdawniejszych czasów. Barwnik w kolorze purpurowym uzyskiwano już w starożytności – z niektórych gatunków małży. Fiolet tradycyjnie jest kojarzony z władzą, szlachetnością i uduchowieniem. Przebywanie we wnętrzach w tym kolorze łagodzi stres. Barwa fioletowa ma bowiem korzystny wpływ na pracę mózgu: wycisza, uspokaja i regeneruje system nerwowy.

źródło: bedroomarea.com źródło: deccoria.pl źródło www-tumblr-com

Fiolet w sypialni, kuchni czy salonie?

Fioletowy to odcień wyjątkowo dobrze komponujący się z większością kolorów, zatem na pewno nie będziemy mieli problemu ze znalezieniem połączenia idealnego. Zestawienie fioletu z beżem i brązem nada pomieszczeniu nieco tajemniczości, z kolei dodatek zieleni sprawi, że pokój będzie wydawał się radosny i pełen energii. Fiolet we wnętrzu dobrze łączy się też z bielą – zestawienie tych barw wygląda bardzo elegancko.

krzeslo-wait-pc-krzesla-21092-xl hoker-plump-fiolet (1) krzeslo tiziano v98stelaz-krzesla-wenus-chrom fiolet_zdj_prod-165-xl Fotele i krzesła biurowe Nowy Styl Fotel Hello! 1S Cross (fioletowy)
BSH18-7_cutout_001-24533-xl pufa-cube-s-17988-xl pufa-stripes-puf-stripes-ekoskora-17865-xl pufa_skosna_alcantra_6701_l-30884-xl MAC18-7_cutout_001-24518-xl

Głębokie odcienie fioletu kojarzone są z bogactwem, a delikatne odcienie lawendowe z romantyzmem i subtelnością. Fiolet – ze względu na jego pozytywne oddziaływanie – można stosować w praktycznie każdym pomieszczeniu. Barwa ta pomoże nam się wyciszyć, zniweluje działanie stresu i jednocześnie wspomoże naszą kreatywność. Pamiętajmy jednak, że nadmierny kontakt z kolorem purpurowym może sprzyjać melancholii.

 d d4

Nadmiar określonego koloru w otoczeniu zazwyczaj nie jest dla nas korzystny, dlatego najlepiej stosować różne, uzupełniające się odcienie i urozmaicać wystrój wnętrza innymi kolorami. Sypialnię można na przykład uzupełnić bielą, salon – zielenią, a kuchnię drewnem. Dzięki temu każde z naszych pomieszczeń będzie miało trochę inny charakter. A Wy – jaki macie sposób na fiolet we wnętrzu?


Autor: Basia z Meblobranie.pl
Zostaw komentarz:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu..

Bądź pierwszy! Powiedz nam co myślisz!

Wszystkie treści wykorzystywane na blogu są objęte prawem autorskim i ich jakiekolwiek wykorzystywanie jest zabronione!