Funkcjonalny ogród, czyli drewniana altana z grillem

Jeśli posiadamy ogród lub działkę, możemy zdecydować się ciekawe rozwiązanie, jakim jest altana ogrodowa z grillem. Cena tego przedsięwzięcia raczej nie doprowadzi domowego budżetu do bankructwa, a my mamy możliwość pokazać się jako domowa złota rączka i postawić ją bez udziału ekipy budowlanej. Jak się do tego zabrać?

drewniana altana z grillem

Praktyczne altany ogrodowe z grillem

Na początku dobrze jest wybrać miejsce. Jeśli duża altana z grillem miałaby stanąć w pobliżu domu, to dobrym wyjściem jest wykonanie jej w podobnym stylu i z podobnych materiałów, co budynek, by odpowiednio komponowały się ze sobą. Warto też wybrać miejsce, które nie będzie wymagało zbyt wiele przygotowania, takiego jak wycinanie drzew czy krzewów lub wyrównywanie podłoża. Istotne jest także zacienienie i położenie względem wędrówki słońca – złe oświetlenie może zepsuć wypoczynek. Pozostałe kwestie pod względem umieszczenia altany ogrodowej z grillem dotyczą naszych upodobań i kompozycji ogrodu lub działki.

duża altana z grillem

Domek ogrodowy z grillem – jak duży?

Chociaż przebywanie w dużej altanie z grillem jest przyjemniejsze, to nie każdy dysponuje większą wolną przestrzenią w ogrodzie czy na działce, a dla wielu liczy się jednak wolna, zielona przestrzeń. Dlatego najlepiej znaleźć złoty środek między większą i mniejszą altaną grillową. Mimo wszystko musimy zwrócić uwagę na dokładniejsze wymiary domku ogrodowego z grillem, ponieważ są one określone prawnie. Aby uniknąć zbędnych formalności warto wiedzieć, że nie wymagają zezwolenia altany grillowe o powierzchni do 25m2 na terenie miasta, a poza nim do 35 m2. Firmy, które oferują gotowe projekty, dopasowują się do tych wytycznych.

altany ogrodowe z grillem

Gotowa altana z grillem – cena

Jeśli już jesteśmy przy gotowych rozwiązaniach – powinniśmy się zdecydować na gotowe altany grillowe drewniane, czy poświęcić trochę czasu i zabrać się za budowę na własną rękę? Zatrudnienie fachowców z pewnością zaoszczędzi wiele czasu, ale jak wiadomo, czas to pieniądz, więc cena na pewno będzie wyższa niż w przypadku samodzielnej pracy. Jednak za nią powinna iść też jakość – firma zadba o wszystkie szczegóły, takie jak odprowadzanie dymu i wentylacja, które laik może wykonać nieumiejętnie. Dzisiaj mamy w dostęp do wszelkiego rodzaju informacji, wskazówek i porad, dlatego możemy spróbować samemu stworzyć domek ogrodowy z grillem.

altana z grillem cena

Jaka altana drewniana z grillem?

Należy przy tym przede wszystkim pamiętać o środkach bezpieczeństwa. Zrezygnujmy z drewnianej podłogi, a postawmy na betonową wylewkę lub taki rodzaj podłoża, na którym nie będzie można zaprószyć ognia, np. ubita ziemia. Należy wbudować przewód kominowy, palenisko powinno się zamykać, a w dachu altany ogrodowej drewnianej z grillem musi znajdować się otwór, przez który może wydobywać się dym. Dodatkowym rozwiązaniem może być niewielki komin. Co więcej, taka altana drewniana z grillem może pełnić funkcję przydomowej wędzarni. W takim przypadku powinna być wyższa niż typowe modele, aby nasi goście nie zaczęli dusić się od dymu.

altana ogrodowa z grillem cena

Altany ogrodowe drewniane z grillem

Drewniana altana z grillem to najczęstszy wybór, jeżeli chodzi o materiał. Jej konstrukcja jest lekka i niedroga. Powinniśmy pamiętać, że altany grillowe drewniane powinny być stabilne i dobrze postawione – w szczególności, jeśli umieścimy w nich murowany grill, który wymaga m.in. większego dachu. Alternatywą dla drewna jest altana grillowa murowana, która na pewno dobrze się sprawdzi w kompozycji z grillem oraz ochroni od wiatru. Jednak przy tego typu budowie potrzebne jest większe doświadczenie budowlane niż w przypadku altany ogrodowej drewnianej z grillem, choćby z powodu konieczności postawienia fundamentów oraz stworzenia otworu w dachu.

altana ogrodowa drewniana z grillem

Co powinny posiadać altany grillowe?

Sercem naszej altany jest grill, który na pewno zajmie sporo miejsca, a powinna się jeszcze znaleźć przestrzeń na stół i krzesła. Najbardziej długofalowym rozwiązaniem, będzie zdecydowanie się na grill murowany, na którym zmieści się więcej jedzenia, a jednocześnie będzie on ozdobą altany grillowej drewnianej. Jego zbudowanie wcale nie jest takie trudne, jakby mogło się to wydawać. Przy jego stawianiu należy przestrzegać dokładnie instrukcji budowy grilla ogrodowego oraz wykorzystać podstawowe umiejętności budowlane. Jeśli jednak wolimy prostsze wyjście, możemy postawić po prostu na gotowy grill ogrodowy – takie rozwiązanie sprawdzi się równie dobrze.

altany grillowe drewnianeAutor: Maciek z Meblobranie.pl
Zostaw komentarz:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu..

Bądź pierwszy! Powiedz nam co myślisz!

Wszystkie treści wykorzystywane na blogu są objęte prawem autorskim i ich jakiekolwiek wykorzystywanie jest zabronione!