Ile kosztuje żeliwna ławka ogrodowa?

Ławki wykonane jako połączenie żeliwa i drewna coraz częściej goszczą zarówno w domach polaków jak i w ogólnodostępnej przestrzeni publicznej. W odpowiedzi na liczne pytania klientów o ceny oferowanych produktów postanowiliśmy przygotować krótki przewodnik wyjaśniający dlaczego obecne w naszej ofercie i sklepach konkurencyjnych produkty czasem bardzo zdecydowanie różnią się ceną. W naszej ofercie znajdą Państwo zarówno klasyczne ławki królewskie kosztujące w okolicach 300 złotych, ławki pomorskie w cenach 400-500 złotych, jak również modele ławek parkowych w wyższych cenach. Chcielibyśmy żeby klienci dokonywali wyboru świadomie, nie tylko w oparciu o cenę. Bazując na wieloletnim doświadczeniu przeanalizowaliśmy kluczowe czynniki wpływające na cenę żeliwnych ławek ogrodowych i przedstawiliśmy je poniżej.

Żeliwna ławka ogrodowa

Ławki ogrodowe wykonane jako połączenie drewna i żeliwa cieszą się dużą popularnością

Odlewy żeliwne do ławek

Jednym z kluczowych elementów determinujących jakość wykonania i trwałość ławki są nogi żeliwne wykorzystane do jej konstrukcji. Najważniejszym czynnikiem generującym koszty jest waga nogi żeliwnej. Żeliwo to materiał wtórny, odzyskiwany i sprzedawany na wagę, tak więc to czy noga waży 3, 6, czy 15 kg bezpośrednio wpływa na cenę całej ławki. Widząc w serwisie Ceneo ofertę zakupu ławki żeliwnej w okolicy 200 zł pierwszą rzeczą, na jaką należy zwrócić uwagę jest jej waga – widzimy, że cała ławka (żeliwo + deski) waży 14 kg – to bardzo mało, jak na tego typu konstrukcje. Przeciętna waga nogi żeliwnej dla najbardziej popularnych modeli ławek to 6-7 kg. Im noga cięższa, tym ławka bardziej stabilna, ale też droższa.

Przeważająca większość odlewów żeliwnych dostępnych na polskim rynku, zarówno w odlewniach, a tym samym w sprzedaży detalicznej wykonana jest z żeliwa szarego. Jest to jeden z popularniejszych stopów węgla z żelazem, w którym węgiel występuje w postaci grafitu. Materiał ten jest wystarczająco wytrzymały i plastyczny dla wykorzystania go w ławkach, przy jednoczesnym zachowaniu rozsądnej ceny. Żeliwo szare oznaczane jest wg. normy EN-GJL 150-200-250, gdzie wyższa liczba oznacza wyższą jakość (konkretnie wytrzymałość i twardość), ale jednocześnie też wyższą cenę.

Tanie nogi ławek formowane ręcznie

Zbliżenie odlewów formowanych ręcznie i oszczędności na czyszczeniu – nawet malowanie proszkowe nie pomogło!

Cena odlewu żeliwnego zależna jest również od technologii jego wykonania – odlewy formowane ręcznie w niewielkich, zazwyczaj rodzinnych, kilkuosobowych odlewniach są sprzedawane w bardzo atrakcyjnych cenach, jednak niedokładności ich wykonania są znaczące. Trudno jest również oczyścić powierzchnię takich nóg, co jest niezbędne przed malowaniem mającym skutecznie zabezpieczać odlew przed korozją. Wyższą dokładnością i powtarzalnością wykonania cechują się odlewy formowane maszynowo – na odpowiednich automatach – jednak różnica w cenie na jednej nodze może sięgać nawet kilkudziesięciu złotych!

Porównanie nóg żeliwnych do ławki

Porównanie nogi malowanej zanurzeniowo tylko farbą antykorozyjną i nogi malowanej proszkowo

Zabezpieczenie antykorozyjne odlewów żeliwnych

Ławki żeliwne, czy to ogrodowe, czy parkowe, czy miejskie są poddawane stałemu oddziaływaniu negatywnych warunków atmosferycznych. Latem jest to stała ekspozycja na promieniowanie słoneczne, jesienią intensywne opady deszczu, a zimą śnieg i mróz. To sprzyja procesom korozyjnym. Bardzo ważne jest zabezpieczenie stelaży żeliwnych do konstrukcji ławek odpowiednią farbą antykorozyjną. W przypadku najtańszych produktów jest to zazwyczaj jedna warstwa farby uniwersalnej, antykorozyjnej i wykończeniowej jednocześnie. Jeśli zależy nam na najbardziej skutecznym zabezpieczeniu powierzchni odlewów należałoby najpierw zabezpieczyć ją farbą antykorozyjną, a następnie wykończeniową. Oczywiście to drugie rozwiązanie wiąże się z wyższymi kosztami, które później przekładają się na cenę zakupu ławki.

Korodujące elementy ławek żeliwnych

Szczególnie podatne na korozję są miejsca trudne do dokładnego malowania

Technologia malowania nóg do ławek

 • malowanie zanurzeniowe – najtańszym sposobem malowania jest pokrywanie nogi farbą poprzez jej zanurzanie w naczyniu, wannie. Pozwala ono na dość dokładne pokrycie powierzchni nogi w krótkim czasie. Minusem tego sposobu malowania jest stosunkowo niewielka grubość powłoki uzyskiwanej przy jednokrotnym malowaniu zanurzeniowym. oraz możliwość powstawania zacieków.
 • malowanie pędzlami – farba nakładana jest klasyczną metodą poprzez jej rozsmarowanie pędzlem, pozwala to na dokładne pokrycie powierzchni odlewu. Wadą tej metody jest jej duża czasochłonność, oraz niewielka powtarzalność jakości malowania kolejnych odlewów
 • malowanie proszkowe – najdroższa, ale jednocześnie najbardziej zaawansowana metoda malowania. Wymaga specjalnego oprzyrządowania, pieców do wygrzewania – polega na nakładaniu naelektryzowanych cząstek farby na dokładnie oczyszczoną powierzchnię metalu. Efektem malowania proszkowego jest najlepiej zabezpieczona przed korozją powierzchnia pokryta równą warstwą farby nawet w najbardziej niedostępnych miejscach.
Noga żeliwna malowana proszkowo

Jeśli noga jest dobrze oczyszczona, a następnie pomalowana proszkowo, to efekt jest atrakcyjny

Deski na ławki ogrodowe

Deski to najważniejszy element decydujący o atrakcyjności wizualnej ławki, jak również o powszechnie odbieranej jej trwałości – to właśnie wygląd desek widzianych po roku, dwóch, trzech latach będzie determinował ocenę jakości ławki. Na cenę desek do ławki żeliwnej istotny wpływ mają: materiał z którego zostały wykonane, obróbka, której zostały poddane, oraz sposób zabezpieczenia i malowania, rozumianego również jako wykończenie. Patrząc na drewno należy również patrzeć na możliwość wykonania z niego innych elementów małej architektury – takich jak kosze na śmieci do parku, lub miasta, drewutnie i pojemniki do przechowywania, które często są wybierane razem z ławkami tworząc spójną całość.

Jakie drewno jest najtańsze na deski ławkowe?

Powszechnie wiadomym jest, że drewno z gatunków iglastych jest bardziej żywiczne od tych liściastych. Specjaliści w tej dziedzinie potrafią wybrać pewne partie sosny i świerka, które posiadają lepsze parametry w tym zakresie, jednak gdy istotnym aspektem jest cena nie zawsze te wybory realizowane są właściwie. W praktyce większość oferowanych na polskim rynku ławek wykonana jest z drewna sosnowego, lub świerkowego. Związane to jest z jego powszechną dostępnością i niską ceną. Wg. serwisu Lasów Państwowych najtańszym drewnem na rynku jest sosna, następnie plasuje się jodła i świerk. Nieco wyżej cenowo plasują się mniej żywiczne, liściaste gatunki drewna. Nowością, również korzystną cenowo jest drewno importowane – czy to skandynawskie, czy egzotyczne – w założeniu powinno ono posiadać dobre parametry pod kątem obróbki i wykończenia, przy zachowaniu niskiej ceny, jednak brak kontroli nad faktycznym pochodzeniem tych gatunków drewna ogranicza zaufanie.

Obróbka mechaniczna desek na ławki ogrodowe

Nikt z nas nie chciałby siadać na deskach z ostrymi kantami, jednak jednocześnie wszyscy chcielibyśmy zapłacić za ławkę jak najmniej. Każda operacja stolarska, to dodatkowe koszty, których ograniczenie pozwala oferować tańszy produkt. Niezbędnym minimum jest heblowanie, a następnie szlifowanie powierzchni desek ławkowych. Operację szlifowania można zrealizować na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest obróbka ręczna polegająca na docieraniu powierzchni deski obrotowymi tarczami szlifierskimi – jest to najprostsza metoda, jednak wprawne oko zauważy okręgi na powierzchni deski. Dużo lepszym, ale jednocześnie droższym sposobem wykończenia jest wykorzystanie automatów szlifujących w różnych płaszczyznach, dzięki czemu powierzchnia deski jest bardziej gładka.

Porównanie desek ławkowych

Porównanie różnych rodzajów obróbki – deska z lewej – wykończona na półokrągło. Deska z prawej frezowana  na prosto. (deski różnią się również sposobem lakierowania – szczegóły poniżej)

Dodatkową operacją z której wykonania można zrezygnować chcąc uzyskać niższą cenę jest frezowanie krawędzi deski. Operacje te można podzielić na 3 grupy wpływające na cenę:

 • brak frezowania – ostre krawędzi desek – najtańszy sposób
 • frezowanie ze stałą wartością fazki – rozsądny cenowo sposób na złagodzenie ostrych krawędzi
 • frezowanie z promieniem zaokrąglenia – w efekcie tej operacji zamiast ostrej krawędzi deski jest półokrągłe wykończenie – niestety, ta metoda jest najdroższa

Operacje frezowania wykonuje się przede wszystkich na długich krawędziach desek. Czasem, w droższych produktach zdarza się podobne wykończenie również krótszych zakończeń.

Wykończenie desek na ławki ogrodowe

Deski wykończone na 4 krawędziach na półokrągło są efektowne, ale jednocześnie najdroższe w wykonaniu

Impregnacja i malowanie desek na ławki

Wszystkie deski przeznaczone do ławek parkowych, ogrodowych i wszystkich stojących na świeżym powietrzu bezwzględnie muszą być impregnowane. Impregnacja pozwala na zabezpieczenie powierzchni desek przed oddziaływanie wilgoci, pleśni i innych negatywnych czynników. Rozróżniamy dwie główne metody impregnacji – ciśnieniową i zanurzeniową. Impregnacja ciśnieniowa ze względu na wysokie koszty praktycznie nie jest stosowana w ławkach ogrodowych (choć bardzo wskazana byłaby zwłaszcza dla drewna iglastego). Powszechnie stosowana jest impregnacja zanurzeniowa – jest prosta, względnie skuteczna i niedroga. Najtańsze dostępne na rynku ławki są tylko impregnowane – daje to duże możliwości manewru dla kupującego – można samodzielnie wybrać ostateczny kolor na jaki zdecydujemy się pomalować taką ławkę. Niektóre impregnaty są barwione, co pozwala na uzyskanie pewnego koloru już na wstępie. Chcąc jednak korzystać z tych ławek przez dłuższy czas należy być przygotowanym na konieczność samodzielnego nałożenia dodatkowej warstwy lakieru wykończeniowego – w przeciwnym razie drewno będzie szybko się zużywać.

Deski na ławki ogrodowe

Porównanie deski tylko impregnowanej (górna), oraz impregnowanej i lakierowanej (dolna)

Jeśli jesteśmy gotowi ponieść większe koszty możemy wybierać z ławek które zostały pomalowane lakierem podkładowym lub (i) powierzchniowym. W takiej sytuacji otrzymamy ławkę już gotową do użytkowania, której nie trzeba samemu dodatkowo zabezpieczać, a również jej trwałość powinna być większa. Należy liczyć się z tym, że ławki pomalowane “na gotowo” są nawet kilkadziesiąt złotych droższe od tych tylko impregnowanych.

Bardziej wnikliwi klienci zwrócą również uwagę na technologię malowania drewna – najpopularniejsze są następujące:

1. Zanurzeniowa lub natryskowa – najtańsza, ale również najmniej dokładna, może pozostawiać nacieki.

2. Pędzlem, lub wałkiem – technika jest dokładniejsza, ale wymaga dużo uwagi, więcej czasu, a co za tym idzie deski malowane w ten sposób są droższe.

3. Automatami lakierniczymi – zdecydowane najlepsza, najbardziej dokładna i powtarzalna metoda, ale ze względu na konieczność wykorzystania profesjonalnego sprzętu również najdroższa.

Oczywiście powyższe rozważania mają zastosowanie jeśli poszukujemy ławek żeliwnych z wykończeniem drewnianym, bądź drewnopodobnym – jeśli zależy nam na obniżeniu kosztów za wszelką cenę możemy zdecydować się na zakup ławki, której deski pomalowane są na jednolity (zielony, lub szary kolor), który w 100% pokrywa strukturę drewna maskując jednocześnie wszystkie jego wady. Nie brzmi to zbyt atrakcyjnie, ale w praktyce większość ławek w Polskich parkach i miastach posiada właśnie takie wykończenie, co często jest efektem “renowacji” ławek w kolejnym sezonie ich użytkowania.

Ławka ogrodowa - widoczna struktura drewna

W przypadku ławek, których wybarwienie nie jest kryjące, naturalne struktura drewna prezentuje się bardzo efektownie.

Niektórzy producenci ławek ogrodowych pozwalają na wybór koloru wybarwienia desek z palety kolorystycznej RAL – to bardzo pomocne zwłaszcza w sytuacji gdy ławki są częścią większej aranżacji, jednak praktyka rynkowa jest taka, że im kolor bardziej indywidualny (“na zamówienie”) tym cena ławki wyższa. Często udaje się znaleźć producenta oferującego wybór 2-3 standardowych kolorów w znacznie niższej cenie, a różnica nie zawsze jest zauważalna.

Czy zastosowane śruby wpływają na cenę ławki?

Bardzo niepozornym czynnikiem wpływającym na koszty ławki mogą być śruby użyte do jej montażu. Praktycznie wszystkie ławki obecne na rynku posiadają śruby wykonywane są w klasie wytrzymałości 5.6 – przyjmijmy potocznie, że jest to standardowa wytrzymałość na rozciąganie i plastyczność stali. W sytuacji gdy jednak dokonujemy zakupu ławek na plac zabaw, do przedszkola, lub szkoły powinny one spełniać wymogi bezpieczeństwa wg. normy EN 1176, a tam znajduje wymaganie zastosowania śrub co najmniej w klasie 8.8, co w praktyce oznacza wzrost ceny kompletu śrub 4-5 krotnie.

Śtuby do ławek ogrodowych

Deski mocowane są na śruby, albo wkręty do drewna

Kwestia mocowania desek i śrub ma również inny wpływ na koszt ławek żeliwnych – niektórzy producencie decydują się na zastąpienie śrub wkrętami do drewna – takie ławki są tańsze. Dzięki oszczędności na operacjach stolarskich – brak wiercenia otworów w deskach, oraz wkręty zamiast śrub i nakrętek ławka jest tańsza nawet o kilkanaście i więcej złotych. Jeśli zakupu dokonuje osoba sprawna manualnie, posiadająca dobre narzędzia (wkrętarkę) i czas – jest to dobry sposób na oszczędność, należy jednak liczyć się z pojawieniem się istotnych problemów ze skręceniem ławki.

Cena ławki, a długość gwarancji

Cena elementów i technik zastosowanych do produkcji ławek parkowych, czy ogrodowych ma bezpośredni wpływ na jakość uzyskanego produktu finalnego. Decydując się na zakup ławki za 250-300 złotych należy być przygotowanym na to, że okres gwarancji nie będzie wynosił więcej niż 12 miesięcy. W przypadku nieco droższych produktów z przedziału 400-500 złotych okres gwarancji zazwyczaj wynosi 24 miesiące. Dłuższe terminy w przypadku produktów bezpośrednio narażonych na negatywne oddziaływanie warunków atmosferycznych nie są spotykane. Warto również zwrócić uwagę na warunki gwarancji – praktycznie każdy z producentów wymaga corocznej konserwacji ławek po sezonie zimowym i pokrycia ich drewnianych powierzchni dodatkową powłoką zabezpieczającą.

Ławka ogrodowa żeliwna

Gwarancja na ławki ma szczególne znaczenie w miejscach intensywnego użytkowania – np. przy alejkach

Ile powinna kosztować żeliwna ławka ogrodowa?

Niestety nie potrafimy jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Powyżej przedstawiliśmy kluczowe czynniki mające wpływ na koszty produkcji ławek, jednak to, czy dokonując zakupu zdecydują się Państwo wybrać produkt za 250 zł, czy za 600 zł zależy od Państwa budżetu i oczekiwań, które powinna spełniać  kupowana ławka . Inny produkt będzie najlepszy dla osoby, która ma dużo czasu i możliwość samodzielnego wykończenia ławki mającej stanąć w przydomowym ogrodzie, inna ławka będzie wyborem dla miejskiego przedszkola, a jeszcze inne ławki zakupi administrator osiedla, który musi znaleźć kompromis między trwałością, a ceną. Wierzymy jednak, że po zapoznaniu się z tym artykułem będą Państwo bardziej świadomie analizować oferty pojawiające się na rynku.

Zainteresowanych zakupem ławek zachęcamy do przesłania zapytania (na adres: [email protected]) na które chętnie odpowiemy.


Polecamy inspiracje:

Autor: Meblobranie
Zostaw komentarz:

Jeden komentarz do wpisu “Ile kosztuje żeliwna ławka ogrodowa?”
 1. Janusz Wrzesień 17, 2015 at 05:13 #

  ławki tej firmy są zgrabne dobrze wykonane, estetyczne, o trwałości nic nie mogę powiedzieć bo montujemy je na naszych osiedlach dopiero od roku, ale w stosunku do konkurencji wyróżniają się dobrym wykończeniem desek.

   

Wszystkie treści wykorzystywane na blogu są objęte prawem autorskim i ich jakiekolwiek wykorzystywanie jest zabronione!