Konstrukcja tarasu drewnianego na słupach

Konstrukcja tarasu na słupach czy palach nie jest trudna, jeśli ma się do tego tematu odpowiednie podejście. Przede wszystkim warto dobrze rozważyć wszystkie etapy – od projektu, poprzez budowę, aż po wykończenie. Zatem jak zbudować taras na palach?

budowa tarasu na słupach

Kiedy warto zdecydować się na drewniany taras na palach?

Konstrukcja tarasu drewnianego na słupach czy palach jest bardzo dobrym pomysłem, kiedy grunt nie nadaje się do zastosowania innego rozwiązania. Jeśli na przykład występują zbyt spore nierówności lub ziemia nie jest zbyt mocna, nawet prosty taras na drewnianych słupach będzie bardzo dobrym pomysłem. Decyduje o tym jednakowo nakład pracy, jaki musielibyśmy ponieść w alternatywnych wypadkach na przygotowanie terenu. Dużo mniejsze koszty finansowe również zachęcają nas, by postawić w takim miejscu taras drewniany na słupach. Konstrukcja ta ma jednak również inne zalety, które również warto wziąć pod uwagę. Budowa tarasu na słupach jest względnie prosta, nie potrzeba więc do niej zatrudniać zespołu wykwalifikowanych budowlańców. Z powodzeniem wykona ją zwyczajnie uzdolniona technicznie osoba, jeśli oczywiście pamiętać będzie o pewnych zasadach. Taras drewniany na słupach betonowych i podobne konstrukcje są również niezwykle piękne i praktyczne, będą więc znakomitym uzupełnieniem każdego domu jednorodzinnego.

Jak zbudować taras na słupach drewnianych? Przygotowania

Dobry projekt tarasu drewnianego na słupach to warunek konieczny udanych prac i późniejszego bezproblemowego użytkowania. Warto więc potraktować ten etap poważnie. Konstrukcja tarasu drewnianego na słupach i podobnych rozwiązań musi na przykład uwzględniać sposób, w jaki odprowadzana będzie woda z rynien domu. Nie chcemy przecież kałuż dookoła ani tego, by teren pod konstrukcją regularnie nasiąkał deszczówką. Gdy zastanawiamy się, jak zbudować taras na słupach, warto również przemyśleć wysokość samych słupów. Trudno jest podać obiektywnie najlepszą wartość, jednak przy rozważaniach warto wziąć pod uwagę charakter terenu, a także to, o ile ma być wyższy od poziomu gruntu. Projekt tarasu na słupach może bowiem zakładać zarówno niewielkie, jak i większe odizolowanie desek od podłoża. W przypadku, gdy budujemy taras na słupach drewnianych, a także, jeśli decydujemy się na konstrukcję betonową, warto również zawczasu dokładnie ustalić wielkość tarasu oraz rozmieszczenie słupów. Unikniemy w ten sposób przykrych niespodzianek.

Budowa tarasu drewnianego na słupach – bierzemy się do pracy

Gdy budujemy taras na palach betonowych czy drewnianych, pierwszym zadaniem będzie rzecz jasna wbicie w ziemię słupów zgodnie z naszym starannym planem, uwzględniającym również właściwe odprowadzanie wody. W kolejnym etapie budowa tarasu drewnianego na słupach zakładać będzie ułożenie szkieletu z belek. To na nim umiejscowiona będzie wierzchnia warstwa, wobec tego warto zadbać o bardzo dobre wypoziomowanie konstrukcji. Gdy stawiamy drewniany taras na słupach, wszystkie deski powinny być solidnie zaimpregnowane. Szczególnie w porze jesienno-zimowej drewno narażone będzie na trudne warunki pogodowe. Nie chcemy przecież, by nasz taras drewniany na słupach po roku nadawał się do kapitalnego remontu. Po przymocowaniu szkieletu, czas wreszcie na górną warstwę, czyli deski. Przybijamy je, nie żałując gwoździ, konstrukcja ma być w końcu stabilna. Gdy ten etap mamy już za sobą, drewniany taras na palach lub słupach czekają jeszcze drobne prace wykończeniowe, takie jak np. heblowanie, drobne przycinanie czy wreszcie malowanie.

Alternatywa, czyli konstrukcja tarasu betonowego na słupach

Jeśli szukamy czegoś zdecydowanie bardziej solidnego niż taras na palach drewnianych, możemy zdecydować się na jedną z alternatyw. Gdy uważamy, że drewno nie spełnia w stu procentach naszych oczekiwań, może warto rozważyć taras betonowy na słupach? Takie rozwiązanie nie wymaga od nas impregnacji, niestraszny mu deszcz czy zła pogoda, również korniki nie urządzą sobie w nim mieszkania. Oczywiście, odpowiednio zadbany taras drewniany na słupach również nie generuje takich problemów, jednak w przypadku rozwiązania betonowego niezawodność jest jeszcze większa – i to przy mniejszych wymaganiach odnośnie do pielęgnacji. Jak się zatem za to zabrać? Konstrukcja tarasu betonowego na słupach przebiega analogicznie co drewnianego, z tym że zamiast układania szkieletu, elementem łączącym słupy będą podciągi, a zamiast desek rolę warstwy wierzchniej pełnić będzie beton. Odpowiednie wylanie go wymaga nieco pracy i fachowej wiedzy, jednak jego zalety mogą być warte wysiłku. Tego rodzaju taras na słupach betonowych z pewnością ubogaci nasz dom.


Polecamy inspiracje:

Autor: Dorota z Meblobranie.pl
Zostaw komentarz:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu..

Bądź pierwszy! Powiedz nam co myślisz!

Wszystkie treści wykorzystywane na blogu są objęte prawem autorskim i ich jakiekolwiek wykorzystywanie jest zabronione!