Plastikowe meble ogrodowe – produkt nowej generacji?

Dawniej plastikowe meble ogrodowe kojarzyły się nam przede wszystkim z białymi lub zgniłozielonymi krzesełkami i stołami, które stały w letnich ogródkach dawnych, PRL-owskich lokali. Dziś możemy wybierać spośród wielu designerskich modeli w żywych, intensywnych kolorach. Do produkcji stosowane są lepsze materiały, więc krzesełka nie roztapiają się w czasie upałów i nie pękają, kiedy usiądzie na nich duży wujek z wąsem. Są także znacznie bardziej funkcjonalne i łatwiejsze w przechowywaniu. Przyjrzyjmy się, co dokładnie zmieniło się przez te lata.

Krzesła Dante Low Back wyglądają zupełnie inaczej niż dawne typowe modele.

Nowoczesne materiały i nowe technologie

Przede wszystkim zmienił się rodzaj stosowanego materiału. W ciągu ostatnich lat bardzo rozwinęły się technologie związane z produkcją plastikowych mebli, a także zwiększyła się wiedza na temat tworzyw sztucznych i ich właściwości. W erze drukarek 3D producenci starają się o wykończenie produktów w jak najlepszej jakości, więc nie trafimy już na nierówną powierzchnię źle wykonanego odlewu. Znaczącą różnicę stanowi fakt, że oferowane u nas meble są produkowane w europejskich fabrykach marek Curver i Keter – to producenci znani i uznani na całym świecie. Ich produkty są jakości nieosiągalnej dla chińskiej masówki z supermarketów.

Krzesła Dante High Back to model wyglądający, jak zaprojektowany przez najlepszych projektantów.

Współczesne plastikowe krzesła ogrodowe robione są z plastiku, który jednocześnie jest twardszy i bardziej elastyczny. Związane jest to ze zmianą gęstości materiału – nowe krzesła są trochę cięższe i bardziej stabilne. To nowa jakość w stosunku do starszych produktów. Dawniej uważano, że miększe krzesło będzie bardziej elastyczne i kończyło się to zdeformowanymi meblami ogrodowymi. Nowe materiały stosowane w produkcji są odporne na warunki atmosferyczne – opady deszczu i śniegu, a także zmiany temperatur. Zadbano także o uodpornienie mebli na promieniowanie UV, dzięki czemu nie blakną i nie roztapiają się od słońca.

Prosty stół Wellington z kilkoma ładnymi dodatkami jak mebel z górnej półki.

Szeroki wybór kolorów i wzorów

Dla architektów krajobrazu i projektantów wnętrz najważniejszą różnicę stanowi jednak fakt, że w sprzedaży pojawiło się wiele różnorodnych propozycji stylistycznych i kolorystycznych. Krzesła nie muszą być już z błyszczącego plastiku – produkuje się wiele modeli matowych, a także łączy obie struktury w jednym projekcie. Dostępne są krzesełka w żywych, intensywnych barwach, a także w wielu odcieniach bardziej przytłumionych, zależnie od modelu. Kupując kolorowe plastikowe meble ogrodowe nie musimy obawiać się, że wyblakną, dzięki odpowiedniemu zabezpieczeniu tworzyw sztucznych przed promieniowaniem UV.

Krzesło Dante High Back jasnoniebieskieCiemnoniebieskie krzesło Corsica KeterNiebieskie krzesło Larisa Keter

Krzesło ogrodowe zielone BonaireSzmaragdowozielone krzesło Santorini CurverJasnozielone krzesło Dante High Back

Bordowe krzesło SiciliaRóżowe krzesełko Dante Low BackCiemnoczerwone krzesło Venetia

Również oferta plastikowych stołów ogrodowych uległa znacznemu rozszerzeniu i możemy wybierać spośród różnych kształtów blatu, nóżek i propozycji kolorystycznych. Nie musimy już kupować mebli w jednej kolorystyce – możemy wybrać niebieski stół i dobrać do niego zielone krzesełka, zależnie od naszych upodobań. Dobre wykonanie i szeroka paleta kolorów pozwalają na uzyskanie bardzo ciekawych efektów. Duże znaczenie ma też dostępność rozmaitych wzorów i projektów mebli. Spośród wielu propozycji każdy może wybrać najbardziej odpowiadający mu model, mniej lub bardziej tradycyjny.

Intensywnie różowe krzesła Dante Low Back dobrze wyglądają w zestawieniu z ciemnym stołem Wellington.

Funkcjonalność i wygoda korzystania

Zmiana stosowanych do produkcji tworzyw sztucznych pozwoliła również na stworzenie mebli wygodniejszych w utrzymaniu. Wszystkie plastikowe modele nowej generacji są łatwe do czyszczenia i – co bardzo ważne – brud nie wżera się w materiał. Chyba wszyscy pamiętamy nieestetycznie wyglądające białe plastikowe stoły, których nie dało się domyć. Ze współczesnymi modelami nie ma takich problemów, ponieważ brud do nich nie przywiera. Meble są także łatwiejsze do przechowywania – plastikowe krzesła ogrodowe bez problemu się składa lub sztapluje w niskie stosy, a stoły mają odłączane od blatu nogi, dzięki czemu można je schować na mniejszej przestrzeni.

Na zdjęciach widać sposób montowania nóg stołu z blatem, otwór do zmontowania stołu na stałe i regulującą wysokość stopkę.

Na górnych zdjęciach widzimy sposób mocowania nóg do blatu w modelu Wellington. Elementy łączy się za pomocą specjalnego kluczyka, który umieszcza się w otworze i przekręca o 90 stopni. Dzięki temu montaż i demontaż stołu jest błyskawiczny. Producent przewidział również miejsce na wkręcenie śrub (widoczne na dolnym zdjęciu z lewej), jeśli komuś zależałoby na stałym zmontowaniu blatu. Podobne rozwiązania zastosowano też w innych modelach. Warto wspomnieć o regulującej wysokość stopce montowanej w nodze stołu. Ten element pozwala na lepsze usytuowanie stołu na nierównej powierzchni. Stopka bardzo często pojawia w nowoczesnych modelach stołów – dzięki niej nie musimy już tworzyć prowizorycznych podpórek.

Stół Wellington dobrze wygląda też w tradycyjnej aranżacji.

Meble ogrodowe plastikowe w ostatnich latach weszły na nowy poziom. To nie tylko kwestia nowego, niebanalnego wzornictwa i kolorystyki, ale też zmian w zakresie technik produkcji i wykorzystywanych tworzyw sztucznych. Podczas tworzenia nowych modeli postawiono na funkcjonalność i wygodę korzystania. Zdecydowano się rozwiązać na etapie produkcji najpopularniejsze problemy, jakie mieli użytkownicy z przechowywaniem i korzystaniem z plastikowych mebli ogrodowych. Tyle teorii – warto skonfrontować ją z praktyką. Jakie są Wasze doświadczenia z tego typu wyposażeniem? Czy rzeczywiście nowe produkty marek Curver i Keter odpowiadają potrzebom współczesnych ludzi?Autor: Natalia z Meblobranie.pl
Zostaw komentarz:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu..

Bądź pierwszy! Powiedz nam co myślisz!

Wszystkie treści wykorzystywane na blogu są objęte prawem autorskim i ich jakiekolwiek wykorzystywanie jest zabronione!