Stoły rozkładane – funkcjonalne meble na każdą okazję

Stół jest niezwykle powszechnym meblem, spotkamy go w każdym domu i niemal każdej firmie. Zwykłe modele, jak się przekonamy, mogą jednak okazać się niewystarczające, gdy nie korzystamy z nich przez cały czas. Dlaczego czasem lepiej wybrać stoły rozkładane?

stoły rozkładane

Składany stół – czy warto?

Często zdarza się, że z danego stołu korzystać chcemy tylko okazjonalnie, na przykład na potrzeby większych spotkań, bankietów, imprez czy cyklicznych uroczystości. Wówczas mebel ten nie musi na co dzień stać w pomieszczeniu, w którym go użytkujemy – spokojnie moglibyśmy gdzieś go schować, gdy stoi nieużywany, a przestrzeń, którą zajmuje zagospodarować w bardziej pożyteczny sposób.

rozkładane stoły

Klasyczny stół jednak trudno jest magazynować, w końcu schowany zajmował będzie sporo miejsca. Jeśli takich stołów mamy kilka, sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej. Na szczęście składany stół jest odpowiedzią na tę bolączkę. Po złożeniu zajmuje co najwyżej tyle miejsca, ile jego blat, możemy więc postawić go np. pionowo pod ścianą schowka. Również przechowywanie kilku takich stołów nie stanowi żadnego problemu.

Stoły składane w biznesie

Rozkładane stoły świetnie sprawdzą się przede wszystkim w zastosowaniach biznesowych. Jeśli np. co jakiś czas organizujemy w firmie konferencje czy szkolenia, składane stoły rozstawimy w dosłownie kilka minut. Po zakończeniu spotkania równie łatwo je również schowamy – a sala będzie mogła spełniać inne funkcje do następnego szkolenia. Stoły składane bardzo ułatwiają również organizowanie wesel czy bankietów.

składany stół

Przecież meble te nie muszą stać w sali przez cały czas, ponadto w różnych przyjęciach najlepiej sprawdzą się różne konfiguracje. Niekiedy sytuacja wymaga od nas ustawienia stołów w kształcie litery U, innym razem goście woleliby rozstawione luźno okrągłe stoły. Trudno sobie nawet wyobrazić, jak można sprostać temu wyzwaniu, jeśli nie jest się zaopatrzonym w składane stoły.

Rozkładane stoły w domu

Pamiętajmy jednak, że rozkładane stoły sprawdzają się nie tylko w sytuacjach biznesowych. W domu również znajdą swoje miejsce. Chcemy wyprawić urodziny, rocznicę ślubu lub inną uroczystość, na której będzie więcej gości niż zwykle? Stół składany biały lub w dowolnym innym kolorze bardzo nam to ułatwi. Możemy go postawić w ogrodzie czy na podwórku, co pozwoli na nadanie imprezie niezapomnianego uroku.

składane stoły

Jednak jeśli nie mamy odpowiednich warunków, lub np. uroczystość wypada w porze jesienno-zimowej, spokojnie możemy rozstawić go w salonie. Często zresztą nie potrzebujemy zbyt dużego mebla na co dzień. Przykładowo w naszym domu mieszkają dwie – trzy osoby, które nie jedzą posiłków w salonie. Stoły rozkładane kuchenne pozwolą nam wówczas na uwolnienie sporej przestrzeni w naszym mieszkaniu.

Jaki stół składany kupić?

Gdy kupujemy stoły składane, zwróćmy uwagę na kilka bardzo ważnych czynników, które warunkują wygodne używanie stołu. Najważniejszy jest mechanizm umożliwiający składanie. Sprawdźmy, z jakich wykonano go materiałów i upewnijmy się, że budzą one nasze zaufanie. Jeśli mamy taką możliwość zobaczmy, jak dany stół się składa i rozkłada – czy jest to proste i płynne.

stoły składane

Jeżeli kupujemy stół składany biały do zastosowań biznesowych, dobrze jest rozważyć wybór kompletu kilku (np. sześciu) stołów. Dzięki temu utrzymamy spójność stylistyczną, a jeśli zajdzie potrzeba złożenia stołów w jeden duży wiemy, że wszystko będzie pasować estetycznie i gabarytowo. Dobierzmy też materiały i estetykę stołów do naszych potrzeb. Pamiętajmy przy tym, że np. estetyka sali weselnej różni się znacząco od sali konferencyjnej w korporacji.

Jak dbać o składane stoły?

Składany stół, tak jak każdy inny mebel wymaga naszej pielęgnacji. Kluczowym elementem jest mechanizm umożliwiający składanie. Pamiętajmy o odpowiednim naoliwianiu części ruchomych. Z jednej strony zapewni to dłuższą żywotność stołu, z drugiej sprawi, że będzie się on rozkładał bez skrzypienia.

stół składany biały

Co jakiś czas dobrze jest też rzecz jasna sprawdzić, czy na stole nie pojawiły się jakieś pęknięcia lub inne uszkodzenia – nie tylko wokół mechanizmu składania, ale w ogóle. Oczywiście to, jak często warto robić takie przeglądy, zależy od częstotliwości użytkowania stołu, jednak sprawdzanie raz w roku wydaje się optymalnym wyborem. Gdy czyścimy stoły rozkładane, dobierzmy również środki chemiczne do materiałów, z których wykonano meble. W końcu blat drewniany ma inne potrzeby niż metalowy lub z tworzywa sztucznego.


Polecamy inspiracje:

Autor: Maciek z Meblobranie.pl
Zostaw komentarz:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu..

Bądź pierwszy! Powiedz nam co myślisz!

Wszystkie treści wykorzystywane na blogu są objęte prawem autorskim i ich jakiekolwiek wykorzystywanie jest zabronione!