Wiata garażowa drewniana – projekt i wykonanie

Wiata garażowa drewniana jest tańszą alternatywą dla garażu murowanego. Nie chroni on przed wszystkimi czynnikami zewnętrznymi, jednak zdecydowanie wygrywa z przechowywaniem samochodu „pod chmurką”.
Solidną wiatę samochodową drewnianą można wykonać samemu od zera lub zbudować z gotowych elementów.

wiata drewniana projekt

Wiata drewniana projekt i realizacja

Przede wszystkim, zgodnie z najnowszymi przepisami prawa budowlanego, nie trzeba zgłaszać budowy wiaty garażowej o powierzchni poniżej 50 m2 na zabudowanej działce. Jednak przepisy mogą się różnić w zależności od konkretnej gminy. Dlatego warto się zorientować w odpowiednich kwestiach w lokalnych urzędach. Przeciętna wiata garażowa powinna mieć szerokość co najmniej 2,5 metra, długość wynoszącą około 5-6 metrów oraz wysokość 2,2 metra. Jednak podczas planowania należy wziąć pod uwagę rozmiary naszego samochodu lub samochodów.

wiata na samochód projekt

Warto także zarezerwować trochę więcej przestrzeni. Lepiej mieć trochę zapasu, niż wystawić fragment samochodu na niesprzyjające warunki atmosferyczne, szczególnie że budowa wiaty samochodowej drewnianej to projekt dość kosztowny. Przed wykonaniem warto dokładnie zaplanować, jakie rozwiązania będą dla nas najlepsze. W tym celu warto wykonać – lub nabyć – dokładny projekt wiaty garażowej drewnianej. Możemy także zorientować się w gotowych rozwiązaniach do samodzielnego zmontowania, które są znacznie wygodniejsze i szybsze do wykonania.

Projekt wiaty garażowej drewnianej

W internecie możemy znaleźć wiele gotowych projektów wiat garażowych drewnianych. Mogą być one dobrym rozwiązaniem dla osób, które szukają typowego rozwiązania. Istnieje także możliwość dostosowania ich w zależności od naszych potrzeb. Jednak nie zawsze gotowy projekt wiaty garażowej będzie odpowiadać temu, czego oczekujemy. W takiej sytuacji możemy wykonać projekt samodzielnie albo zlecić to profesjonaliście.

wiaty garażowe drewniane projekty

Zaprojektowanie drewnianej wiaty garażowej pozwoli uniknąć potencjalnych błędów, dlatego warto nie omijać tego etapu. Dzięki niemu będziemy mieć też wstępne wyobrażenie, jak konstrukcja będzie wyglądać oraz ile zajmie miejsca. Jeśli szukamy jednak jeszcze prostszego rozwiązania, możemy zdecydować się na gotowe modele do samodzielnego złożenia. Takie rozwiązanie jest o wiele prostsze i bardziej komfortowe, mamy także mniejsze ryzyko błędu.

Projekt wiaty garażowej a wykonanie

Przed wykonaniem wiaty drewnianej warto odpowiednio przygotować nawierzchnię. Wyniesienie odrobinę wyżej miejsca, na którym chcemy ją postawić, pozwoli uchronić się przed gromadzeniem wody. Warto także utwardzić nawierzchnię. W tym celu najlepiej nadają się kostki – brukowe, drewniane itp. Warto jednak unikać litego betonu, który szybko się ściera i niszczy oraz pyli. Warto także odpowiednio przygotować powierzchnię na roztopy lub podniesienie poziomu wód gruntowych.

wiata drewniana dwuspadowa projekt

Po przygotowaniu powierzchni możemy przejść do wykonania fundamentów. Muszą być one odpowiednio przygotowane do naszego projektu. Następnie możemy przejść do zamontowania słupów nośnych, które następnie łączymy ze sobą w konstrukcję nośną przy pomocy wieńców spinających. Potem przechodzimy do wykonania zadaszenia wraz z pokryciem dachowym. W tym celu możemy wykorzystać różne materiały, takie jak blachodachówka lub pleksi. Tyle wystarczy – wiata garażowa jest prosta do wykonania i dobrze chroni nasze auto.

Wiata na samochód projekt DIY

Samodzielnie wykonany projekt wiaty garażowej drewnianej to doskonały pomysł dla osób, które lubią majsterkować. Jednak wymaga to dość dużo czasu i odpowiednich umiejętności. Potencjalne błędy mogą także skutkować postawieniem niezbyt trwałej konstrukcji. Dlatego jeśli nie czujesz się zbyt pewnie lub nie masz wystarczająco dużo czasu na samodzielne wybudowanie wiaty garażowej, możesz zdecydować się na pomoc profesjonalisty lub wybrać gotowe rozwiązanie.

wiaty samochodowe drewniane projekty

Wiadomo, że gotowe projekty wiaty garażowej drewnianej wymagają odrobinę większych nakładów finansowych. W zamian zyskujesz jednak czas i pewność wytrzymałości konstrukcji. Jeśli jednak nadal wolisz samodzielnie wykonać wiaty samochodowe drewniane, możesz zaopatrzyć się w gotowe elementy do samodzielnego złożenia. Dzięki temu znacznie ułatwisz i skrócisz sobie pracę. Taka drewniana wiata z gotowego projektu to również satysfakcjonująca, samodzielnie wykonana budowla.Autor: Maciek z Meblobranie.pl
Zostaw komentarz:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu..

Bądź pierwszy! Powiedz nam co myślisz!

Wszystkie treści wykorzystywane na blogu są objęte prawem autorskim i ich jakiekolwiek wykorzystywanie jest zabronione!