Aranżacja tarasu: styl toskański czy prowansalski?

Taras to w okresie letnim serce domu, przejmujące obowiązki tradycyjnie przypisane salonom. Tu odpoczywamy, spotykamy się na kawie czy spędzamy czas z rodziną. W jakim stylu urządzić taras, by odpowiednio spełniał swoje funkcje? Dziś rozważamy wady i zalety dwóch klasycznych stylów urządzania tarasu – toskańskiego i prowansalskiego.

Aranżacja tarasu: styl toskański czy prowansalski?

Aranżacja tarasu: styl toskański czy prowansalski?

Jeszcze do niedawna przydomowe tarasy nie były urządzane ze specjalną pieczołowitością. Obecnie jednak doceniamy zalety odpowiednio urządzonych tarasów i balkonów. W wyborze stylu warto zainspirować się wzorcami, w których przebywanie na tarasie stanowi nieodłączną część stylu życia. Zarówno w Toskanii, jak i Prowansji, przyjazny klimat pozwala na spędzanie znacznej części roku na świeżym powietrzu, można więc powiedzieć, że mieszkańcy tych regionów mają do perfekcji opracowane sposoby na aranżację przydomowych tarasów. Czym się różnią style aranżacyjne kojarzone z tymi regionami i jak wykorzystać je w swoim domu?

Aranżacja tarasu w stylu toskańskim

Wyobraźmy sobie słoneczną willę w środkowych Włoszech, położoną nad morzem Śródziemnym. Taras jest odpowiednio osłonięty, by nie dopuścić zbyt wiele silnego słońca do wypoczywających. Stoją tu wygodne siedziska i duży stół – zestaw, który pozwala na spędzenie na świeżym powietrzu każdego momentu dnia, zarówno w czasie wypoczynku, jak i spożywania posiłku. Na co zwrócić uwagę przy wyborze tego typu zestawu?

Aranżacja tarasu: styl toskański czy prowansalski?

Przede wszystkim na eleganckie wzornictwo. Włosi lubią meble z kategorii luksusowych, łączące w sobie dobry design, funkcjonalność, wygodę i elegancję. Sprawdzą się tu zestawy z obszernymi fotelami z technorattanu, wyposażonymi w wygodne poduszki, oraz duże, obszerne stoły. Włosi uwielbiają ucztować na świeżym powietrzu, w tym kraju życie toczy się wokół stołu i dobrego jedzenia.

Aranżacja tarasu: styl toskański czy prowansalski?

Do stołu i foteli musimy oczywiście dobrać odpowiednią osłonę przeciwsłoneczną. Świetnie się tu sprawdzą duże osłony w stylu tradycyjnych markiz czy zadaszenia tarasu, a także duże parasole ogrodowe z wysięgnikiem pozwalającym na dowolne ustawienie czaszy. Wystrój uzupełnijmy o ceramiczne donice z pachnącymi ziołami, które będzie można zerwać w czasie obiadu by dorzucić je wprost do talerza.

Aranżacja tarasu w stylu prowansalskim

Rozległe pola lawendy i doniczki pełne ziół, wiklinowe meble i bielone drewniane stoły – to pierwsze skojarzenia jakie pojawiają się w naszej głowie kiedy myślimy o ciepłej Prowansji. Taras ma służyć do wypoczynku i spotkań, wypicia kieliszka białego wina czy lekkiego drinka w ciepłym wieczornym powietrzu. Wystrój jest trochę romantyczny, w bardzo przytulnym wydaniu. Co sprawdzi się w tej aranżacji?

Aranżacja tarasu: styl toskański czy prowansalski?

Jeśli chodzi o meble najlepszym wyborem będą meble technorattanowe szare lub białe – taki klasyczny komplet idealnie wpasowuje się w klimat. Zestaw powinien być obszerny i wygodny, w klasycznie eleganckim stylu. Uzupełnijmy go o niską ławę, na którą będzie można odłożyć kieliszek czy filiżankę. Duże znaczenie mają ozdobne tekstylia – poduszki i koce, którymi okryjemy się w chłodniejszy wieczór.

Aranżacja tarasu: styl toskański czy prowansalski?

Klimat tarasu w stylu prowansalskim tworzy też oświetlenie – romantyczne latarenki czy proste świece pozwolą uzyskać odpowiedni efekt. Bardzo duże znaczenie mają rośliny. Zadbajmy o dekoracyjne wazony i doniczki i nie zapomnijmy o najważniejszej roślinie w aranżacjach prowansalskich – lawendzie. W doniczkach warto również zasadzić świeże zioła, których zapach wspaniale wpasuje się w letni klimat.

Aranżacja tarasu: styl toskański czy prowansalski?

Przyjrzeliśmy się obu stylom, więc nadszedł czas by zadać sobie pytanie – która aranżacja tarasu lepiej się sprawdzi w naszych warunkach? Elegancki styl włoski będzie idealny na duże tarasy, na których chętnie będziemy się spotykać z rodziną i przyjaciółmi. Obszerne siedziska i duże stoły idealnie się tu sprawdzą. Romantyczny styl francuski można z powodzeniem wykorzystywać również na mniejszych przestrzeniach. Taki taras ma być przede wszystkim klimatycznym miejscem do spokojnego wypoczynku, doskonale sprawdzi się na nim zarówno pojedynczy fotel, jak i duży narożnik ogrodowy – najważniejszym elementem są tu tworzące przytulny klimat dodatki.Autor: Natalia z Meblobranie.pl
Zostaw komentarz:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu..

Bądź pierwszy! Powiedz nam co myślisz!

Wszystkie treści wykorzystywane na blogu są objęte prawem autorskim i ich jakiekolwiek wykorzystywanie jest zabronione!