Balkon francuski – co to jest?

Co to jest balkon francuski? Być może zetknęliście się już wcześniej z tym określeniem, być może słyszycie je po raz pierwszy. Być może nawet macie balkon typu francuskiego w swoim mieszkaniu, ale nie wiecie po prostu, że tak się go określa. Za chwilę wyjaśnimy Wam to pojęcie i wszystko stanie się jasne. A potem damy Wam kilka porad, co z takim oryginalnym balkonikiem zrobić.

typowe balkony francuskie w Paryżu

Balkon francuski – co to jest?

Balkon francuski (balustrada francuska, portfenetr) – rodzaj balkonu ograniczonego jedynie do okna balkonowego i balustrady. Balkon francuski, podobnie jak tradycyjny balkon, umożliwia pełne doświetlenie pomieszczenia, ale nie nadaje się do wykorzystywania w celach rekreacyjnych. Ozdobna balustrada może służyć jako element dekoracyjny elewacji. Balkony francuskie stosowane były już w pałacach okresu baroku, a obecnie rozwiązania tego typu wykorzystywane są często w budownictwie mieszkaniowym.

Na balkon francuski nie da się wyjść czy ustawić na nim mebli ogrodowych. Można za to otworzyć duże, balkonowe okno i podziwiać ze swojego salonu widoki na zewnątrz. Można również ozdobić metalową barierkę roślinami i w ten sposób stworzyć oryginalną ozdobę swojego mieszkania i jednocześnie bloku. Jakie rośliny wybrać na francuski balkon i jak stworzyć z nich ciekawą aranżację? Nad tą kwestią zastanowimy się w kolejnym akapicie.

Współczesny balkon francuski z kwiatami

Rośliny na balkon francuski

Dobór odpowiednich roślin na francuski balkon zależy w pierwszej kolejności od usytuowania naszego balkonu, a w drugiej od jego wymiarów. Barierki mogą bowiem mniej lub bardziej przylegać do okna. Na niektórych balkonach typu francuskiego mamy do dyspozycji niewielką niszę, w której można umieścić większe doniczki ogrodowe, a na innych balkon tworzony jest przez barierkę praktycznie przylegającą do okna – jak widać, określenie co to jest balkon francuski nie jest do końca jednoznaczne.

Jeśli mamy do dyspozycji niewielki parapet, możliwe że będziemy w stanie ustawić na nim duże doniczki z krzewami lub niewielkim drzewkami. Wówczas możliwości stworzenia ciekawej aranżacji będą większe. Jeśli jednak możemy skorzystać tylko z barierki, w zawieszonych na niej doniczkach posadźmy oprócz klasycznych kwiatów jakąś roślinę pnącą lub roślinę kaskadową. Dzięki nim uzyskamy bardzo ciekawy efekt – rośliny będą dosłownie spływać w dół barierki.

Balkon francuski uzupełniony doniczkami

Dobór konkretnych gatunków zależy – jak już wspomniałam – od usytuowania balkonu. Jeśli nasz balkon francuski położony jest po południowej stronie budynku, możemy posadzić na nim jedynie rośliny odporne na duże promieniowanie słoneczne. Z kolei przy oknie od strony północnej, powinniśmy umieścić cieniolubne rośliny na zacieniony balkon. Nieco bardziej uniwersalne są francuskie balkony umieszczone od strony wschodniej lub zachodniej. Warunki świetlne przy oknach wychodzących w tych kierunkach odpowiadają większości gatunków roślin.

***

Teraz już wiecie co to jest balkon francuski. Co sądzicie o takim sposobie wykończenia mieszkania czy domu? Czy to praktyczny i ładny element architektoniczny?Autor: Natalia z Meblobranie.pl
Zostaw komentarz:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu..

Bądź pierwszy! Powiedz nam co myślisz!

Wszystkie treści wykorzystywane na blogu są objęte prawem autorskim i ich jakiekolwiek wykorzystywanie jest zabronione!