Meble na balkon z palet

W ostatnim czasie dużą popularnością cieszą się meble na balkon z palet. Jest to nie tylko duża oszczędność, ale także modne rozwiązanie, które nada przestrzeni niepowtarzalny charakter. Takie meble można także wykonać samodzielnie.

jaką farbą pomalować stolik z palety

Meble z palet – balkon w nowoczesnym stylu

Dotychczas palety po użyciu zajmowały tylko miejsce w magazynach lub innych pomieszczeniach składowych. Mogły posłużyć jedynie jako opał, ponieważ nie było już dla nich innego zastosowania. Obecnie możemy dać im drugie życie.

Stolik, ławka, czy sofa z palet na balkon służą teraz za niezwykłą dekorację. Dzięki temu, że recykling drewnianych palet jest popularnym trendem ostatnich lat, można je spotkać na prawie każdym tarasie i balkonie. Moda na zero waste zdecydowanie sprzyja środowisku.

Dużą zaletą takich mebli jest ich niska cena. Koszt jednej europalety mieści się w granicach 25 – 40 złotych a do budowy większości konstrukcji wystarczą 2 – 3 sztuki. Można również wykorzystać palety używane, co jeszcze obniży koszta i tak już taniego materiału.

Sofa z palet na balkon, a ekologia i recykling

Meble z europalet na balkon są modnym, ale przede wszystkim ekologicznym rozwiązaniem. Własnoręcznie wykonane stoliki, ławy i miejsca siedzące są na pewno efektowne i przyjazne środowisku.

Dają szansę na drugie życie przedmiotom, które na pierwszy rzut oka do niczego się już nie nadają. Dzięki temu, że są tworzone od początku do końca samodzielnie, ma się wpływ na każdy aspekt ich wyglądu.

Jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia, ponieważ sposobów na umeblowanie balkonu czy tarasu jest nieskończenie wiele. W zależności od wielkości oraz ilości posiadanych materiałów można stworzyć różne elementy, które razem skomponują się w idealną całość.

meble z palet balkon

Jak zrobić meble z europalet na balkon?

Wykonując meble z palet na balkon, w pierwszej kolejności należy dokładnie sprawdzić, czy materiał nie posiada żadnych luźnych elementów. Ewentualne podniszczenia trzeba koniecznie naprawić poprzez przymocowanie ich przybijajanie z powrotem na miejsce.

Następnym krokiem jest szlifowanie. Drewno z używanej wcześniej palety nie jest gotowe do tego, by być estetycznym meblem ze względu na to, że nie ma gładkiej powierzchni. Wymaga ono pracy z papierem ściernym lub szlifierką.

W tym miejscu najlepiej jest pokryć drewno środkiem do gruntowania mebli, który ma właściwości antypleśniowe. Następnie można polakierować mebel lakierem do drewna.

Meble z palet – czym pomalować i jak ozdobić?

Meble można budować z małych palet, które swoim wyglądem już przypominają stylowe pufy. Połączone odpowiednio utworzą fotele z oparciami lub ławy. Z większych palet natomiast powstaną duże elementy. Są to między innymi ławki, sofy i kanapy.

Meble z palet mogą być udekorowane w prosty sposób. Nie potrzebują do dekoracji niczego więcej poza farbą, materacem i poduszkami. Miękkie elementy na gotowych, zbitych paletach zapewnią komfort i umilą czas spędzany na tarasie, czy balkonie.

Wzorów i kolorów materiałów dostępnych w internecie jest bardzo wiele, dlatego każdy znajdzie dla siebie coś odpowiedniego. Materiał, którym będą pokryte poduchy, musi być jednak przeznaczony do użytku zewnętrznego. Poza tym nie ma żadnych ograniczeń co do wzoru ani kolorystyki, tak by każdy mógł urządzić swoją przestrzeń według własnego gustu.

meble z palet czym pomalować

Meble z palet – jaka farba i jak ją nałożyć?

Zaczynając malowanie drewnianych elementów należy upewnić się, czy szlifowana wcześniej powierzchnia przeznaczona do malowania na pewno jest sucha i czysta.

  • Na początek najlepiej jest pokryć ją specjalnymi preparatami gruntującymi, dzięki którym nakładana później emalia będzie dobrze przylegać do drewna i, w późniejszym czasie, nie będzie odchodzić.
  • Meble z palet na balkon można jedynie zaimpregnować i pokryć bezbarwnym lakierem. Zachowa on kolor drewna, z którego jest zrobiona paleta i nada elementom naturalny charakter.
  • Do aplikacji farb dobrze sprawdzi się wałek gąbkowy. Pozwoli on rozprowadzić farbę w estetyczny sposób. By otrzymać oczekiwany kolor, zapewne będzie konieczne nałożenie kilku warstw produktu.

Jaką farbą pomalować stolik z palety?

Zastanowić się jednak można, robiąc samodzielnie meble z palet, czym pomalować je i jaka farba dobrze się sprawdzi. W tej kwestii zdecydowaną popularnością cieszy się teraz kolor biały. Meble w tym odcieniu mają nowoczesny charakter i rozświetlają miejsce, w którym się znajdują.

Taras i balkon rozjaśnią też meble we wszystkich jasnych, delikatnych i pastelowych kolorach. Takie barwy można spokojnie ze sobą mieszać. Na przykład do puf w kolorze jasnej zieleni idealnie będzie pasować sofa w delikatnym odcieniu żółci.

Jaką farbą pomalować stolik z palety? W tym zestawie na pewno sprawdzi się on w lekkim kolorze. Sposobów na pomalowanie mebli z palet jest naprawdę wiele i wszystko zależy od indywidualnego gustu i upodobań właściciela.


Polecamy inspiracje:

Autor: Maciek z Meblobranie.pl
Zostaw komentarz:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu..

Bądź pierwszy! Powiedz nam co myślisz!

Wszystkie treści wykorzystywane na blogu są objęte prawem autorskim i ich jakiekolwiek wykorzystywanie jest zabronione!