Budowa szklarni przydomowej – sposób na własne zdrowe warzywa

Warzywa i owoce pełnią ważną funkcję w naszej diecie. Aby służyły zdrowiu, powinny pochodzić ze sprawdzonych źródeł. Dlaczego jednak nie wyhodować ich samemu? Do tego celu doskonale nada się przydomowa szklarnia ogrodowa, która zapewni roślinom optymalne warunki do wzrostu i ułatwi pielęgnację nawet wymagających odmian.

szklarnia przydomowa budowa

Zalety przydomowej szklarni ogrodowej

Przyjemność z tworzenia i pracy w przydomowej szklarni to jej główne walory, ale co poza tym ma do zaoferowania szklarnia ogrodowa? Przede wszystkim tworzy ona odpowiedni dla roślin mikroklimat, chroni je przed niesprzyjającymi zmiennymi warunkami atmosferycznymi, charakterystycznymi dla naszej szerokości geograficznej. Dzieje się tak dzięki maksymalnemu wykorzystaniu przez szklarnię światła i ciepła słonecznego. Dzięki temu rośliny są zabezpieczone, a okres ich wegetacji znacznie się wydłuża.

szklarnia ogrodowa budowa

W praktyce oznacza to, że możemy uprawiać warzywa, owoce czy kwiaty również zimą. Umożliwia to ogrodowa szklarnia ogrzewana. Jest ona idealnym miejscem do uprawy sałaty, rzodkiewki, ogórka, pomidora, papryki, a nawet arbuza. W szklarni można hodować również rośliny ozdobne, takie jak goździki, pelargonie czy begonie, które później przyozdobią nasz balkon lub taras. Ponadto do uprawy w szklarni świetnie nadają się róże, dalie, a nawet storczyki.

Jednym z wielu pozytywnych aspektów, o którym wiele osób zapomina, są walory estetyczne. Szklarnia ogrodowa powinna być nie tylko praktyczna, ale może być pięknym elementem ogrodu czy działki.

szklarnia ogrodowa jak zrobić

Projekt szklarni ogrodowej

Co wybrać — szklarnię ogrodową czy zwykły tunel foliowy? Gdzie powinna znajdować się szklarnia — w przydomowym ogródku czy może na działce? Z jakiego materiału powinna być wykonana? Należy rozważyć wszystkie za i przeciw, ponieważ odpowiedź na powyższe pytania rzutuje na wady i zalety sposobu późniejszej uprawy. Projekt oraz wcześniejsze zebranie informacji na wyżej wymienione tematy na pewno nie tylko ułatwi podjęcie decyzji. Pozwoli również dobrać metody do rodzaju uprawy roślin bez zbędnych zabiegów.

W praktyce oznacza to, że jeśli wybór padnie na ogrodową szklarnię ogrzewaną, uprawa warzyw, owoców czy kwiatów będzie możliwa również zimą. Poza tym bardzo ważna jest lokalizacja. Szklarnia powinna być postawiona w nasłonecznionym miejscu zgodnie z kierunkiem północ–południe. Ponadto, przy wyborze usytuowania szklarni powinno się zwrócić uwagę na (zbyt dużą) wilgotność gleby oraz brak możliwości podmycia jej przez wodę.

budowa małej szklarni

Tunel foliowy a szklarnia – jak zrobić?

Tunel jest prostszym rozwiązaniem, ponieważ jego konstrukcja oparta jest na rurkach z metalu lub tworzywa sztucznego. Kiedy się je ze sobą połączy, formują one „szkielet”, który okrywa się folią. Owa konstrukcja kumuluje ciepło w równie dobrym stopniu co szklarnia. Jego minusem jest brak opcji upraw całorocznych, co ma miejsce przypadku szklarni. Tunel jest co prawda przyjaźniejszy dla kieszeni, ale folia, z którego jest wykonany, jest mniej odporna na działania pogody niż szklarnia. Może się to odbić na kondycji roślin w nim hodowanych.

jak zrobić szklarnie

Wiele udogodnień technicznych, takich jak systemy nawadniające czy cieniówki w formie zawiesiny, są przeznaczone do zarówno do tuneli, jak i do szklarni, chociaż wybór technologii do tych ostatnich jest o wiele bogatszy. Natomiast jeśli chodzi o nawożenie, to tutaj szala przechyla się na stronę tunelu, który pod tym względem jest praktyczniejszy i bardziej ekonomiczny. Można go łatwo przestawić w inne miejsce na następny sezon, wykonując w tym miejscu wcześniej standardowe nawożenie doglebowe, gdzie w przypadku szklarni nie ma tej mobilności.

Wielu osobom może się wydawać, iż budowa szklarni ogrodowej to wyższa szkoła jazdy. Nic bardziej mylnego! W sklepach ogrodniczych dostępne są szklarnie w częściach gotowych do złożenia, więc bez problemu można wykonać ją samemu. Trzeba się liczyć z tym, że szklarnia, która ma nam posłużyć na lata, to rozwiązanie profesjonalne, które wymaga odrobiny więcej wysiłku.

jak zbudować szklarnie

Budowa szklarni krok po kroku

Jak zbudować szklarnię na pomidory? Zanim zabierzemy się budowę szklarni przydomowej, pamiętajmy o dopełnieniu formalności z tym związanych. W zależności od tego, jak długo będzie użytkowana konstrukcja, można wybudować ją na fundamentach lub bez nich. Słupy, które korelują z płytami, są ich najczęstszymi formą. Innym fundamentem jest kilkunastocentymetrowa wlewka betonowa. Zaleca się także zwrócić uwagę na podłoże oraz kupno odpowiednich mat pod planowaną uprawę roślin.

Jeśli chodzi o rodzaje szklarni, to mamy do wyboru materiał, z jakiego może być wykonana, czyli: aluminium, stal, szkło polistyrenowe, szyby ze szkła krzemionkowego, płyty poliwęglanowe lub drewno. Ten ostatni surowiec dobrze komponuje się z altanami lub innymi elementami ogrodu, jest bardzo estetyczny. Najlepiej pasuje do małych, ogrodowych szklarni. Natomiast drewniana konstrukcja wykończona folią jest najprostsza do samodzielnego wykonania oraz najkorzystniejsza dla naszego portfela. Do większych konstrukcji zaleca się jednak pomoc osób trzecich.Autor: Maciek z Meblobranie.pl
Zostaw komentarz:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu..

Bądź pierwszy! Powiedz nam co myślisz!

Wszystkie treści wykorzystywane na blogu są objęte prawem autorskim i ich jakiekolwiek wykorzystywanie jest zabronione!