Tunele foliowe – kupić czy zrobić samemu?

Tunel foliowy ogrodniczy – lepiej kupić czy wykonać samodzielnie? Wiele osób z pewnością zadaje sobie to pytanie. Łatwiej będzie na nie odpowiedzieć, kiedy dokładnie przeanalizujemy wady i zalety obu rozwiązań.

Metalowy tunel ogrodniczy - zawartość paczki. Tunele foliowe drewniane

Tunele foliowe ogrodnicze – najlepsza osłona dla roślin

Tunele foliowe w ostatnich latach zyskują na popularności. Nic dziwnego – zapewniają naszym sadzonkom najlepsze warunki do rozwoju i wydłużają okres wegetacji. Chronią je też przed kapryśną pogodą – nagłymi zmianami temperatur czy silnymi ulewami. Wiele osób decyduje się na samodzielne skonstruowanie tunelu ogrodowego. Możliwości są dosyć szerokie – za chwilę przyjrzymy się im bliżej. Można też kupić gotowy tunel foliowy oparty na rurkach PCV lub stelażu metalowym. Zanim podejmiemy decyzję rozważmy wszystkie za i przeciw.

Małe tunele foliowe ogrodnicze - tunel Lemar pełen młodych sadzonek

Jak samodzielnie zrobić tunel foliowy?

Większość osób decydujących się na samodzielne stworzenie tunelu foliowego ogrodowego kieruje się ceną – teoretycznie taka konstrukcja powinna być tańsza. Oszczędność wynika głównie z tego, że tworząc amatorski tunel ogrodniczy wykorzystujemy to, co mamy w domu. Konstruowanie tunelu foliowego trzeba zacząć od wybrania odpowiedniego miejsca. Dobrze, żeby taki tunel ogrodowy znajdował się blisko zabudowań, które osłonią go przed wiatrem. W praktyce jednak wiele osób stawia amatorskie foliaki na odsłoniętym polu.

Z czego zrobić tunel foliowy - tunel foliowy z drewna własnej produkcji

Do stworzenia stelażu amatorskiego tunelu foliowego ogrodniczego najczęściej wykorzystuje się stare rurki metalowe, nieużywane stalowe pręty itp. Można też kupić tego typu elementy. W tym celu najlepiej odwiedzić złomowisko – jeśli kupimy rurki w sklepie ogrodniczym koszty mogą okazać się wyższe od kupienia gotowego tunelu. Do skonstruowania stelażu możemy też wykorzystać rurki PCV – różnice między tymi stelażami opisywaliśmy już w tekście „Tunele ogrodnicze – krótki test stelaży”.

Z czego zrobić tunel foliowy - szklarnia ze starych okien

Po zaplanowaniu konstrukcji naszego tunelu foliowego ogrodniczego możemy przystąpić do jego montażu. Własnoręcznie stworzony stelaż warto w miarę możliwości wzmocnić, by zwiększyć jego odporność na warunki atmosferyczne. Folię na tunel – do pokrycia konstrukcji – najlepiej kupić w sklepie ogrodniczym. Dowiedzmy się, czy jest to folia nadająca się do wykorzystania jako pokrycie tunelu foliowego, i na ile sezonów jest przeznaczona. Przy wyborze folii na tunel ogrodowy powinniśmy kierować się jej grubością, kolorem i tym czy ma zbrojenie.

Z czego zrobić tunel foliowy - szklarnia z okien

Jeśli trafi nam się okazja, możemy też spróbować stworzyć konstrukcję inną niż tradycyjny tunel foliowy. Wiele osób wykonuje amatorskie szklarnie ogrodowe ze starych okien. Najlepsze do tego celu są oczywiście okna drewniane, które łatwo jest połączyć ze sobą za pomocą gwoździ, kilku deseczek i młotka. Potem pozostaje nam tylko zaizolowanie konstrukcji. Jeśli nie mamy do dyspozycji okien, pozostają nam jeszcze płyty poliwęglanowe, również nadające się do stworzenia domowej szklarni. W tym przypadku jednak koszty konstrukcji znacznie rosną.

Tunele foliowe ogrodowe – gotowe rozwiązania

Gotowe tunele ogrodnicze to znakomity wybór dla osób, które nie mają czasu na samodzielne tworzenie tunelu foliowego lub też po prostu brakuje im zmysłu majsterkowicza. Kiedy kupujemy tunel w sklepie, każdy z elementów konstrukcji zapewniony jest przez producenta. Nie musimy się zastanawiać czy nasza konstrukcja na pewno będzie stabilna albo czy folii wystarczy na pokrycie stelażu. A montaż wykonujemy według instrukcji – łatwo i szybko.

Obrazki pokazują jak krok po kroku zbudować tunel foliowy.

Najczęściej kupowane gotowe tunele foliowe ogrodnicze kosztują około 600-800 zł i dają 18 m2 terenu pod uprawy. Prym wiodą dwa modele: tunel foliowy z rurek PCV firmy Lemar i tunel foliowy metalowy importowany przez firmę Focus Garden. Oba mają wymiary 6 m na 3 m. Pod opisami tych produktów znajduje się zdecydowanie najwięcej komentarzy poprzednich kupujących. Warto do nich zajrzeć, by przekonać się, czy produkt warty jest swojej ceny.

***

Po przeanalizowaniu procesu samodzielnego montażu tunelu ogrodniczego i rozważeniu zalet zakupu gotowego tunelu foliowego przychodzi pora na pytanie – lepiej wykonać tunel ogrodowy samodzielnie czy kupić gotowy? Jesteśmy ciekawi Waszej opinii :) Zachęcamy do udziału w naszej sondzie, a jeśli macie ochotę szerzej podzielić się z nami swoim zdaniem – do pozostawienia komentarza.

Lepiej wykonać tunel samodzielnie czy kupić gotowy?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...


Autor: Natalia z Meblobranie.pl
Zostaw komentarz:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu..

Bądź pierwszy! Powiedz nam co myślisz!

Wszystkie treści wykorzystywane na blogu są objęte prawem autorskim i ich jakiekolwiek wykorzystywanie jest zabronione!