Czym wyczyścić plastikowe meble ogrodowe?

Meble ogrodowe z plastiku cieszą się dużą popularnością. Są tanie i lekkie, a ponadto dostępne w ogromnej liczbie kształtów i kolorów. Ich czyszczenie również nie sprawia zwykle kłopotu, chociaż trzeba pamiętać o kilku zasadach. Często wystarczy zainwestować bardzo niewiele czasu i wysiłku, by przywrócić krzesłom czy stolikom z plastiku wygląd, jaki miały w momencie zakupu. Jak wyczyścić meble ogrodowe plastikowe i skutecznie je zabezpieczyć?

Czym wyczyścić plastikowe meble ogrodowe?

Jak wyczyścić plastikowe meble ogrodowe?

Czym wyczyścić plastikowe meble ogrodowe? W zdecydowanej większości przypadków wystarczy użyć po prostu gąbki i ciepłej wody w misce z rozpuszczonym w niej środkiem czyszczącym. Tym detergentem może być mydło, płyn do mycia naczyń, czy nawet odrobina proszku do prania. Namoczoną w takiej substancji gąbką dokładnie myjemy nasz mebel, a następnie spłukujemy mydliny wodą. Po wszystkim warto również dokładnie osuszyć krzesło lub stół aby wyeliminować ryzyko zacieków.

Ważne jest jednak, aby nie używać zbyt szorstkiej gąbki, a już w ogóle unikać wersji drucianych. Mogą one naruszyć strukturę plastiku, przez co dany mebel będzie w przyszłości dużo bardziej podatny na uszkodzenia i brud, mogący zbierać się w szczelinach. Jeśli więc problem ten szczególnie leży ci na sercu, zamiast gąbki warto użyć ściereczki z mikrofibry. W tym przypadku ma się pewność, że nawet mocniejsze przyciśnięcie jej do mebla nie przyczyni się do powstania rys.

Jak wyczyścić plastikowe meble ogrodowe?

Ochrona plastikowych mebli ogrodowych

Często jednak możemy uniknąć zastanawiania się jak wyczyścić plastikowe meble ogrodowe, jeżeli będziemy odpowiednio o nie dbać. Plastik jest co prawda materiałem dość odpornym i łatwym w utrzymaniu, jednak nawet on ma swoje ograniczenia.

Po pierwsze, jeżeli mamy meble ogrodowe o żywych kolorach, powinniśmy unikać wystawiania ich na światło słoneczne przez zbyt długi czas. Kolory mogą bowiem zblednąć. Dlatego, jeżeli nie będziemy ich używać przez kilka dni, dobrym pomysłem jest chociażby najprostsze schowanie ich pod drzewo.

Warto również co jakiś czas obejrzeć swoje meble pod kątem występowania w nich pęknięć, zadrapań i innych uszkodzeń. Uchroni nas to nie tylko przed przykrą sytuacją, w której krzesło rozjeżdża się pod nami lub naszymi gośćmi, a ze stolika spadną wszystkie posiłki i napoje na nim położone. Odpowiednio wczesne rozpoznanie usterek i defektów to odkrycie, gdzie może zbierać się brud. Dzięki temu uzyskamy okazję, aby zapobiec niekomfortowym sytuacjom, zamiast się z nimi zmagać w przyszłości.

Jak wyczyścić meble ogrodowe plastikowe?

Czyszczenie mebli ogrodowych na bieżąco

Po drugie, unikamy zacieków. W sytuacji, gdy na krzesło czy stolik wyleje się jakiś płyn, lub choćby spadnie intensywny deszcz, najlepiej osuszyć mebel na bieżąco – po co bowiem skazywać się na szorowanie w przyszłości, skoro dużo łatwiej jest zadbać o czystość od razu. Ścieranie mokrej plamy jest w końcu o wiele prostsze niż pozbywanie się zacieków.

Jeżeli jakiś mebel jest nam szczególnie drogi, możemy go również nawoskować. To rozwiązanie sprawi, że jego odporność na brud zwiększy się, samo czyszczenie będzie również dużo prostsze.

Jak zabezpieczyć meble ogrodowe plastikowe?

Być może jesteś osobą, która lubi styl retro. Jeśli tak, warto pomyśleć o położeniu na stolik ceraty, a na krzesło – pokrowca. Jest to co prawda stylistyka, która obecnie nie jest popularna, ale kładąc ceratkę zadbasz zarówno o czystość stolika, jak i o oryginalny wygląd własnego ogrodu. Dzięki temu nie będziesz musiał się zastanawiać czym wyczyścić plastikowe meble ogrodowe, bo po prostu nie będą one wymagały czyszczenia. Poza tym dają one dużo większe możliwości personalizacji swoich mebli, poprawiają również komfort ich użytkowania.

Jak wyczyścić meble ogrodowe plastikowe

Czy warto czyścić plastikowe meble ogrodowe?

Jeśli jesteś osobą oszczędną i praktyczną, dobrze wiesz, że niska cena mebli z plastiku nie jest wymówką, aby nie dbać o ich estetyczny wygląd. Po co wymieniać krzesło czy stolik, skoro przysłowiowa “woda i mydło” jest w stanie nadać mu nowe życie? Tylko osoba niedbająca o swój portfel i środowisko może pytać “po co zastanawiać się jak wyczyścić meble ogrodowe plastikowe, skoro za kilkadziesiąt złotych mogę sobie kupić nowe?”. Może i tak, jednak kupowanie co roku nowych stolików i krzeseł jest drogą donikąd. Odpady takie nie znikną przecież w magiczny sposób, będą zalegać na wysypisku śmieci i rozkładać się na nim przez kilkaset lat. Dobrze jest więc dbać o meble z plastiku, by nie generować co sezon nowych odpadów z tego materiału.Autor: Maciek z Meblobranie.pl
Zostaw komentarz:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu..

Bądź pierwszy! Powiedz nam co myślisz!

Wszystkie treści wykorzystywane na blogu są objęte prawem autorskim i ich jakiekolwiek wykorzystywanie jest zabronione!