Odlewy żeliwne ławki – na co zwrócić uwagę?

Czym charakteryzuje się idealna ławka? Przede wszystkim komfortem użytkowania i estetycznym wyglądem. Ławki z żeliwnymi elementami cieszą się dużą popularnością. Nic dziwnego – połączenie drewna z żeliwem prezentuje się niezwykle elegancko i jest odpowiednie w wielu przestrzeniach. Na co zwrócić uwagę, wybierając odlewy żeliwne do ławki? Czym charakteryzuje się żeliwo? Czy elementy żeliwne są lepsze od stalowych albo drewnianych? Warto zgłębić temat i wybrać ławkę idealną!

Odlewy żeliwne ławki

Porównanie nóg żeliwnych do ławki – różne sposoby malowania

Czy ławka żeliwna jest dobrym wyborem?

Poza walorami estetycznymi żeliwo ma wiele innych zalet, które przekonują do wyboru tego materiału. Jest to stop żelaza i węgla, często również z krzemem, fosforem, siarką albo manganem. To nie tylko gustowne, ale także wytrzymałe tworzywo. Ławka żeliwna świetnie sprawdzi się zarówno w prywatnych ogrodach, jak i w przestrzeni publicznej. Eleganckie ławki wyposażone w żeliwne podłokietniki i starannie wykończone nogi doskonale dopełnią krajobraz parku czy rynku. Wybór nóg żeliwnych jest bardzo duży: od tych prostych, po bardziej skomplikowane modele ozdobione złożonymi koronkami i wzorami.

Rodzaje nóg do ławek – który wybrać?

O tym, czy ławka będzie wygodna, decyduje jej model oraz wymiary. Duże znaczenie ma także tworzywo, z którego mebel został wykonany. Nogi żeliwne do ławek są oferowane w najróżniejszych kształtach, dzięki czemu możemy zadecydować o charakterze ławki. Niezmienną popularnością cieszą się eleganckie nogi z koronkowymi zdobieniami. Wybierając ten element, należy jednak zwrócić uwagę nie tylko na estetykę. Szukając nóg do ławki, warto kierować się miejscem, w którym ma ona służyć. Aby nogi ławki spełniały swoją funkcję, powinny mieć odpowiednią wysokość oraz wytrzymałość. Zbyt lekkie nogi nie utrzymają ciężaru siedzących na ławce osób i nie posłużą wystarczająco długo. Waga nóg ławki do prywatnego ogrodu powinna wynosić około 7 kilogramów, zaś takiej przeznaczonej do użytku publicznego nawet dwa razy więcej. Lżejsze nogi mogą nie zapewnić wystarczającego poziomu bezpieczeństwa.

Jak sprawdzić jakość odlewów żeliwnych?

Warto sprawdzić, w jaki sposób pomalowano odlewy żeliwne ławki którą chcemy zakupić. Jeżeli zanurzeniowo, lepiej z niego zrezygnować – to bardzo powierzchowna metoda malowania, która nie gwarantuje trwałości koloru. Dużo skuteczniejszym sposobem jest malowanie proszkowo, dzięki któremu kolor nałożony jest równomiernie i utrzymuje się przez wiele lat. Innym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, jest jakość stopu żeliwa. Szukając idealnych odlewów na ławki ogrodowe, można znaleźć te wykonane ręcznie lub maszynowo. Odlew maszynowy charakteryzuje się większą trwałością. Odlew powinien być także odpowiednio zabezpieczony przed korozją, dzięki czemu będzie utrzymany w dobrym stanie przez wiele lat. Warto dowiedzieć się, czy rozważany model żeliwa był zabezpieczony cynkowaniem ogniowym – to najpopularniejsza metoda, zapewniająca skuteczność przez dekady. Jeśli tego nie dopilnujemy, nawet najpiękniejszy model ławki nie będzie się dobrze prezentował.Autor: Meblobranie
Zostaw komentarz:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu..

Bądź pierwszy! Powiedz nam co myślisz!

Wszystkie treści wykorzystywane na blogu są objęte prawem autorskim i ich jakiekolwiek wykorzystywanie jest zabronione!