Gotowy projekt altany ogrodowej – czy warto?

Altana ogrodowa to bardzo funkcjonalna i przydatna konstrukcja. Możemy w niej wypocząć nawet podczas deszczu, wygląda estetycznie, przydaje się również do trzymania w niej narzędzi ogrodniczych. Stolarze i majsterkowicze z pewnością wykonają ją samodzielnie, dla pozostałych osób pozostaje opcja skorzystania z gotowych projektów altan ogrodowych.

Winchester drewniana altana ogrodowa projekt

Zazwyczaj całościowo koszt samodzielnego wykonania altany ogrodowej jest niższy niż skorzystanie z gotowego projektu. Musimy jednak uwzględnić kupno i transport materiałów, potrzebne nam również będą specjalistyczne narzędzia. Znane jest również przysłowie “czas to pieniądz”, więc jeśli majsterkowanie nie jest naszym hobby, czas poświęcony na budowę również musimy liczyć w kategoriach wydatku.

Drewniane altany ogrodowe projekty do wyboru

Podczas budowania altany sami musimy wybrać, według jakiego projektu będziemy ją konstruować. To na naszych barkach spoczywać będzie odpowiedzialność za szczegóły konstrukcyjne zapewniające jej trwałość i wygodę.

Przykładowo musimy zadbać o odpowiednie pochylenie dachu – zbyt płaski może bowiem sprawić, że zapadnie się on od ciężaru śniegu w porze zimowej, zbyt stromy niepotrzebnie zwiększa koszty budowy. Podczas budowy drewnianej altany ogrodowej powinniśmy mieć również na uwadze nasze bezpieczeństwo – będziemy musieli w końcu chodzić po drabinach, być może również przycinać deski na pile tarczowej. Jeden nieuważny ruch i nieszczęście gotowe, warto więc dobrze mierzyć siły na zamiary.

Z drugiej jednak strony satysfakcja z korzystania z własnoręcznie zbudowanej altany ogrodowej, spędzanie w niej czasu z własną rodziną, przyjaciółmi czy dziećmi może być dobrą nagrodą za nasz trud. Jeżeli również lubisz odpowiedzialną pracę na świeżym powietrzu, z pewnością czas poświęcony na samodzielnym wykonywaniu projektu, a następnie budowie, może sprawić mnóstwo radości.

Edwardian altana na działkę projekt

Potencjał gotowej drewnianej altany ogrodowej

Jeśli jednak nie czujemy się pewnie jako budowniczy, możemy oprzeć się o gotowe projekty. Wówczas, bez troski o szczegóły konstrukcyjne sami będziemy mogli określić, jakie rozwiązanie stanie w naszym ogrodzie. Czy będzie to modna altana 4×4? A może preferujemy wariant prostokątny? Mamy do wyboru tyle gotowych projektów, że stawiając we własnym ogrodzie altanę, altankę czy wiatę, ograniczeni jesteśmy wyłącznie przez naszą wyobraźnię.

Podczas wyboru gotowego projektu altany ogrodowej powinniśmy wziąć pod uwagę naszą wygodę i poczucie piękna. Jeśli mamy swój ulubiony rodzaj drewna sprawdźmy, czy istnieje projekt, który umożliwia na jego zastosowanie. Czy altana ogrodowa drewniana nie będzie za niska albo za wysoka? Czy wolimy rozwiązanie z drzwiami, czy bez? Pytań jest mnóstwo, widać więc, że nawet przy wyborze gotowego projektu altany ogrodowej skazani jesteśmy na podejmowanie wielu decyzji. Nie warto jednak podchodzić do nich pochopnie, nasza altana czy wiata posłużyć nam w końcu powinna przez wiele lat.

Rimini altana prostokątna projekt

Altana ogrodowa drewniana projekt szczegółowy

Szczegóły konstrukcyjne stoją oczywiście po stronie dostawcy projektu i wykonawcy, jednak również my możemy upewnić się we własnym zakresie, czy rozwiązanie nam zaproponowane gwarantuje trwałość oraz łatwość utrzymania altany w czystości i dobrym stanie technicznym. Nie bójmy się pytać – w końcu ktoś, kto wykonuje gotowy projekt altany ogrodowej, bierze nasze pieniądze, odpowiedzialny jest przez to za dostarczenie nam produktu dokładnie takiego, jak oczekujemy.

Jeśli chcielibyśmy dowiedzieć się, jaką farbę najlepiej kupić do naszej wiaty, jaki impregnat do drewna wybrać, na co warto zwracać uwagę przy użytkowaniu budowli – mamy idealną okazję, by dowiedzieć się tego wszystkiego z pierwszej ręki, u specjalistów z dużym doświadczeniem.

W przypadku altany czy wiaty na działkę warto również wziąć pod uwagę jej ochronę. Oczywiste jest, że nie przebywamy na działce cały czas. Zabezpieczenia zarządcy ogródków działkowych nie zawsze chronią nasz dobytek przed podejrzanymi osobnikami, mogącymi ukraść dobytek zostawiony w naszej altance, albo przynajmniej nocować w niej i być może spożywać tam alkohol. Ważne będą odpowiednio wytrzymałe drzwi, konieczne będzie również zabezpieczenie okien.

Vivaldi wiaty ogrodowe drewniane projekty

Gotowe projekty altan drewnianych – czy warto?

To, czy zbudujemy altanę samodzielnie, czy też skorzystamy z gotowych projektów, zależy wyłącznie od nas. Weźmy pod uwagę własne umiejętności, ilość wolnego czasu, wygodę i przede wszystkim zainteresowania. W końcu nie każdemu samodzielne wymyślanie koncepcji, szkiców, pomysłów oraz późniejsza stolarka sprawia przyjemność. Jeśli lubisz tego rodzaju prace, gotowy projekt drewnianej altany będzie ci niepotrzebny. Z kolei, jeśli nie lubisz tych form aktywności, pozwoli on cieszyć ci się wygodną i funkcjonalną wiatą bez konieczności wgłębiania się w szczegóły architektoniczne. Ograniczysz się tylko do określenia, czy wolisz wiaty prostokątne, czy 4×4 oraz wybrania innych detali. Całą resztą będzie zajmował się specjalista.Autor: Maciek z Meblobranie.pl
Zostaw komentarz:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu..

Bądź pierwszy! Powiedz nam co myślisz!

Wszystkie treści wykorzystywane na blogu są objęte prawem autorskim i ich jakiekolwiek wykorzystywanie jest zabronione!