Jak konserwować meble ogrodowe?

Zbliża się sezon letni, a co za tym idzie – pora na porządki w przydomowych ogródkach! Warto zadbać o nasze meble ogrodowe, aby mogły nam służyć długo i szczęśliwie… Tylko jak się do tego zabrać? Nie ma jednej recepty – wszystko zależy od tego, z czego wykonane są nasze meble tarasowe. Dlatego też dziś przyjrzymy się, jak konserwować meble ogrodowe poszczególnych typów i rodzajów.

Jak konserwować składane meble ogrodowe drewniane Kennedy

Meble ogrodowe drewniane

Modele z rodzimych gatunków drzew w większości są zaimpregnowane, a następnie polakierowane lub pomalowane farbą tworzącą powłokę wodoodporną.

Jesienią myjemy je, starannie suszymy i przenosimy do suchego pomieszczenia, w którym temperatura jest niska, ale nie spadnie poniżej 0°C.  Nie należy przykrywać ich szczelnie folią. Wiosną zaś, przed użyciem mebli w ogrodzie, szlifujemy i malujemy deski lub lakierujemy miejsca ewentualnych pęknięć powłoki.

Jeśli jednak meble ogrodowe drewniane wykonane są z surowego drewna krajowego, przed umieszczeniem w ogrodzie trzeba pokryć je olejem (np. za pomocą pędzla). Zabieg powtarzamy (po oczyszczeniu) przed schowaniem mebli na zimę, a jeśli wyda się to potrzebne, także w trakcie sezonu.

Meble z drewna egzotycznego (teak, meranti, dąb malezyjski) nie wymagają specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych, ale należy pamiętać, że nieco szarzeją (zwłaszcza jeśli pozostaną na zimę na zewnątrz).

Jeżeli pragniemy, by drewno zachowało żywą barwę, meble lub ich elementy trzeba wyczyścić specjalnym preparatem i pokryć olejem do drewna egzotycznego. Raz wykonany zabieg będziemy musieli powtórzyć dwa-trzy razy w roku (zawsze po zakończeniu sezonu).

Nowoczesne meble technorattanowe LIGURITO VI Brown Elite & Ecru z dodatkowym fotelem

Meble z rattanu i technorattanu

Zestawy z wikliny i rattanu możemy myć środkami czyszczącymi dostępnymi na rynku, na przykład mydłem. Ponieważ materiały te nie są zbyt trwałe, wykonane z nich produkty nawet w sezonie letnim najlepiej ustawiać pod zadaszeniem.

Meble ogrodowe z technorattanu są dużo bardziej odporne od ich naturalnych odpowiedników. Zrobione z różnego rodzaju tworzyw sztucznych meble wystarczy myć ciepłą wodą lub – jeśli są bardzo zabrudzone – wodą z dodatkiem mydła.

Zestaw ALUMINIOWY TECHNORATTANOWY 150/030 Anthracite

Meble ogrodowe metalowe

Zestawy żeliwne są dość odporne na działanie czynników atmosferycznych, ale wymagają oczyszczenia co jakiś czas drucianą szczotką i pokrycia farbą.

Meble aluminiowe, ze względu na wysoką odporność na wpływ czynników atmosferycznych, są często nazywane meblami całorocznymi. Wymagają w zasadzie tylko mycia. Jeśli aluminium łączone jest z innym materiałem, wtedy poszczególne elementy trzeba konserwować osobno – zależnie od materiału z jakiego zostały zrobione.

Meble ogrodowe z plastiku

Meble ogrodowe plastikowe są łatwe w konserwacji. Te z dobrego tworzywa utwardzanego żywicami przetrwają wiele sezonów. Wymagają jedynie mycia, tak często, jak jest to potrzebne, najlepiej ciepłą wodą z mydłem.Autor: Meblobranie
Zostaw komentarz:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu..

Bądź pierwszy! Powiedz nam co myślisz!

Wszystkie treści wykorzystywane na blogu są objęte prawem autorskim i ich jakiekolwiek wykorzystywanie jest zabronione!