Jak urządzić kuchnię z salonem?

Większość mieszkań dostępnych na rynku pierwotnym to klasyczne mieszkania typu M2 – sypialnia plus salon z aneksem kuchennym. Taka przestrzeń często sprawia wiele problemów aranżacyjnych, warto zatem bliżej przyjrzeć się temu jak funkcjonalnie urządzić kuchnię z salonem.

Stół do salonu

Salon otwarty na kuchnię

Obecne trendy w budownictwie mają sprzyjać oszczędności przy jednoczesnym zachowaniu funkcjonalności pomieszczeń. Dlatego właśnie powstała koncepcja połączenia kuchni z salonem, który w mniejszych mieszkania spełnia również rolę jadalni. Wiele osób uważa takie rozwiązanie za niezbyt komfortowe i woli szukać mieszkania z wyraźnym podziałem na część jadalnianą oraz kuchenną. Inni jednak z braku funduszy decydują się na oddzielenie kuchni od salonu, korzystając z takich rozwiązań jak chociażby ścianki działowe lub coraz bardziej popularne luksfery. Najlepszym jednak sposobem na uniknięcie przebudowy mieszkania jest przemyślane połączenie tych dwóch pomieszczeń.

Jak umeblować kuchnię z salonem?

Jak urządzić kuchnię z salonem? Przede wszystkim korzystajmy ze sprawdzonych rozwiązań. Zasada jest prosta – kuchnia i salon muszą być przestronne lub przynajmniej zachować takie wrażenie. Należy unikać aranżacji, w której nasza kuchnia będzie ciężka, przytłaczająca i zagracona zbyt duża ilością dodatków. To samo dotyczy salonu. Skoro nie mamy dużej ilości przestrzeni, to zadbajmy o nią z głową. Meble w kuchni powinny być jasne, a cała aranżacja bardzo minimalistyczna. W najnowszych katalogach kuchennych dominuje biel, czerń i drewno, a więc kontrasty wspomagane dodatkami. Warto podążyć tą drogą i zdecydować się np. na nowoczesny stół kuchenny i białe fronty szafek z czarnymi rączkami, polerowane na wysoki połysk. W popularnych marketach budowlanych znajdziemy mnóstwo ciekawych wzorów i modeli. Naszym celem jest uzyskanie efektu nowoczesności i świeżości. Warto zastanowić się czy wybrać tradycyjne krzesła do kuchni,  czy nieco bardziej uniwersalne i nowoczesne krzesła plastikowe przezroczyste. Górne szafki dobrze zostawić odkryte, czyli bez drzwiczek, dzięki czemu łatwiej będzie można wyeksponować ciekawe dodatki, o których nie sposób zapomnieć przy tego typu aranżacji. Co prawda, coraz więcej osób odchodzi od pomysłu wieszania szafek, jednak w polskich realiach wydaje się to być złym kierunkiem. Kuchnia dla Polaków nadal stanowi centrum spotkań i życia towarzyskiego, dlatego dodatkowe miejsce na talerze, kubki czy półmiski zawsze się przyda.

Stół do kuchni

Pomysł na kuchnię z jadalnią

Oddzielenie kuchni od salonu jest istotne. Nie musimy jednak stawiać ściany czy regału, aby dobrze to wyeksponować. Wystarczy skorzystać z prostego sposobu, który polega na wykorzystaniu stołu jako naturalnej bariery pomiędzy tymi pomieszczeniami. Jednocześnie zyskamy miejsce do wspólnego biesiadowania. Jaki powinien być ten stół? Najlepiej taki, który łączyłby elementy kuchennego designu z salonowym anturażem. Warto ustawić go w taki sposób aby jednym, krótszym bokiem przylegał bezpośrednio do ściany, dzięki czemu łatwiej ustawimy krzesła oraz stworzymy harmonijne „przejście” między pokojami. Chodzi oczywiście o balans. Jadalnia tworzy się na pograniczu kuchni i salonu, przybierając formę dobrze dobranego kącika ze stołem i wygodnymi krzesłami. Tego typu meblowy „półwysep” to bardzo dobry pomysł na kuchnię z jadalnią. Innym rozwiązaniem jest postawienie barku oddzielającego kuchnię od salonu, który można pokryć drewnianym parapetem oraz udekorować ramkami ze zdjęciami i małymi doniczkami.

Stół do jadalni

Warto trzymać się zasad

Urządzając otwartą kuchnię, musimy pamiętać o zastosowaniu kilku podstawowych zasad aranżacji. Tylko wówczas uda nam się uzyskać harmonijną i stylową przestrzeń. Zatem, jak umeblować kuchnię z salonem?

  1. Zaprojektujmy przemyślane wnętrze, w którym znajdzie się miejsce na część kuchenną, jadalnianą i wypoczynkową.
  2. Projektując nasze mieszkanie pamiętajmy, że dobrze urządzony salon nie powinien aranżacyjnie odbiegać od kuchni i jadalni.
  3. Do salonu wybierajmy meble i dodatki pasujące stylem do kuchennych szafek oraz stołu i krzeseł w części jadalnianej.
  4. Unikajmy chaosu. Pamiętajmy, że zbyt duża ilość mebli i dodatków może być przytłaczająca.
  5. W aranżacji wnętrza używajmy tych samych kolorów lub ich odcieni. Jeśli zaś zdecydujemy się na artystyczny misz-masz, stwórzmy neutralną bazę wykorzystując jednolite kolory ścian i podłóg.

Autor: Meblobranie
Zostaw komentarz:

Jeden komentarz do wpisu “Jak urządzić kuchnię z salonem?”
  1. Oszaka Maj 15, 2015 at 14:51 #

    Mnie się bardzo podobają szklane zlewozmywaki, jestem nimi wręcz zauroczona. Ale mąż ma tysiąc innych pomysłów i mnie denerwuje!!!!

     

Wszystkie treści wykorzystywane na blogu są objęte prawem autorskim i ich jakiekolwiek wykorzystywanie jest zabronione!