Jakie lampy ogrodowe stojące wybrać?

Lampy ogrodowe stojące są niezwykle funkcjonalnym przedmiotem. Mogą pełnić rozmaite funkcje, które uprzyjemnią nam czas spędzany w ogrodzie i zwiększą jego urok. Wybór lamp ogrodowych jest ogromny. Stojąca przed potencjalnymi kupcami konieczność dokonania odpowiedniego wyboru może więc przerażać. Sprawdźmy, o czym należy pamiętać podczas dokonywania zakupu.

lampy ogrodowe led stojące

Oświetlenie ogrodowe stojące

W okresie letnim pogoda pozwala na biesiadowanie, lub po prostu spędzanie czasu na świeżym powietrzu, w zasadzie przez całą noc. Jedynym istotnym problemem jest ciemność. Poprzez zakup lampy ogrodowej znacząco wydłużysz czas wieczornego wypoczynku na łonie natury. Oświetlenie może również sprawić, że Twój ogród stanie się jeszcze ładniejszy. Elegancka za dnia, z kolei nocą ukazująca ogród w zupełnie nowym świetle (dosłownie i w przenośni), lampa ogrodowa LED lub tradycyjna, stojąca w widocznym miejscu, z pewnością doda uroku każdemu ogrodowi. Światło lampy, szczególnie połączone z monitoringiem może również znacząco zwiększyć bezpieczeństwo. Niejeden złodziej zastanowi się dwa razy, czy dostać się do twojego domu przez doskonale oświetlony ogród, w którym trudno się ukryć.

Zastosowania lampy ogrodowej

Pierwszym pytaniem, na jakie powinieneś znać odpowiedź przed kupnem lampy, jest: do czego będziesz ją wykorzystywał? Czy ma ona być niemalże latarnią, rozświetlającą ogród i widoczną z daleka, czy może niewielką lampką, której kilka sztuk świetnie sprawdzi się do rozświetlenia np. alejki ogrodowej lub podkreślenia uroku danej rośliny? W tym drugim przypadku świetnie sprawdzą się niewielkie lampy stojące, świecące dzięki energii słonecznej. Zmniejszają one koszty utrzymania, w dodatku podczas ich montażu nie trzeba się martwić o doprowadzenie energii elektrycznej. Są również tanie i eleganckie. Z kolei, jeśli potrzebujesz większego źródła światła, dobrym wyborem będą lampy mające ponad metr wysokości, zasilane energią elektryczną. Ich wybór jest ogromny, a mnogość stylów dekoracyjnych sprawia, że nawet wymagający klient znajdzie coś dla siebie.

lampy ogrodowe stojące

Lampy ogrodowe LED stojące

Po drugie, zastanów się, jakiego typu lampę chciałbyś użyć. Czy skłaniasz się w stronę popularnego ostatnio oświetlenia LED, czy też może preferujesz tradycyjną żarówkę? Ma to znaczenie zwłaszcza w przypadku większych lamp, które oświetlić mają większą przestrzeń.

Jeśli zdecydujesz się na lampy ogrodowe LED stojące, zyskasz na pewno większą energooszczędność i trwałość. Ponadto LED-y mogą świecić na dowolny kolor, co zdecydowanie zwiększa możliwości udekorowania ogrodu na swój oryginalny sposób. Są również dużo bardziej ekologiczne niż konkurencyjne rozwiązania. Po pierwsze dlatego, że rzadziej się je wymienia, a po drugie zawierają mniej szkodliwych dla środowiska substancji. Jeśli nie lubimy marnotrawstwa energii, ucieszy nas również fakt, że niemal cały dostarczany do nich prąd zamieniany jest w światło. W przypadku starszych żarówek część energii mimowolnie tracona była na wytwarzanie ciepła. LED może być również dotknięty bez obaw o oparzenie się, co nie zawsze jest takie oczywiste w przypadku oświetlenia tradycyjnego.

Z kolei w przypadku zwykłych żarówek zaletami będą na pewno niższa cena, cieplejsze światło (dużo osób narzeka na zimne kolory LED-ów, przez co trudniej jest zbudować przytulny nastrój) i niezależność od temperatur. Niestety, nowoczesne diody, mimo wszystkich swych zalet, mogą gorzej się spisywać w przypadku upałów. Światło, które wówczas emitują, może być przekłamane. Tradycyjne żarówki nie stwarzają tego typu problemów.

oświetlenie ogrodowe stojące

Stylowe lampy ogrodowe stojące

Zarówno w przypadku mniejszych, jak i większych lamp ogrodowych stojących, wybór możliwych wzorów, kształtów i stylów dekoracyjnych jest ogromny. Możemy kupić zarówno oświetlenie ogrodowe stojące sprawdzające się przez cały rok, jak i np. dedykowane dla okresu bożonarodzeniowego. Mamy również do dyspozycji modele o nowoczesnym, wręcz futurystycznym designie, a także takie nawiązujące do stylu retro. Możemy zdecydować się na ciepłe światło żarówek tradycyjnych, które przypominać nam będzie czasy dzieciństwa, jak i nowoczesne, wielokolorowe oświetlenie typu LED.

Sami widzimy, że możliwości jest multum. To ogromna zaleta, jednak czasem może sprawić, że zagubimy się w gąszczu różnych opcji. Podczas wyboru oświetlenia ogrodowego warto pamiętać o jednej, podstawowej zasadzie. Nie kupujmy niczego, co nam się nie podoba, do czego nie jesteśmy przekonani. Nie decydujmy się na styl lampy, tylko dlatego, że jedna czy druga gazeta (bloger, program telewizyjny itp.) uznała go eleganckim. Dekorujemy ostatecznie swój własny ogród – pamiętając o tym, podpowiedzi dyktatorów mody uznajmy raczej za wskazówki, a nie wyrocznie. Warto znać bieżące trendy, być może po to, aby w nich w pierwszej kolejności szukać inspiracji, nie musimy jednak ograniczać się tylko do nich.Autor: Maciek z Meblobranie.pl
Zostaw komentarz:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu..

Bądź pierwszy! Powiedz nam co myślisz!

Wszystkie treści wykorzystywane na blogu są objęte prawem autorskim i ich jakiekolwiek wykorzystywanie jest zabronione!