Klasyczna aranżacja ogrodu z pergolą drewnianą

Pergole ogrodowe od lat nie tracą na popularności. Nic dziwnego – pozwalają pięknie zaaranżować nie tylko obszerne ogrody, ale też mniejsze działki czy nawet balkony. Dzięki nim możemy tworzyć konstrukcje, które będą niezmiennie zachwycać. Największą popularnością, dzięki naturalnemu wyglądowi oraz atrakcyjnej cenie, cieszą się pergole drewniane.

pergole ogrodowe drewniane

Jak wybrać pergole ogrodowe drewniane?

Wybór odpowiedniej pergoli drewnianej tarasowej jest podyktowany przede wszystkim tym, ile przestrzeni mamy dla niej zarezerwowane. Jeżeli decydujemy się na pergole ogrodowe drewniane w ogrodzie lub na działce, ogranicza nas jedynie nasza wyobraźnia. Nie musimy ograniczać się wyłącznie do prostych instalacji. Do wyboru mamy obszerne pergole – altany ogrodowe, pergole drewniane z łukiem, a nawet modele z gotową ławką. Jeśli decydujemy się na zastosowanie jej na balkonie, musimy wziąć pod uwagę ograniczenie w wysokości. W takich przypadkach lepiej sprawdza się pergola drewniana w formie donicy ogrodowej z kratką. Jednak odważne osoby mogą zdecydować się na mniej typowe aranżacje nawet przy mniejszej przestrzeni.

pergola drewniana

Pergole ogrodowe drewniane – czyli jakie?

Pergole zazwyczaj kojarzą się z oddzielnymi ściankami albo modelami nawiązującymi wyglądem do półotwartych altan. Jednak to nie wszystko. Pergola drewniana nie musi być jedynie piękną ozdobą, po której będą wspinać się rośliny. Można także ją wykorzystać do zorganizowania przestrzeni. Marzysz o pięknym, cichym, zielonym zakątku? A może chcesz stworzyć miejsce do rekreacji i miłego spędzania czasu z przyjaciółmi? Zazieleniona drewniana konstrukcja pozwoli odgrodzić się od innych i stworzyć wymarzony kąt w ogrodzie. Jeśli szukamy czegoś wyjątkowego, możemy zdecydować się na wersję montowaną przy budynkach. Szczególnie dobrze spisuje się ona przy aranżacji tarasu. Dzięki temu uzyskamy naturalne schronienie i ochronę przed słońcem.

Pergola drewniana na róże i pnącza

Pergole ogrodowe drewniane same w sobie są piękną ozdobą ogrodu. Jednak aby w pełni wykorzystać ich potencjał, warto wybrać odpowiednie rośliny, które będą się po nich piąć.

  • Jednym z najpopularniejszych są bez wątpienia róże. Niektóre pnące gatunki potrafią osiągać wysokość nawet 6 metrów. Warto jednak pamiętać, że wymagają specyficznych warunków – żyznej gleby, zazwyczaj dużo słońca. Stanowisko, które dla nich wybierzemy, nie może być także zbyt gorące i bez przewiewu.
  • Ogromną popularnością cieszą się także powojniki. Zazwyczaj osiągają od 2 do 4 m wysokości. Dobrze czują się w odpowiednio nasłonecznionych miejscach, jednak wymagają dość żyznej gleby, najlepiej zasobnej w próchnicę i wapń. Lubią umiarkowaną wilgotność, źle reagują na suszę i niską wilgotność powietrza.

    pergola drewniana cena około 1 tys.

    Powojniki wymagają regularnego przycinania, wyłączając odmiany kwitnące wczesną wiosną, wobec których należy zastosować inny terminarz pielęgnacji. Są też lubiane przez szkodniki, które potrafią się w nich zadomowić. Do wyboru mamy wiele odmian, które kwitną w różnych porach i na wiele sposobów – od drobnych kwiatów po większe pąki.

  • Częstym wyborem są również wszelkiego rodzaju pnącza: winorośl, winobluszcz czy bluszcz. Są mniej wymagające od wcześniej wspomnianych roślin, jednak zazwyczaj nie kwitną aż tak zjawiskowo. Ich prawdziwy urok objawia się za to jesienią, kiedy przywdziewają czerwień i złoto. Najlepiej wybierać odmiany, które rosną dość szybko. W krótkim czasie zmienią one naszą pergolę w zieloną ścianę.

Pergola drewniana cena a koszty

Jeśli mamy zacięcie majsterkowicza, możemy samodzielnie wykonać pergolę drewnianą. Daje to nam dużą swobodę w doborze wzoru i rozmiaru. Nie jest to bardzo pracochłonna konstrukcja, jednak wymaga odrobinę wysiłku, m.in. odpowiedniego przycięcia materiału, wymiarowania, zapewnienia stabilności konstrukcji. Podczas samodzielnego wykonywania pergoli musimy też odpowiednio wybrać i przygotować drewno – jeśli nie zostanie odpowiednio przygotowane, straci swoje właściwości i zacznie pękać. Może to wpłynąć na wygląd i stabilność konstrukcji.

Gotowa pergola nie wymaga dużego nakładu finansowego. Do wyboru mamy ogrom modeli, więc łatwo możemy ją dopasować do swoich potrzeb. Ostatecznie może się więc okazać, że koszty samodzielnego stworzenia pergoli, zużytych materiałów i poświęconej pracy, przekroczą cenę gotowego produktu.Autor: Maciek z Meblobranie.pl
Zostaw komentarz:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu..

Bądź pierwszy! Powiedz nam co myślisz!

Wszystkie treści wykorzystywane na blogu są objęte prawem autorskim i ich jakiekolwiek wykorzystywanie jest zabronione!