Jaka altana do ogrodu będzie najlepsza?

Altana do ogrodu to rozwiązanie, które znacząco wpływa na poprawę jakości wypoczynku na świeżym powietrzu. Sprawdza się podczas przyjęć i zwyczajnych spotkań przy kawie – dzięki niej nie musimy obawiać się nagłych opadów deszczu czy zbytniego nasłonecznienia. Altany ogrodowe mają bardzo różne kształty i są wykonywane z różnych materiałów – jakie rozwiązanie sprawdzi się najlepiej w naszym ogrodzie? Na co zwrócić uwagę? Zastanawiamy się dziś jaka altana do ogrodu będzie najlepsza.

Jaka altana do ogrodu będzie najlepsza?

Jaka altana do ogrodu – drewniana, z technorattanu czy metalowa?

Altany ogrodowe tworzone są z bardzo różnorodnych materiałów. Wpływa to na ich trwałość, wytrzymałość, a także estetykę – każdy materiał daje nieco inne możliwości. Bardzo klasycznym rozwiązaniem są altany murowane, jednak jest to rozwiązanie wymagające dużego nakładu czasu i środków, dlatego większą popularnością cieszą się meble drewniane, z technorattanu i metalowe, które można kupić odpowiednio przygotowane do montażu i rozstawienia w ogrodzie – cały proces jest łatwy, szybki i nie wymaga specjalnych umiejętności.

jaka altana do ogrodu

Największą popularnością cieszą się altany drewniane. Drewno to materiał popularnie wykorzystywany w małej architekturze ogrodowej ze względu na dużą estetykę tego typu rozwiązań i dobrą wytrzymałość. Jedynym minusem drewnianej altany jest fakt, że wymaga ona regularnej pielęgnacji i konserwacji, inaczej drewno łatwo zniszczeje. W kategorii altan drewnianych wybór jest zdecydowanie największy – znajdziemy tu zarówno proste, klasyczne altany, jak i bardziej rozbudowane czy oryginalne pod względem designu modele.

Często spotykane w przydomowych ogrodach są również altany z technorattanu. To rozwiązanie bardzo eleganckie, odporne na warunki atmosferyczne i dobrze komponujące się z meblami ogrodowymi. Najczęściej jako pokrycie dachu wykorzystywane są odporne na wodę i promieniowanie UV tkaniny, rozpinane na stelażu na rozmaite sposoby. Nieco podobnym, ale tańszym rozwiązaniem są altany metalowe – na metalowym stelażu rozpięte są materiały chroniące przed słońcem i wiatrem, często uzupełnione dodatkowo o moskitiery.

Podłoga w altanie ogrodowej – jaka najlepsza?

Rozstawienie altany ogrodowej wymaga odpowiedniego podkładu – solidnej podłogi, która zapewni stabilność konstrukcji i umożliwi równe ustawienie mebli ogrodowych pod osłoną. Niektóre rodzaje altan ogrodowych nadają się do postawienia bezpośrednio na trawniku – musimy tylko pamiętać, by podłoże było równe i stabilne. Nie jest to jednak rozwiązanie zalecane, ponieważ wilgoć ciągnąca od gruntu może doprowadzić do szybszego zniszczenia altany ogrodowej. Trawnik nie zapewnia też zbyt stabilnego podłoża pod meble ogrodowe.

altana do ogrodu

Do popularnych typów podłogi w altanie ogrodowej należą podłoże z kamienia (bardziej eleganckie, ale droższe) lub z z kostki (tańsze, dość łatwe w montażu). Są to najtrwalsze podłoża pod altany. Podłoga z kamienia czy kostki jest solidna, odporna na wilgoć, pęknięcia czy duże obciążenia. Swobodnie ustawimy na niej nawet cięższą altanę i masywniejsze meble ogrodowe. Popularnym rozwiązaniem jest też podłoga z odpowiednio zabezpieczonego drewna lub z chętnie wykorzystywanych w pokryciach tarasu desek kompozytowych.

Dachy w altanach ogrodowych – dostępne rodzaje

Dach w altanie ogrodowej może być wykonany z bardzo różnych materiałów, zależnie od tego z czego wykonana jest altana i jaki jest to rodzaj konstrukcji – stała czy sezonowa. Najprostsze, lekkie altany ogrodowe metalowe czy z technorattanu mają najczęściej dach wykonany z płótna – materiału odpornego na promieniowanie UV, deszcz czy temperatury. W przypadku stałych, nieruchomych altan, takich jak altany drewniane czy murowane, wybór rodzajów dachu mamy podobny jak w przypadku domków ogrodowych.

dachy w altanach ogrodowych

Najpopularniejszym rozwiązaniem są dachy pokryte warstwą papy asfaltowej, na którą nakłada się gont – dachówkę bitumiczną, tanią i niezbyt skomplikowaną w montażu warstwę chroniącą drewno i wnętrze altany przed wodą, zanieczyszczeniami i uszkodzeniami. Dach może być również pokryty bardziej solidną dachówką ceramiczną czy blachodachówką. Bardziej naturalnym rozwiązaniem są dachy z drewna, trzciny czy słomy – to warianty z pewnością efektowne, ale zdecydowanie mniej trwałe od papy i gontu czy dachówek.

Dostępne kształty i rozmiary altany do ogrodu

Altany ogrodowe są dostępne w naprawdę zróżnicowanych kształtach. Znajdziemy wśród nich propozycje prostokątne, kwadratowe, sześciokątne, ośmiokątne – wybór jest naprawdę szeroki. Do wyboru jest też rodzaj zabudowy altany. Możemy wybrać modele otwarte, zamknięte lub częściowo zamknięte i w ten sposób doskonale dopasować rodzaj osłony do naszych potrzeb. Najpopularniejszym wyborem są altany ogrodowe otwarte, które stanowią po prostu osłonę przed deszczem i nadmiernym słońcem, ale nie izolują nas od ogrodu.

Jeśli mamy do dyspozycji większy, nieosłonięty teren, lepszym wyborem może być częściowo zamknięta altana ogrodowa, która osłoni nas przed wiatrem i zapewni zaciszny zakątek. Altany do ogrodu zamknięte najlepiej sprawdzają się w roli ogrodów zimowych, w których nawet przy całkiem niekorzystnej pogodzie możemy spędzać czas. Dobrze by była ona wyposażona w duże, otwierane okna, które w ładny dzień pozwolą nam wpuścić do wnętrza trochę słońca i świeżego powietrza.

rodzaje altany do ogrodu

W kwestii rozmiarów altany ogrodowej wszystko zależy od tego, jaką powierzchnią ogrodową dysponujemy. Wybór wśród ofert różnych producentów jest naprawdę szeroki, więc bez problemu znajdziemy propozycje w większych i mniejszych rozmiarach. A także różnych wymiarach, które pozwolą nam idealnie dopasować altanę do ogrodu. Warto jedynie pamiętać, że budując altanę do powierzchni 25 m2 nie potrzebujemy pozwolenia na budowę, natomiast przy większych konstrukcjach trzeba będzie się już o takowe pozwolenie postarać.

Możliwe warianty i dodatki w altanach ogrodowych

Altany do ogrodu to nie jeden rodzaj konstrukcji, ale naprawdę wiele zróżnicowanych propozycji. Ściany altany mogą być wyposażone w pergole, specjalne ażurowe kratki stanowiące podporę dla roślin pnących. Bardzo efektownym rozwiązaniem są wykonane w ten sposób ściany, które tworzą zieloną przegrodę chroniącą użytkowników altany ogrodowej przed wiatrem. W ogrodach w stylu romantycznym pięknie prezentują się całe altany-pergole z ażurowymi ściankami porośniętymi pnącą różą czy wisterią.

warianty altan ogrodowych pergola

We wnętrzu altany obowiązkowym dodatkiem są oczywiście meble ogrodowe, dopasowane do naszych potrzeb – mogą to być zarówno duże komplety składające się ze stołów i krzeseł, jak i komplety wypoczynkowe przeznaczone do leniwego wypoczynku na świeżym powietrzu. Zadaszona altanka daje nam duże możliwości dekoracyjne – uzupełnienia zestawów o kolorowe poduszki, podkładki na stół czy inne dekoracje. Dobrym pomysłem jest również zamontowanie w altanie efektownego oświetlenia, które wieczorami pozwoli nam stworzyć magiczny nastrój.Autor: Natalia z Meblobranie.pl
Zostaw komentarz:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu..

Bądź pierwszy! Powiedz nam co myślisz!

Wszystkie treści wykorzystywane na blogu są objęte prawem autorskim i ich jakiekolwiek wykorzystywanie jest zabronione!