Samodzielna budowa altany ogrodowej

Wiosenna aura nastraja nie tylko do porządków w domu, ale również do najróżniejszych prac na zewnątrz. Zamiast skupić się tylko na porządkowaniu ogrodu, można dodatkowo zabrać się za samodzielną budowę altany ogrodowej. To miejsce, w którym możemy rozkoszować się świeżym powietrzem, ochronieni przed słońcem, wiatrem czy deszczem.

projekt altany zrób to sam

Projekt altany – zrób to sam!

Przejdźmy budowy altany ogrodowej krok po kroku. Dobry plan to podstawa, dlatego warto rozpocząć od projektu. Mała altanka czy duża altana na przyjęcia ze znajomymi i rodziną – oto jest pytanie. Ta kwestia jest istotna nie tylko ze względu na koszta, ilość materiału czy nakład pracy, ale przede wszystkim ze względu na formalności, które będziemy musieli wypełnić. Wymiary są ograniczone przez przepisy i zależą od miejsca. Na przykład, jeśli altana ma stanąć w rodzinnych ogródkach działkowych (ROD), trzeba powiadomić o tym fakcie zarządcę. Następną wytyczną jest powierzchnia, w tym wypadku nie może przekroczyć 35m2 plus niewliczone 12m2 tarasu, werandy lub ganku, których nie wolno zabudowywać dachem.

Altana ogrodowa – budowa krok po kroku

Jeśli chodzi o budowę altany na własnej posesji, nie obejdzie się bez przepisów. Projekt altany razem z wymiarami, mapami oraz oświadczeniem należy zgłosić do starosty powiatowego. Jeśli urząd nie wyrazi sprzeciwu w ciągu 21 dni od złożenia wniosku, można przystąpić do budowy altany ogrodowej. Jednak łączna ilość parterowych pomieszczeń gospodarczych na posesji nie może łącznie przekroczyć 500m2 w liczbie dwóch budowli.

Warto ustalić gdzie na działce lub w ogrodzie ma stanąć altana ogrodowa. Ustalenie lokalizacji pomoże w rozplanowaniu dróżek i posianiu trawy. Dobrym pomysłem jest obsadzenie altany drzewami, krzewami lub pnączami, aby izolowały od hałasu, dawały cień oraz odrobinę prywatności i swobody. Jeśli altana będzie stać w pobliżu domu, można ją zaaranżować w podobnym stylu, czyli wykonać z podobnych materiałów i w jednakowej kolorystyce, co na pewno będzie stylową kompozycją.

Podłoże pod budowę altany

Altanka z reguły nie posiada drzwi i okien, ale jeśli zdecydujemy się na te elementy, to możemy postawić mały domek letniskowy czy schowek. Jeśli chodzi o fundamenty, to są dwa wyjścia: można z nich zrezygnować, np. w przypadku altany drewnianej i metalowej, która może być posadowiona bezpośrednio na ziemi, na podsypce żwirowej lub płytach chodnikowych, koniecznie zabezpieczonych przed wilgocią (środkiem bitumicznym, farbą antykorozyjną), lub zdecydować się na 50 cm betonową fundament. Podłoga również zależy od stylu – można postawić na podłogę drewnianą, z płytkami ceramicznymi, z kostki brukowej, z kamieni czy po prostu na bliską naturze ubitą ziemię.

Drewniana altana ogrodowa budowa

Warto zaplanować, jakiego kształtu będzie nasza altana, by pasowała do ogrodu. Najłatwiejszą formą do samodzielnego zbudowania jest altana okrągła. Struktura wielokątna, np. na podstawie kwadratu czy sześciokąta prezentuje się bardzo efektownie, ale wymaga o wiele większego nakładu pracy. Jeśli chodzi o materiał, to wybór pada najczęściej na drewno. Najpopularniejszymi jego rodzajami jest sosna oraz świerk, ponieważ bardzo dobrze komponują się z zielenią ogrodu oraz innymi zabudowaniami.

Do budowy altany rzadziej wybierane jest drewno dębowe, modrzewiowe czy jodłowe. Niezależnie od tego, na jaki rodzaj się zdecydujemy, tego typu materiał powinno poddać się je przynajmniej impregnowaniu, które zabezpieczy drewno przed chorobami, szkodnikami i negatywnymi skutkami czynników atmosferycznych. Optymalną opcją jest zaimpregnowanie drewna ciśnieniowo, ponieważ podczas tego procesu preparat wnika w głąb, co kompleksowo zabezpiecza materiał.

Budowa altany metalowej

Alternatywą są altany metalowe, które najlepiej zabezpieczyć farbą przed rdzewieniem. Kuta stal lub gięte pręty są idealnym materiałem na altankę w niewielkich ogrodach. Istnieje również możliwość połączenia dwóch rodzajów materiałów, czyli na przykład metalowego szkieletu i drewnianej kratownicy, za pomocą której wykończymy ścianki. Bardzo okazale prezentują się altany z kamienia lub cegły, ale wymagają one większego doświadczenia budowlanego i nakładu finansowego. Takie konstrukcje można wykończyć dachówką. Natomiast nie trzeba stawiać na tak ciężki materiał. Samemu można zbudować lekką, np. ażurową konstrukcję, która uniesie dach pokryty deskami, papą, gontem bitumicznym lub drewnianym albo strzechą.

Alternatywy dla budowy altany

Alternatywą dla budowy altany ogrodowej jest np. szopa z tworzywa sztucznego, która zostanie gotowa do złożenia. Kolejna opcja jest bardziej awangardowa. To własna sauna w głębi ogrodu. Poza korzystaniem z niej, co samo w sobie jest nie lada atrakcją, to sauna w kształcie drewnianej bali, pachnąca drewnem, wzbudzi zachwyt wielu gości. Jest również propozycja dla pracusiów, czyli mini szklarnia z drewna i folii, która nie tylko doda uroku przydomowemu ogródkowi lub działce, ale aktywnie spędzony w niej czas sprawi więcej radości niż leniwe popołudnie w altance.Autor: Maciek z Meblobranie.pl
Zostaw komentarz:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu..

Bądź pierwszy! Powiedz nam co myślisz!

Wszystkie treści wykorzystywane na blogu są objęte prawem autorskim i ich jakiekolwiek wykorzystywanie jest zabronione!